Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Śluza Guzianka II wybudowana. Otwarcie dla żeglarzy już w czerwcu

2020-05-29 18:02:07 (ost. akt: 2020-06-09 08:34:24)

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

Dziś (piątek, 29 maja) oficjalnie zakończyła się budowa nowej śluzy Guzianka II. — Jeszcze w czerwcu żeglarze i wodniacy będą mogli skorzystać z nowej śluzy, umożliwiającej przepłynięcie z jeziora Guzianka Duża na jezioro Bełdany — zapewnił prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

— Dziś odbieramy plac budowy protokołem, czyli wykonawca wykonał swoją pracę. Mamy gotową, piękną śluzę Guzianka II. Teraz występujemy do inspektora nadzoru budowlanego o wydanie jak najszybsze decyzji ws. eksploatacji. Myślę, że jeszcze w czerwcu, jak obiecywaliśmy, jeszcze przed głównym sezonem nawigacyjnym, będziemy mieli śluzę gotową — powiedział Przemysław Daca podczas konferencji na terenie Guzianki II.

Jak stwierdził prezes Wód Polskich Guzianka II jest pierwszą śluzą wybudowaną na Mazurach od kilkudziesięciu lat. Odbiór hydrobudowy, która powstała we współpracy Wód Polskich z gminami mazurskimi i marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego nastąpił wcześniej niż planowano — budowa śluzy rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku i miała zakończyć się we wrześniu tego roku.
— Jestem dumny z tej inwestycji, bo jak sądzę, to będzie najbardziej uczęszczana śluza w Europie, tak jak w przypadku siostrzanej, starej, bo ponad stuletniej. Nowy obiekt jest wyczekiwany przez wszystkich żeglarzy i wodniaków — mówił prezes Daca.

Zaznaczył, że nowa śluza obok planowanych remontów kanałów mazurskich jest inwestycją, która zmieni oblicze Mazur. Stara Guzianka będzie nadal funkcjonowała. Planowany jest jej remont, a po jego zakończeniu ruch będzie odbywał się na obu obiektach i będzie rozdzielony ze względu na wielkości jednostek. Prezes dodał, że z uwagi na sytuację epidemiczną, można się spodziewać w tym sezonie wakacyjnym większej liczby turystów na Mazurach.

Piotr Feliński, burmistrz Rucianego Nidy mówił, że żeglarze i samorząd doczekali się po 13 latach "drugich drzwi" na jezioro. Ocenił, że stara Guzianka jest bardziej ekspozycyjną i zabytkową niż funkcjonalną budowlą. Starania o budowę nowego obiektu były poprzedzone zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego, decyzjami środowiskowymi oraz powstaniem inicjatywy samorządów, które założyły Stowarzyszenie Wielkich Jezior Mazurskich 2020. Stowarzyszenie zostało beneficjentem projektu, który uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury. Inwestycję podjęły Wody Polskie.

— Mam nadzieję, że w tym sezonie będzie więcej turystów na Mazurach, ponieważ Polacy będą wybierać wypoczynek indywidualny w gronie rodzinnym, także na żaglówkach. Zapraszam wszystkich żeglarzy i wypoczywających nad nasze jeziora — mówił burmistrz.

Prezes Daca dodał, że zgodnie z decyzją ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka, przeprawy jednostek przez śluzy w tym sezonie nawigacyjnym będą bezpłatne. Jak wskazał, to też będzie zachęcać turystów do skorzystania z atrakcji nad jeziorami.

Śluza Guzianka II umożliwi szybszą przeprawę żeglarzom z jeziora Bełdany na jezioro Guzianka Duża. W poprzednich sezonach wodniacy korzystający ze starej śluzy musieli czekać na przeprawę 2-3 godziny.

Guzianka II kosztowała 30 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 17 mln zł.
Między Ślaskiem i skansenem.
Budować czy nie budować?
Ciąć czy nie ciąć?
Bruk jest lepszy od asfaltu?

ZAPOMNIJCIE O MAZURACH. PRZYSZEDŁ CZAS NA WARMIĘ


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages