środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

"Inteligentne rybactwo" - konferencja w Nowych Gutach

2020-09-19 08:00:00 (ost. akt: 2020-09-18 15:14:45)

Autor zdjęcia: LGD Mazurskie Morze

W czwartek (17 września 2020 r.) w Nowych Gutach odbyła się konferencja pn. „Ekologiczne, ekonomiczne i społeczne aspekty stosowania nieselektywnych metod połowów w gospodarce rybackiej”.

Wydarzenie podsumowuje projekt współpracy realizowany przez LGD Mazurskie Morze, LGD Zalew Zegrzyński i lokalną grupę działania z Finlandii. Podczas Konferencji poruszano m.in. bardzo istotny problem dotykający większości wód w Polsce tj. postępującej eutrofizacji wód i zachwiania równowagi biologicznej pomiędzy gatunkami ryb drapieżnych i ryb karpiowatych na korzyść ryb karpiowatych.

Struktura gatunkowa odłowów zarówno rybackich jak i wędkarskich ukierunkowana jest na ryby drapieżne. Dlatego potrzebna jest ochrona tej grupy (ochrona tarła, zarybiania, przestrzegania limitów połowowych) pełniącej ważną rolę w utrzymywaniu równowagi biologicznej w połączeniu z zintensyfikowaniem odłowów mniej cennych ryb karpiowatych z którymi usuwany jest duży ładunek biogenów, przyczyniających się do degradacji wód.

Podczas Konferencji zaprezentowano jedną z metod służących poprawie tego stanu poprzez zastosowanie nieselektywnych narzędzi pułapkowych stosowanych przez fińskich rybaków. Połowy narzędziami nieselektywnymi mają jedną wspólną cechę, ryby które dostaną się do sieci mogą w niej swobodnie pływać.

To oznacza, że ryby niewymiarowe, gatunki chronione czy też ryby drapieżne, które chcemy zostawić w środowisku nie doznają uszkodzenia ciała i mogą być uwalniane w doskonałej kondycji. Metoda ta stosowana jest z dużym powodzeniem na Zalewie Zegrzyńskim, gdzie popiera się rozwój sandacza i innych ryb drapieżnych a usuwa się ryby karpiowate.

Prelegentami podczas konferencji byli dr. inż. Tomasz Czerwiński, Jacek Perkowski, Ireneusz Kamiński, Andrzej Abramczyk, Prezes Zarządu LGD Zalew Zegrzyński Edward Trojanowski oraz Prezes Zarządu LGD Mazurskie Morze Dariusz Kizling.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages