Kulturalna uczta z malarstwem i muzyką klasyczną

2020-10-26 10:54:17(ost. akt: 2020-10-26 11:07:31)

Autor zdjęcia: Archiwum MZP

Muzeum Ziemi Piskiej zgodnie z planem zorganizowało 23 października spotkanie w ramach obchodów jubileuszu 375-lecie nadania Piszowi praw miejskich. Uczestnicy wysłuchali wykładu o historii malarstwa i koncertu muzyki klasycznej.
Blisko dwugodzinne spotkanie zapadnie w pamięci uczestników, bo zarówno wykład, jak i towarzyszący mu koncert wprawiły słuchaczy w wyjątkowy nastrój. Rozpoczął je krótki występ harfistki Magdaleny Miłaszewskiej-Delimat, po którym uczestników i gości przywitała dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.

Następnie przez blisko godzinę dr Jowita Jagla prezentowała temat „Człowiek wobec śmierci w malarstwie portretowym północnej i środkowej Europy”.

– Historyk z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku przekonywała słuchaczy w swoim wystąpieniu, że śmierć stała się tematem tabu dopiero w XX w. – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska. – Wcześniej towarzyszyła ona ludziom jako coś bardziej powszechnego, stąd jej obecność w sztuce. Dzisiaj treści prezentowane przez malarzy XVI- czy XVII-wiecznych mogą nawet odrzucać, ale warto było poznać ich symbolikę oraz tło historyczne czasów, w których powstawały.

Dr Jowita Jagla omówiła wiele ciekawych wątków. Zebrani mieli okazję zobaczyć obrazy i ryciny, które przedstawiały m.in. publiczne sekcje zwłok, były pośmiertnymi portretami, prezentowały cechy rzemieślnicze nad trumnami zmarłych mistrzów. Choć temat wydawał się trudny, to pasja z jaką zaprezentowała go dr Jowita Jagla, oddając ducha minionych epok, sprawiła, że udało jej się nieco oswoić śmierć.

Pięknym dopełnieniem części historycznej był koncert muzyki klasycznej. Zebrani wysłuchali kilkunastu utworów sopranistki Anny Nadwodnej przy akompaniamencie harfy. W programie znalazły się m.in. różne aranżacje znanej pieśni „Ave Maria”, a także współczesne utwory muzyki rozrywkowej w wyjątkowym wykonaniu.

Całość słowem wiążącym okrasiła Katarzyna Soja, przekonując, że w trudnych momentach warto zatopić się w dobrej muzyce. Muzealne wydarzenie odbyło się z zachowaniem wszelkich obostrzeń, a ciekawy program sprawił, że goście nie zawiedli.
Muzeum Ziemi Piskiej


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5