Zakochani są wśród nas

2022-02-14 08:00:00(ost. akt: 2022-02-14 06:23:43)
Wszystkim Czytelnikom udanych Walentynek życzy redakcja Gazety Piskiej

Wszystkim Czytelnikom udanych Walentynek życzy redakcja Gazety Piskiej

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Gorące święto zakochanych w środku zimy, czyli Walentynki. Mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Chcemy czy nie, Walentynki na stałe weszły już do naszego kalendarza świąt.
Skąd się wzięły walentynki? Nazwa tego święta pochodzi od świętego Walentego, którego wspomnienie liturgiczne przypada właśnie 14 lutego. Walenty z Rzymu, nazywany przez niektóre źródła także Walentym z Terni, był biskupem i męczennikiem chrześcijańskim.

Żył w III wieku naszej ery. Jak można wyczytać z różnych źródeł, był lekarzem, z powołania duchownym. Gdy cesarz rzymski Klaudiusz II Gocki zabronił mężczyznom w wieku 18-37 lat zawierać małżeństwa (uważał, że najlepszymi żołnierzami są mężczyźni nie mający rodzin), Walenty potajemnie udzielał ślubów zakochanym. Za to, jak głoszą przekazy, został stracony 14 lutego 269 roku.

Przed egzekucją, przebywając w celi miał się podobno zakochać w córce strażnika więziennego. Niewidoma dziewczyna pod wpływem przyszłego świętego ponoć odzyskała wzrok i mogła przeczytać list, jaki Walenty napisał do niej w przeddzień egzekucji.

Ten list miłosny podpisał podobno słowami: „Od Twego Walentego”. To właśnie na pamiątkę tego listu na całym świecie dzisiaj,14 lutego, wysyłane są okolicznościowe kartki zwane walentynkami, w których zakochani podpisują się tak, jak święty.

Kobiety organizują lepsze Walentynki

75% Polaków obchodzi Dzień Zakochanych. Tak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń “Walentynki marzeń według Polaków”. Przy czym 22% uważa, że miłość powinno się okazywać każdego dnia.

Największe znaczenie w świętowaniu tego dnia ma:

1. Wspólnie spędzony czas (46%),
2. Okazanie miłości (22%),
3. Sprawienie ukochanej osobie niespodzianki (13%)
4. Wybranie odpowiedniej atrakcji, która podkreśli wagę tego święta (19%).


Aż 67% Polaków uważa, że przeżyło już Walentynki swoich marzeń, bo druga połówka wyznała im miłość (31%) lub zaskoczyła niesamowitą niespodzianką (36%). Co ciekawe, zdaniem ankietowanych, lepsze Walentynki organizują kobiety. Dlaczego? Bo traktują je poważniej od mężczyzn.

Co może popsuć Walentynki? Tu zaskoczenia nie ma: negatywne nastawienie, brak dobrego humoru, oraz kłótnia o nic. W Walentynki nie można przede wszystkim dąsać się i kłócić (36%) oraz udawać, że nie Walentynek nie ma (23%).

Co trzeci Polak najbardziej nie lubi kiedy bliska osoba udowadnia, że nie obchodzi Walentynek, kiedy druga strona je lubi (35%). Z drugiej strony 28% ankietowanych stwierdziło, że nie lubi świętowania na siłę. Uważamy też, że najbardziej tego dnia pasuje romantyczna kolacja (26%), kino lub teatr (28%) lub wyjście na miasto (20%). 41% ankietowanych zadeklarowało, że na atrakcję w Walentynki jest w stanie wydać od 100 - 300 złotych.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5