Przedstawicielki holenderskiej policji w Piszu

2016-06-07 13:15:56(ost. akt: 2016-06-07 14:01:51)
Komenda Powiatowa Policji w Piszu gości od wczoraj przedstawicielki holenderskiej policji. Irena de Rung oraz Johannes Sielska w towarzystwie podkom. Katarzyny Świątek z Komendy Głównej Policji spotykają się z samorządowcami, osobami bezrobotnymi oraz uczniami szkół ponadgimnazjalnych i omawiają groźne zjawisko handlu ludźmi, w który wpisuje się wyzysk pracowników.
Holandia, Wielka Brytania i Niemcy to kierunki najchętniej wybierane przez emigrantów zarobkowych.

Podczas dzisiejszego spotkania (7 czerwca), które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Piszu, Irena de Rung podkreślała, że Polacy, którzy decydują się na pracę w Holandii nie znają swoich praw i obowiązków. - Wyzysk pracowników jest nową formą handlu ludźmi. Pracodawcy odbierają pracownikom podstawowe prawa - prawo do poczucia bezpieczeństwa czy prawo do prywatności, proponują niehumanitarne warunki pracy i dobrze przy tym zarabiają - mówiła przedstawicielka holenderskiej policji, która jest zresztą Polką, pochodzącą z Gdańska.

Ofiarą wyzysku można stać się bardzo łatwo. - Polacy pracują w Holandii po 19 godzin codziennie. I to akceptują. Dlaczego? Bo chcą zarobić. Nie wiedzą, że mają prawo do przerwy. Nie wiedzą, że za nadgodziny należy się wyższa stawka. Niestety, emigranci zarobkowi wykonują prace, przy których Holendrzy nie chcą się zatrudniać, np. przy zbiorze truskawek, usuwaniu azbestu. Są takie przypadki, że nawet nie wiedzą, gdzie pracują. Np. na plantacjach marihuany, myśląc, że to rośliny tropikalne. Tego typu rzeczy też się zdarzają - tłumaczyła Irena de Rung.

Według statystyk w Holandii w okresie od 1.01.2015 r. - 30.11.2015 r. zarejestrowano ponad 800 potencjalnych meldunków o przestępstwie handlu ludźmi. Z czego 13 proc. stanowiły meldunki o wyzysku pracowników. 4,5 proc. ofiar to Polacy.

Podczas dzisiejszego spotkania omówiono jak handel ludźmi wpisuje się w polskie i holenderskie prawo i co najważniejsze, jak zabezpieczyć się przed nieuczciwymi pracodawcami czy pośrednikami pracy.

W spotkaniu wzięli udział między innymi podkom. Radosław Drach, komendant Komendy Policji w Piszu, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk, starosta piski - Andrzej Nowicki, wicestarosta powiatu piskiego - Marek Wysocki, burmistrz Rucianego-Nidy - Piotr Feliński, a także przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych oraz straży pożarnej.

Wizyta przedstawicielek holenderskiej policji realizowana jest w ramach projektu „Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa, praca w Holandii” ukierunkowanego na zapobieganie handlowi ludźmi oraz przestępstwom towarzyszącym temu zjawisku.


Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij



Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. i niby jak oni wykorzystają tą wiedzę... #2009090 | 83.9.*.* 11 cze 2016 13:09

    jak zapobiegną, pomoga???? To przecież Policja powinna przede wszystkim umieć się tym zająć. Gdy ktoś oferuje pracę za granicą zapytaj policjanta czy ta osoba nie jest podejrzana to odpowiedzą ... ochrona danych osobowych, zapytaj urzędnika nie wiem, zgłoś Policji podejrzane zachowanie.. dopóki przestępstwo nie zaistnieje to nie ich sprawa, za prewencję statystyk nie podniosą i awansów nie będzie. komu to miało słuzyc???

    odpowiedz na ten komentarz

  2. ALA #2007391 | 78.11.*.* 8 cze 2016 21:22

    A kto go wybrał tego bałaganiarza powiatowego? Zawsze łgał w żywe oczy, przyjaciel Rumianka.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  3. XXL #2006967 | 83.6.*.* 8 cze 2016 11:41

    Na to spotkanie powinny zostać zaproszone bezrobotne osoby które ewentualnie chciałyby pracować w Holandii zey ustrzec się przed czychajacymi niebezpieczeństwami w pracy za granicą ,ja się pytam co robią tam panie zatrudnione w starostwie czy mają zamiar zmieniać pracę?

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    1. T #2006710 | 81.15.*.* 7 cze 2016 23:11

      Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Brawo dla przedstawicieli piskiej Policji za realizację przedsięwzięcia.

    2. Przewalone wybory. #2006592 | 79.185.*.* 7 cze 2016 20:10

      Może by tak Holendrzy ustalili czym w wyborach samorządowych trzech kadencji zajmowali się: Krokodyl ,Tur i nieżyjący już Bawół i na czyje zlecenie działali .Bo ja zleceniodawcę widzę na sali .

      Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      Pokaż wszystkie komentarze (8)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5