Najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości

2023-07-07 09:00:00(ost. akt: 2023-07-07 05:37:43)

Autor zdjęcia: KPP w Piszu

Za nami kolejne pół roku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W powiecie piskim to 280. nowych zgłoszeń. Najwięcej z nich, bo aż 99, dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od września 2016 roku. Jest to aplikacja służąca wymianie informacji między obywatelami a Policją. Mieszkańcy mogą w anonimowy sposób nanieść zagrożenie, w konkretne miejsce na mapie z odpowiedniej kategorii, których jest wiele do wyboru.

Można też dodać opis, wskazać czas występowania danego zjawiska, a nawet dołączyć zdjęcie. Od początku jej istnienia w powiecie piskim naniesionych zostało już3247różnego rodzaju zgłoszeń.

Policjanci na bieżąco monitorują naniesione zgłoszenia. Weryfikują je, a kiedy potwierdzą występowanie danego zagrożenia podejmują działania mające na celu jego wyeliminowanie lub informują odpowiednie służby i instytucje. Stąd założeniem funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest poprawa bezpieczeństwa w środowisku lokalnym.

Za nami kolejne pół roku jej funkcjonowania. Od stycznia tego roku obywatele zgłosili 280 różnego rodzaju zagrożeń na terenie powiatu piskiego, czyli o 84 więcej niż w 2022 roku. Około 30 % z nich zostało potwierdzonych — informuje nadkom. Anna Szypczyńska, rzecznik prasowy KPP w Piszu.


Najbardziej popularne kategorie to:

- przekraczanie dozwolonej prędkości - 99 zgłoszeń

- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 58 zgłoszeń

- nieprawidłowe parkowanie – 35 zgłoszeń

- niewłaściwa infrastruktura drogowa -22

- grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją – 19

Jak podaje rzeczniczka, wśród zgłoszeń znalazły się także pojedyncze przypadki dotyczące chociażby osób bezdomnych wymagających pomocy oraz wałęsających się bezpańskich psów.

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to doskonały sposób wymiany informacji między mieszkańcami a Policją, a w konsekwencji poprawa bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Pamiętajmy jednak, że jeśli sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji policjantów, należy dzwonić na numer alarmowy 112 — dodaje Anna Szypczyńska.




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5