środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Gracz Pana Piotra w Bischwiller

2018-08-23 14:00:00 (ost. akt: 2018-08-23 11:51:26)

WYDARZENIA\\\ Co łączy odległą Francję z Rucianem-Nidą? Nasz człowiek! Artysta rzeźbiarz Piotr Bogdaszewski, autor piskiego pomnika Doktora Władysława Klementowskiego. Mamy powód do dumy, bo dzieło Pana Piotra zatytułowane "Gracz z Fifre" od dwóch tygodni zdobi rynek francuskiego miasta - Bischwiller.

Równo dwa tygodnie temu, 10 sierpnia, w Bischwiller, mieście leżącym w Alzacji - krainie historycznej północno-wschodniej Francji - odbyło się odsłonięcie rzeźby autorstwa Piotra Bogdaszewskiego. Na uroczystości odsłonięcia pomnika burmistrz Bischwiller Jean-Clode Netzer zaprosił delegację z Rucianego-Nidy, która (jak się dowiedzieliśmy) już niebawem prawdopodobnie zostanie miastem partnerskim leżącego nieopodal miejscowości Bischwiller, francuskiego miasta Illkirch Graffenstaden.

— W wydarzeniu, oprócz mnie, wzięło udział kilka osób z naszego miasta, między innymi burmistrz Piotr Feliński, który został przez Francuzów zauważony jako energiczny i otwarty na współpracę gospodarz swojego miasta. Nasz burmistrz stara się promować Ruciane-Nidę również za granicą, co też czynił na każdym kroku podczas pobytu w Bischwiller — mówi Piotr Bogdaszewski.

Zapytaliśmy Pana Piotra, jak to się stało, że dzieło artysty z małego miasteczka na Mazurach stanęło na honorowym miejscu miasta w dalekiej Francji?

— Dzięki mojemu przyjacielowi z Francji Michelowi Fuchs, który uwierzył we mnie i obdarzył ogromnym zaufaniem. Właśnie dzięki niemu to wszystko stało się możliwe…. — rozpoczyna swą opowieść Piotr Bogdaszewski. — Kilka lat temu, przez moich dobrych znajomych Piotra Przystawika i Marcina Opalacha, poznałem Michela w Niedźwiedzim Rogu. Michel to lobbysta i kolekcjoner. Spodobały mu się moje prace i to właśnie on zaproponował mi współpracę. Pomyślałem sobie, że to wspaniała okazja aby wypromować nie tylko siebie, ale przede wszystkim nasze miasto. Poszedłem do burmistrza, przedstawiłem wizję współpracy i... Podczas spotkania obydwaj uznaliśmy, że kultura to bardzo dobry sposób na promowanie Rucianego-Nidy, miejsca szczególnego jeśli chodzi o turystykę. Kto wie, może w przyszłości i inne dziedziny? Rozpoczęliśmy z burmistrzem wspólne działania. To właśnie naszemu burmistrzowi należy się szczególne uznanie. Dziękuję mu za to, że wierzył we mnie i wspierał w moich projektach — dodaje Pan Piotr.

Propozycja stworzenia projektu rzeźby LE JOUEUR DE FIFRE (tłumaczenie na j.polski: Gracz z Fifre) przedstawiającej flecistę, patrona Bischwiller, wyszła od władz miasta.

— Przedstawiłem kilka własnych wizji, od bardzo naturalistycznej po abstrakcyjną wersję. Podczas sesji radni miasta przegłosowali wersję abstrakcyjną. To dwuczęściowy pomnik, złożony z postaci flecisty i stojącej nieopodal dziewczynki zasłuchanej w płynące dźwięki muzyki. Pomnik oprawiony jest wręcz bajkowym oświetleniem, daje to niesamowity efekt. Bardzo się cieszę, że jedno z moich dzieł znalazło miejsce w tak pięknym mieście, jakim jest Bischwiller we Francji — zapewnia Piotr Bogdaszewski.

Współpraca Rucianego-Nidy z Francją rozkwita na dobre. Odbyło się już kilka spotkań przedstawicieli władz, między innymi delegacja z Francji gościła w Rucianem-Nidzie w czasie lipcowego pleneru rzeźbiarsko-malarskiego "Kolonia Artystów", którego pomysłodawcą jest Piotr Bogdaszewski, a współorganizatorem Gmina Ruciane-Nida.

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika w Bischwiller swoją przemowę wygłosił także nasz artysta. Oprócz podziękowań powiedział m.in.: „(...) Wybraliście spośród kilku propozycji wersję abstrakcyjną, wersja ta przedstawia ,,flecistę’ – symbol Waszego miasta. Mam nadzieję, że na długo będzie zdobił plac przed ratuszem. Kto wie, może od czasu do czasu będzie można usłyszeć dźwięki muzyki niesionej przez wiatr ze wschodu... a wszystko to oprawione bajkowym oświetleniem. (...) Jestem bardzo zaszczycony i dumny (...)”

Panie Piotrze, my także jesteśmy dumni!Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages