środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Znamy już wyniki XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki

2020-07-10 12:00:00 (ost. akt: 2020-07-10 06:26:10)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Już po raz szesnasty poeci-profesjonaliści i poeci-amatorzy mogli wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Michała Kajki, organizowanym przez Muzeum Michała Kajki w Ogródku, wspólnie z Domem Kultury w Orzyszu.

Jury XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego obradujące w składzie: przewodniczący - prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski oraz członkowie - Zbigniew Fałtynowicz i Marek Zagańczyk po zapoznaniu się z 248 zestawami wierszy postanowiło przyznać:

I nagrodę Piotrowi Piątkowi z Kołobrzegu za utwory z zestawu 201, opatrzonego godłem „pamięć zewnętrzna”,
II nagrodę Martynie Pankiewicz-Piotrowskiej z Wrocławia za utwory z zestawu 151, opatrzonego godłem jałowa ziemia, ze szczególnym wskazaniem na wiersze moja ulica oraz gra,
III nagrodę Aleksandrze Onopiuk z Nowych Litewnik za utwory z zestawu 103, opatrzonego godłem POLANA, ze szczególnym wskazaniem na liryk od słów „Gdyby czerwone maki umiały mówić”.

Ponadto jury postanowiło uhonorować:
I wyróżnieniem Grzegorza Baczewskiego z Warszawy za wiersz z zestawu 19, podpisanego godłem Książę Myszkin,
II wyróżnieniem Aleksandrę Jokiel z Bralin za wiersze z zestawu 97, opatrzonego godłem PARKAN,
III wyróżnieniem Aglaję Janczak z Warszawy za wiersze z zestawu 234, opatrzonego godłem IMPONDERABILIA.

Uwagę jurorów zwróciły również utwory tematycznie związane z życiem i twórczością patrona Konkursu, Michała Kajki. Chodzi o wiersz pt. Ćwiczenia z pamięci ułożony przez Zofię Piłasiewicz z Augustowa, ukrywającą się pod pseudonimem Polana, a także o tryptyk Z cyklu: Pamięć autorstwa Wandy Łomnickiej-Dulak z Piwnicznej-Zdrój, podpisany godłem Góralka.

Zostań w domu i pisz wiersze

Na Konkurs nadesłało swoje prace 248 autorów. To o ponad 80 prac więcej niż w ubiegłym roku!
— Tegoroczna edycja naszego konkursu przejdzie do historii nie tylko ze względu na wysoki poziom artystyczny nadesłanych prac, ale również ze względu na epidemię koronawirusa — podkreśla Michał Misztal z Muzeum M. Kajki w Ogródku.

— Mimo wprowadzonych ograniczeń w przemieszaniu się i narodowej kwarantanny postanowiliśmy kontynuować nasz konkurs, zachęcając uczestników do pisania i nadsyłania prac, w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Do Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki zgłaszanych jest co roku kilkaset zestawów niepublikowanych wierszy, stworzonych przez autorów z całej Polski - piszących w języku polskim. Przesłane wiersze ocenia trzyosobowe jury składające się z ekspertów w zakresie filologii polskiej i literaturoznawstwa, poetów i działaczy kultury.

W minionych latach w skład jury wchodzili m.in.: Krzysztof Kuczkowski, Dariusz Kulesza, Wojciech Kass, Przemysław Dakowicz, Erwin Kruk, Wojciech Gawłowski, Tadeusz Dąbrowski, Marek Zagańczyk, Teresa Tomsia, Zbigniew Fałtynowicz. Nagrody przyznawane są twórcom współczesnej polskiej liryki, a jej laureatami byli do tej pory m.in.: Małgorzata Lebda, Jerzy Fryckowski, Łucja Dudzińska, Łukasz Jarosz.

Uroczystym podsumowaniem XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki będzie gala w Muzeum w Ogródku, która odbędzie się 1 sierpnia 2019 r. o godz. 17:00.

Wybór nagrodzonych wierszy opublikuje patronujący Konkursowi Dwumiesięcznik Literacki „Topos”. Patronami konkursu są: Starosta Piski - Andrzej Nowicki, Burmistrz Orzysza - Zbigniew Włodkowski, Dwumiesięcznik Literacki TOPOS i Gazeta Olsztyńska. Tegoroczna edycja wydarzenia finansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz z pomocą finansową Samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages