Piska Noc Muzeów: wernisaż i folkowe „Sploty”

2022-05-22 07:40:47(ost. akt: 2022-05-22 07:57:07)

Autor zdjęcia: Archiwum MZP

Muzeum Ziemi Piskiej zorganizowało obchody Nocy Muzeów tydzień później niż większość placówek w Polsce, dzięki czemu piszanie mogli skorzystać z oferty największych muzeów w Polsce, a także odwiedzić przyziemia dawnego ratusza miejskiego i wziąć udział w wydarzeniu przygotowanym przez piskich muzealników.
W piątkowy (20 maja) wieczór odbyła się Noc Muzeów zorganizowana przez Muzeum Ziemi Piskiej. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a uczestnicy otwarcia wystawy archiwalnych map i późniejszego koncertu powinni wspominać wydarzenie przez długie tygodnie.

Program piątkowych atrakcji odpowiadał randze corocznej akcji, odbywającej się w maju przy okazji obchodów Dnia Muzealnika. O godz. 20 odbył się wernisaż wystawy. „Wizerunek Prus w najstarszych nowożytnych mapach od XVI w. do końca XVIII w.”, składającej się z ponad 30 opracowań kartograficznych z całej Europy. Spotkanie poprowadził historyk dr Robert Klimek, który kolekcjonuje archiwalne mapy prezentujące nasz region i z pasją przybliżył zebranym etapy rozwoju kartografii, pokazał przekłamania na zabytkowych mapach i wskazał na prawdziwe perełki – mapy, na których po raz pierwszy zaznaczone zostały tereny zamieszkiwane przez plemiona Galindów i Jaćwingów, czy opracowania, gdzie na terytorium obecnej Polski wskazano miejsce zamieszkania Troglodytów.

Historyk wskazał także różnice w przygotowywaniu map przez kartografów angielskich, francuskich czy niemieckich, omawiając techniki tworzenia dawnych map. Sporo uwagi poświęcił mapie, która została oznaczona przez drukarnię znakiem wodnym, by zabezpieczyć wydanie przed … kradzieżą. Zebrani z zainteresowaniem poszukiwali wśród prezentowanych zbiorów Johanisburga i okolicznych miejscowości, rzeki Pisy oraz innych charakterystycznych elementów regionu, a po wystąpieniu dr. Roberta Klimka zadali mu jeszcze mnóstwo pytań z pogranicza historii i kartografii.

Drugą część uroczystości wypełnił koncert pt. „Ja myślała, że to słońce wschodzi”. Na scenie zaprezentował się zespół „Sploty”, a uczestnicy muzealnych wydarzeń mogli rozpoznać Małgorzatę Makowską i Annę Brodę, które koncertowały już na zaproszenie Muzeum Ziemi Piskiej. Niepowtarzalne trio wspólnie z nimi stworzyła Mary Rumi. A że wszystkie artystki są multiinstrumentalistami i czerpią z różnych stylów muzyki oraz tradycji wielu regionów Polski, to ich folkowe utwory dostały prawdziwie nowe życie.

Niespodzianką od „Splotów” przygotowaną specjalnie na Noc Muzeów było premierowe wykonanie piosenki o Piszu, nieco odbiegającej od głównego tematu spotkania, ale pięknie oddającej duszę naszego miasta, które może być „domem na resztę dni”. Tekst i muzykę napisała Anna Broda, zafascynowana atmosfera koncertu w Piszu podczas inauguracja obchodów 50-lecia Muzeum Ziemi Piskiej w 2019 r.

Następna Noc Muzeów za rok, ale Muzeum Ziemi Piskiej nie ustaje w działaniach. W planach kolejne spotkania, pod koniec roku wydanie nowego numeru „Znad Pisy”, a w przygotowaniach projekty, które sprawią, że piska placówka znów zrobi krok do przodu.
Muzeum Ziemi Piskiej


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5