Największe przeboje Édith Piaf w Praniu

2020-07-15 13:00:00(ost. akt: 2020-07-15 13:02:49)
“Piaf” – recital Justyny Szafran już w najbliższą sobotę

“Piaf” – recital Justyny Szafran już w najbliższą sobotę

Autor zdjęcia: Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu

KULTURA || W minioną niedzielę programem "Idę, wciąż idę" zainaugurowany został XXIII Letni Sezon Artystyczny w Praniu. Na prańskiej scenie wystąpili Maja Komorowska, Łukasz Borkowski i Radosław Sobczak. A co nas czeka w najbliższy weekend?
Sobota,18 lipca, godz. 18.00
“Piaf” – recital Justyny Szafran z zespołem w składzie: Rafał Karasiewicz – fortepian, Jakub Olejnik – kontrabas
Podczas recitalu, charyzmatyczna, obdarzona niezwykłym głosem aktorka Justyna Szafran zaśpiewa największe przeboje Édith Piaf w polskim tłumaczeniu Andrzeja Ozgi, wyczarowując cudowny klimat uliczek Montmartre’u. Publiczność zatopi się w atmosferze Paryża, o jakim śpiewała Piaf, tego spoza zasięgu wielkich świateł, Paryża wąskich uliczek, biedy i mrocznych zaułków. Justyna Szafran kilkanaście lat temu w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu występowała w sztuce Pam Gems “PIAF” w reżyserii Jana Szurmieja, wcielając się w rolę Édith Piaf (premiera 8 kwietnia 2001 roku). Po tym spektaklu aktorka została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych polskich interpretatorek piosenek tej francuskiej artystki, obok Agnieszki Matysiak i Anny Sroki-Hryń.
„(…) Justyna Szafran (…) stała na Scenie Ciśnień w charakterystycznym rozkroku, małej czarnej i śpiewała nieco zachrypniętym głosem najpiękniejsze przeboje piosenki literackiej i aktorskiej. Takich koncertów się nie zapomina, takimi spotkaniami się żyje dosypując szafran do kawy.” /z recenzji Doroty Olearczyk, https://pik.wroclaw.pl/
Bilety: 50 zł

Niedziela,19 lipca, godz. 17.00
XXXVII edycja koncertów “Muzyka u Gałczyńskiego” — Sycylia w poezji i prozie w interpretacji Andrzeja Chyry, narracja: Marek Zagańczyk, muzyka: Rafał Zambrzycki - skrzypce i Agnieszka Panasiuk - fortepian (utwory K. Szymanowskiego). Odbędzie się również kiermasz i promocja książek wydawnictwa Austeria.
Leonardo Sciascia pisał, że “Sycylia jest tajemnicza, bezlitosna, mściwa i przepiękna”. Mówiąc o niej trzeba zacząć od baśni, a właściwie poważniej od mitu, od starcia Zeusa z Tyfonem, bo każda opowieść powinna mieć swój godny początek. Ale tak naprawdę nie da się zrozumieć Sycylii bez znajomości jej dziejów, na ogół zagmatwanych (są w tej historii Grecy, Rzymianie, Arabowie, Żydzi, Normanowie, Andegaweni, Aragończycy i Burbonowie). Nie można pojąć Sycylii bez narosłej wokół niej literatury, pisanej w zachwycie i przerażeniu, w blasku życia i cieniu śmierci, przez tych, którzy Sycylię ukochali i tych, którzy często nie mieli już sił by żyć w niej na co dzień. Pozostała jednak w ich pamięci, jest na stronicach ich książek. To właśnie dzieła Vergi, Brancatiego, Vittoriniego i tych, bardziej znanych de Roberto, Tomasiego di Lampedusa, Pirandella i Sciascii, nie wspominając przybyszów spoza Włoch, tworzą tekst sycylijski, wyjątkowy palimpsest układany w kilku przynajmniej językach. Ma też Sycylia swoich polskich miłośników. Nie sposób o niej myśleć bez Szymanowskiego i Iwaszkiewicza, za którymi kroczą ich kontynuatorzy. O tropach sycylijskich rozmawiać będą Wojciech Ornat szef wydawnictwa Austeria (z siedzibą w Krakowie, Budapeszcie i w Syrakuzach) i Marek Zagańczyk, autor szkiców o literaturze i krajobrazie. Towarzyszyć im będzie muzyka Karola Szymanowskiego i wybrane fragmenty z książek sycylijskich czytane przez Andrzeja Chyrę
Bilety: 25 zł



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5