Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

250 mln do zgarnięcia. O ile w gminie działał PGR. Ruszył nabór wniosków

2021-01-05 13:00:00 (ost. akt: 2021-01-05 12:09:52)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w gminach, w których w przeszłości funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne. Kwota do zgarnięcia nie jest mała — mowa o łącznie 250 milionach złotych.

— Najsilniejsze wsparcie kierujemy do tych gmin, które są najbiedniejsze. Chcemy, by ta szarość odziedziczona po PRL, po pierwszych 20 latach III RP, nareszcie została rozświetlona przez nowe inwestycje i nowoczesność — powiedział podczas konferencji premier.

Wsparcie dla gmin pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To środki na inwestycje pierwszej potrzeby, które w wielu innych miejscowościach już istnieją i są niezwykle potrzebne.
Jak wnioskować o wsparcie?

1. Gmina będzie mogła złożyć maksymalnie 3 wnioski na 3 inwestycje.
2. Minimalna wartość kosztorysowa inwestycji to 50 tys. zł, natomiast maksymalna 5 mln zł (górna wartość jest obowiązująca także w przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku).
3. Wnioski w pierwszej kolejności będą opiniowane przez właściwe oddziały terytorialne Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - w zakresie potwierdzenia zlokalizowania inwestycji w miejscowości, w której funkcjonowały PGR-y.
4. Po zaopiniowaniu wniosku, właściwy oddział terenowy KOWR odsyła wniosek wraz z opinią do gminy. Gmina składa kompletny wniosek (w tym zawierający opinię KOWR) do właściwego wojewody.
5. Wnioski będą oceniane przez Komisję do spraw Wsparcia Jednostek Samorządu Terytorialnego powołaną przy Prezesie Rady Ministrów. Premier, na podstawie rekomendacji działającej przy nim Komisji, będzie składał dyspozycję wypłaty środków.
Na co można przeznaczyć środki?

Katalog zadań inwestycyjnych jest otwarty. Jednak należy pamiętać, że środki mogą być przeznaczone wyłącznie na wydatki majątkowe i nie mogą zostać przeznaczone na refundację poniesionych już wydatków. Preferowane będą inwestycje zainicjowane przez mieszkańców gminy, sołtysów, rady sołeckie, zarządy osiedla/dzielnicy, innych przedstawicieli lokalnej społeczności, podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić na obszarze gminy działalność społeczną, w tym organizacje pozarządowe i grupy nieformalne.

Gminy mogą przeznaczyć środki m.in. na:
— budowę, rozbudowę, przebudowę:
— kanalizacji sanitarnej lub lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją, przepompowni, wodociągów, przyłączy do sieci gazowej,
— dróg wewnętrznych lub dojazdów do miejscowości, oświetlenia, chodników, ścieżek rowerowych, elementów uspokojenia ruchu, przystanków autobusowych,
— centrów wsi umożliwiających integrację społeczną oraz aktywizację mieszkańców (place zabaw, siłownie zewnętrzne, utwardzone miejsca do festynów, wiaty, tereny zieleni), obiektów sportowych, zaplecza socjalnego i sanitarnego,
— świetlic, obiektów bibliotecznych, remiz strażackich.
— modernizację składników mienia pochodzącego z zasobu zlikwidowanych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, w tym w szczególności budynków, ogrodzeń, termomodernizację budynków,
— prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Skąd pobrać wniosek? Gdzie znajdę więcej informacji o programie?

Wniosek, wraz ze szczegółową informacją o programie, można pobrać ze strony: https://www.gov.pl/web/mswia/wsparcie-gmin-popegeerowskich

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mazur #3047905 | 98.14.*.* 24 sty 2021 16:39

  No to "ciemny ludek" ponownie zaglosuje na PIS,kaczynski moze odetchnac a kot spokojnie podrzemac.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Brygadzista #3036225 | 195.117.*.* 8 sty 2021 16:13

  Pomyleńcy, to nie dotyczy pracowników pegieerów, ich puszczono z torbami 30 lat temu..

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ALE JAJCA #3035175 | 81.15.*.* 7 sty 2021 09:39

  JA PIERDZIU, TYLKO OCHŁAP DLA POPEGEEROWCÓW 250 MLN, A DLA RYDZYKA 60 MLN TYLKO NA WYSTAWĘ. BUUUUUUUCHACHA .

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Pegerirusy #3035076 | 176.221.*.* 7 sty 2021 05:15

  Będzie na alko i pajdę chleba dla dzieciów bo z 500plus to już do 5-eg ni ma.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Do TOM'a #3034784 | 95.49.*.* 6 sty 2021 12:49

   Bo to jest właśnie przyjacielu ..prawo i sprawiedliwość w w rozumieniu i wykonaniu PIS'u . ps. podając przykłady zapomniałeś być może lub nie wiesz że jednym z "uczestników" tzw. "afery frankowej" - oszustwie na ponad 850 tyś populacji konsumentów- jest sam ...??? niejaki MM ...były prezes BZ WBK -..ze średnio -miesięcznym dochodem za rok 2008 ..? uwaga ! !!! - ponad 270 tyś. A jego podwładnym- i tu swoiste kuriozum- w roli w-ce premiera jest jego.???..to dopiero numer - zwierzchnik partyjny. Wniosek: MM macha rękoma i miele ozorem zgodnie z w-ce premiera wzorem. Qwo vadis ..Polsko..?

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (25)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages