Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Uwaga na oszustów "na BLIK-a"! Mieszkanka Pisza straciła 2000 złotych

2020-08-05 09:45:22 (ost. akt: 2020-08-05 09:45:58)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Była przekonana, że płaci za zamówienie złożone przez koleżankę, niestety straciła dwa tysiące złotych.

Przestępcy wymyślają co raz to nowe metody oszustwa. Jedną z nowych form wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym, wysyła za pomocą jej komunikatora do znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy lub opłacenie zamówienia, tłumacząc się nagłą potrzebą uiszczenia opłaty.

Następnie oszuści proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacają pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu.

— W ten właśnie sposób kwotę 2000 złotych straciła mieszkanka Pisza. Przekonana była, że kodem BLIK płaci za zamówienie złożone przez koleżankę. Wszystko wyglądało bardzo wiarygodnie — informuje nadkom.Anna Szypczyńska z KPP w Piszu.

Apelujemy!
Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Skontaktujmy się telefonicznie lub osobiście ze znajomym i upewnijmy się czy naprawdę potrzebuje on naszej pomocy. Prośby wyłudzenia pieniędzy oszustów są różne – m.in. na leki, że została zagubiona torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie czy też trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew.

Jak się chronić?

Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu:

> pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je,
> pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania,
> nie otwierajmy e-maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników,
> oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. MAŁA STRATA #2956541 | 89.228.*.* 5 sie 2020 10:58

    bo THE BILL zawsze da się oszukać!!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages