Po chudych latach wreszcie idą tłuste?

2016-07-31 08:00:00(ost. akt: 2016-07-31 07:31:54)
Ranking dochodów jednostek samorządu terytorialnego

Ranking dochodów jednostek samorządu terytorialnego

Autor zdjęcia: "Wspólnota"

Najnowszy ranking pisma samorządowego "Wspólnota" wskazuje, że Pisz zaczyna odbijać się od dna. Dwa lata temu miasto zajmowało dopiero 157 miejsce w rankingu dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Wyniki finansowe za rok 2015 pozwoliły Piszowi przesunąć się o prawie 70 "oczek" w górę. W rezultacie Pisz zajmuje 90 miejsce wśród wszystkich miast powiatowych. To bardzo dobra wiadomość i prognoza na przyszłość.
Miasto Pisz na liście rankingowej miast powiatowych (z wyłączeniem miast będących siedzibą powiatów grodzkich) z „kwotą zamożności” na mieszkańca na poziomie 2693,66 PLN, uplasowało się na 90. pozycji na 267 miast w Polsce ujętych w rankingu (wzrost z miejsca 157. w zestawieniu za 2014 rok).

Burmistrz Andrzej Szymborski nie kryje satysfakcji:
- Bardzo się cieszę z tego miejsca, bo to pokazuje, że upór i konsekwencja w działaniu daje pozytywne wyniki. Zmierzamy w dobrym kierunku i mam nadzieję, że za kilka lat naprawimy finanse publiczne.

Jeszcze niedawno, bo półtora roku temu gmina Pisz stała na przysłowiowej krawędzi przepaści, a eksperci Wspólnoty sugerowali rozważenie ogłoszenia jej upadłości. Najważniejsze wskaźniki, w tym rosnące zadłużenie, zerowa zdolność kredytowa, spadające dochody wskazywały, że Piszowi może grozić zarząd komisaryczny.

Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Okazuje się, że plan zaciskania pasa zaczyna przynosić efekty. Ubiegłoroczne dochody gminy Pisz były o 7.5 mln zł wyższe niż w 2014 roku, a wypracowana nadwyżka budżetowa (10,7 mln zł) poszła w całości na spłatę długów.

– Mniej wydajemy na administrację i liczymy każdy grosz. Jest lepiej, ale na „tłuste lata” musimy jeszcze poczekać – mówi burmistrz Pisza – Finanse i zadłużenie są bardzo ważne, ale odczuwalna poprawa nastąpi dopiero wraz z powstawaniem nowych miejsc pracy. Mam nadzieję, że taką poprawę powinni odczuć mieszkańcy już w przyszłym roku.


Coroczny ranking zamożności gmin, miast, powiatów i województw, czyli zestawienie autorstwa prof. Pawła Swianiewicza i jego współpracowników, opiera się na dochodach liczonych na jednego mieszkańca i według przyjętej metodologii powstaje od 2001 roku. Jest miarodajnym wskaźnikiem oceny sytuacji finansowej samorządów oraz jednocześnie najstabilniejszym zestawieniem ich tzw. zamożności. W najbliższych miesiącach magazyn Wspólnota opublikuje kolejne rankingi. Można więc będzie przekonać się, jak gmina Pisz wypadła na tle innych samorządów.



Autorzy rankingu dochodów zastosowali jak co roku tę samą metodę obliczania wskaźnika zamożności – najważniejsze są dochody własne i otrzymywane subwencje. Pominięto wpływy z dotacji celowych, jako incydentalny i nierzetelny parametr zamożności jednostki samorządowej, niezwiązany z trwałym wzrostem dochodów budżetowych. Przy uwzględnieniu wskaźnika dochodów pominięte zostały też składki na subwencje równoważące, czyli tzw. "janosikowe" oraz dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Tzw. per capita – to efekt podzielenia dochodów samorządów przez ilość ludności danej jednostki: gminy, powiatu, miasta, województwa.


Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jerzy #2041189 | 46.215.*.* 5 sie 2016 16:28

    Zarzuty zaczna sie pojawiac za miesiadz ,moze dwa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Płotka #2040985 | 78.11.*.* 5 sie 2016 12:55

    Jest jeszcze trochę osób ze świty Alickiego, którym jakby nie było sukcesy A. Szymborskiego mocno wkurzają, ponieważ nie mogą doić gminy tak, jak było kiedyś. A. Szymborski udowadnia, że można zrobić bardzo dużo, trzeba jednak chcieć pracować. Tymczasem jego poprzednik dobrze się ma, jest radnym powiatowym, więc bierze dietę, kolega starosta załatwił etat (choć nie ma tam co robić) - też bierze forsę. Minie wkrótce dwa lata i dotąd nie ma żadnego zarzutu za machlojki. Wynika z tego, że ma opiekunów nadal tak jak za poprzednich rządów i niczego się nie obawia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. do prawdy #2038179 | 91.219.*.* 1 sie 2016 22:41

    "duraku, twoja prawda to g ...o prawda" od pana Szymborskiego to trzy h ...w bok, Pisz jest miastem powiatowym i ja też będę powielał mądre posty a nie twoje deb ...e i nie mam ip 81.15 i też twierdzę, że takiego dobrego burmistrza jak pan Szymborski nie ma i nię będzie. Poprzednicy byli partaczami . )))) Będziemy jeszcze zamożniejsi jak ruszą miejsca pracy w telmexie, w firmie farmaceutycznej , zakładu z fotelikami samochodowymi oraz przetwórnia drobiu. O ile nie będą potsrywali pod tymi inwestycjami - dwóch radnych plonka i bacewsski i szysszkowski z e stronki piszanina bo mu będzie śmierdzialo. ale jemu pieniądz nie śmierdzial jak mu alłicki płacił za puszczanie artykólłów i za za dtrudnienie żonki w urzędzie? Także dobrze, że burmistrz szuka inwestorów, nieważne jakich, ważne by była praca, praca i jjeszcze raz praca.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  4. do prawdy #2038178 | 91.219.*.* 1 sie 2016 22:40

    Znam p. Szymborskiego, jak mu nikt nie będzie przeszkadzał dopnie swego. Rozsądkiem i konsekwencją ,,załatwi,, nowe miejsca pracy, pobuduje nowe inwestycje i nowy budynek socjalny na 16 mieszkań. Oby tylko mu nie smrodzili tępaki.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  5. do prawdy g ...ooo prawda #2038177 | 91.219.*.* 1 sie 2016 22:39

    -Panie Andrzeju napisano, że upór i konsekwencja w działaniu daje pozytywne wyniki - nie zgodzę się z Panem, to nie upór i nie konsekwencja, to 16 godzin na dobę Pana ciężkiej pracy przyniosło efekt pozytywny. Pozdrawiam. Życzę dalszych osiągnięć w dziedzinie samorządu terytorialnego.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (35)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5