Wtorek, 20 października 2020. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Muzeum Ziemi Piskiej wznawia obchody Jubileuszu Pisza

2020-09-22 12:00:00 (ost. akt: 2020-09-22 12:34:02)

Autor zdjęcia: Archiwum MZP

JUBILEUSZ PISZA || Muzeum Ziemi Piskiej opracowało nowy harmonogram wydarzeń w ramach obchodów Jubileuszu Pisza z okazji 375-lecia nadania praw miejskich. W najbliższych tygodniach zaplanowane zostały trzy wydarzenia.

Muzealne obchody Jubileuszu Pisza zaplanowane w tym roku storpedowała pandemia koronawirusa. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego nie udało się zorganizować żadnego wydarzenia w pierwszej części cyklu.

– Byliśmy zmuszeni odwołać kilka spotkań, które zapowiadały się niezwykle ciekawie, ale po wakacyjnej przerwie chcemy dostosować się do obowiązujących obostrzeń – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.

– Jesienny harmonogram został przebudowany. Chcemy zorganizować spotkania w formie, która będzie komfortowa i bezpieczna. Do końca roku zaplanowaliśmy trzy spotkania.

Pierwszym tegorocznych wydarzeniem organizowanym przez Muzeum będzie konferencja dla młodzieży. Spotkanie, przesunięte w harmonogramie z końcówki września na 15 października, poświęcono 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jedno z największych zwycięstw polskiego wojska w historii przybliżą uczniom szkół średnich pracownicy naukowi Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie – dr Jerzy Kiełbik, dr Tomasz Wyżlic i dr Piotr Bojarski. Zaplanowano trzy oddzielne panele, w których udział wezmą zorganizowane grupy szkolne.

23 października spotkanie wprowadzające w klimat wydarzeń z początku listopada, gdy szczególnie żywa jest pamięć o naszych bliskich zmarłych. Historyk sztuki dr Jowita Jagla z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zaprezentuje wykład pt. „Człowiek wobec śmierci w malarstwie portretowym północnej i środkowej Europy”, omawiając sposoby obrazowego ujęcia idei przemijania człowieka i jego kruchości wobec zmiennych kolei losu.

Po prelekcji zebrani wysłuchają koncertu muzyki klasycznej. Wystąpią solistka Anna Nadwodna, śpiewająca sopranem, oraz harfistka Magdalena Miłaszewska-Delimat. Słowo wiążące podczas koncertu zaprezentuje Katarzyna Soja. Wydarzenie zaplanowane jest w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, sąsiadującego z Muzeum.

20 listopada odbędzie się finałowa gala skróconych obchodów. Gościem będzie historyk dr Alicja Dobrosielska, która wygłosi wykład pt. „O nazwie Pisz… słów kilka”.

– Ponadto w ręce czytelników oddany zostanie nowy numer „Znad Pisy” – dodaje dr Aneta Karwowska. – Najnowsze wydawnictwo serii tradycyjnie będzie zawierało szereg artykułów dotyczących historii miasta i regionu, ale pojawią się także materiały dotyczące gwary mazurskiej, literatury oraz przyrody, która wraca na łamy „Znad Pisy” po kilku latach przerwy.

Galę uświetni koncert zespołu Pod Strzechą, który swoją twórczością wpisuje się w nurt poezji śpiewanej. Muzealnicy ogłoszą także laureata tytułu Osobowość Ziemi Piskiej im. Melchiora Wańkowicza. Wydarzenie odbędzie się w sali konferencyjnej Hotelu Joseph Conrad.
MZP

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. piszanin #2975494 | 98.14.*.* 22 wrz 2020 15:11

  Niech sie Jurek bawi,w tancach jest mocny.Tylko kaczynski skonczy z ziobro to wezmie sie za innych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Lipowa 9 #2975470 | 31.182.*.* 22 wrz 2020 14:19

  Co się dzieje z Jurkiem Małeckim? Ostatnio w PDK-u fajnie się bawił na koncercie. Separacja w partii mu służy ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Krzysztof Sz. - Piszanin #2975468 | 31.182.*.* 22 wrz 2020 14:14

  Kiedy do kupienia będzie monografia miasta?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages