Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Swymi rzeźbami zachwycił Francuzów

2018-11-08 12:00:00 (ost. akt: 2018-11-08 11:27:36)
Piotr Bogdaszewski (z prawej) podczas próby montażu rzeźby rybaka z łódką w Illkirch-Graffenstaden

Piotr Bogdaszewski (z prawej) podczas próby montażu rzeźby rybaka z łódką w Illkirch-Graffenstaden

LUDZIE\\\ Prace Piotra Bogdaszewskiego, artysty rzeźbiarza z Rucianego-Nidy, mocno zachwyciły Francuzów. Kolejna jego rzeźba - drewniana postać rybaka, w piątek (16 listopada) będzie odsłonięta nad Renem, w Illkirch-Graffenstaden we Francji.

To już drugie dzieło Piotra Bogdaszewskiego (twórcy kilku pomników m.in. Doktora Władysława Klementowskiego w Piszu czy Adama Mickiewicza w Orzyszu) jakie w tym roku powędrowało do Francji. Pierwsze z nich - "Gracz z Fifre" - od 10 sierpnia br. zdobi rynek francuskiego miasta - Bischwiller.

Ten dwuczęściowy pomnik, złożony z postaci flecisty (patrona miasta Bischwiller) oraz stojącej nieopodal dziewczynki zasłuchanej w płynące dźwięki muzyki, artysta z Rucianego-Nidy wykonał na zamówienie władz francuskiego miasta - pisaliśmy o tym
tutaj

Francuzów zachwyciły prace naszego artysty na tyle, że zaowocowało to dalszą współpracą. Kolejne zamówienie, tym razem od władz miasta leżącego nieopodal Bischwiller - alzackiego Illkirch Graffenstaden, Piotr Bogdaszewski otrzymał zaraz po odsłonięciu „Gracza”.

— Bardzo mnie to cieszy i oby tak dalej — śmieje się Pan Piotr. — Współpraca z ludźmi z Francji jest przyjemna, oni mają niezwykle otwarte podejście do rzeźbiarzy - są otwarci zarówno na abstrakcyjne, jak i naturalistyczne rzeźby. Poza tym myślę, że są ciekawi nas, polskich artystów i bardzo mnie cieszy to, że mogę pokazać iż Polacy też potrafią, nawet ci z małego mazurskiego miasteczka jakim jest Ruciane-Nida.

Postać rybaka, patrona Illkirch-Graffenstaden jest, w przeciwieństwie do Gracza z Fifre, naturalistyczna. Artysta wyrzeźbił ją w dębowym drewnie.
— To dosyć kapryśny materiał, bardzo kruchy, trzeba z pokorą podejść do niego i ostrożnie wykonać każdy drobny element. To nie jest glina, tu nie można niczego dolepić. Trzeba dwa razy pomyśleć zanim uderzy się dłutem, tylko wtedy można oczekiwać efektu zgodnego z planem — tłumaczy artysta.

Rzeźba nawiązująca do historycznej przeszłości francuskiego miasta przedstawia rybaka, który wiosłem odpycha łódź. Pomnik jest dwuelementowy. Rybak stworzony przez Piotra Bogdaszewskiego stoi w łodzi wykonanej ze specjalnego tworzywa. Ta powstała na miejscu, we Francji.

Rzeźba Piotra Bogdaszewskiego dotarła już do Illkirch-Graffenstaden. Tam we wtorek (6 listopada) odbyła próba połączenia postaci rybaka z łódką. Jak poinformował artysta, montaż pomnika na miejsce docelowe odbędzie się dzień przed jego odsłoną, którą zaplanowano na piątek, 16 listopada.

Fotorelację z uroczystości odsłonięcia pomnika już wkrótce zaprezentujemy na naszej stronie.

Elżbieta Żywczyk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Piszanin #2619898 | 81.15.*.* 8 lis 2018 19:34

    Facet potrafi, nawet pomnik w Piszu mu się udał.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages