Czwartek, 28 maja 2020. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Koleje wybudują przejazd na ul. Mazurskiej w Piszu

2020-02-14 11:31:34 (ost. akt: 2020-04-01 11:41:48)
(Z lewej) wojewoda Artur Chojecki oraz prezes Ireneusz Merchel

(Z lewej) wojewoda Artur Chojecki oraz prezes Ireneusz Merchel

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Z udziałem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego oraz prezesa PKP PLK Ireneusza Merchla odbył się dziś (14 lutego) briefing prasowy. Spotkanie na nowo wybudowanym przystanku Pisz Wschodni przy ul. Wojska Polskiego dotyczyło modernizacji linii kolejowej Szczytno-Ełk.

Przypomnijmy. PKP Polskie Lini Kolejowe już w grudniu zakończyły prace na tym odcinku. Aktualnie trwają prace wykończeniowe. Mieszkańcy mogą bez komunikacji zastępczej podróżować pociągiem między Olsztynem a Ełkiem.

- To bardzo radosny dzień dla naszego regionu. Wiemy, że ta inwestycja, która rozciąga się od Szczytna przez Pisz aż do Ełku stanowi milowy krok do integracji całości naszego województwa - mówił wojewoda. - Do tej pory czas przejazdu zarówno liniami kolejowymi, jak również drogami był uciążliwy dla mieszkańców naszego regionu, a także turystów. Dziś, kiedy trasa kolejowa na tym odcinku jest już zmodernizowana, czas podróży znacznie się skrócił. Podróż koleją jest i wygodna, i bezpieczna. Daje także komfort pracy podczas podróżowania. To ważny aspekt, który jest krokiem milowym w stronę pokonania wykluczenia komunikacyjnego naszego regionu, także tego wewnętrznego.

	http://m.wm.pl/2020/02/orig/pocia-g-610600.jpg

Prezes PKP PLK podkreślił, że koleje realizują wiele inwestycji na Warmii i Mazurach: - Jesteśmy na końcowym etapie modernizacji odcinka Olsztyn-Działdowo. W ciągu kilku miesięcy ogłosimy przetarg na remont trasy Ełk-Giżycko. To jest początek modernizacji linii, która będzie w dalszej kolejności modernizowana do Korsz i za kilka lat do Olsztyna.

Ireneusz Merchel przypomniał, że nowo wyremontowana linia Szczytno-Ełk była tak naprawdę przez wiele lat zapomniana. W 2006 roku chciano nawet zamknąć przewozy na tym odcinku. - Dzięki ówczesnemu wiceministrowi infrastruktury PKP otrzymały dodatkowe dofinansowanie i mogliśmy wspólnie z samorządami utrzymać przy życiu tą linie. I ta linia doczekała się swojej modernizacji. Ze względu na zapotrzebowanie mieszkańców powstał nowy przystanek Pisz Wschodni.

Prezes PKP PLK odniósł się do kwestii dojścia na peron. Ireneusz Merchel powiedział, że ta inwestycja leży po stronie miasta i ma nadzieję, że wkrótce zostanie wykonana.

Ireneusz Merchel poinformował również, że koleje wybudują przejazd kolejowy na ul. Mazurskiej w Piszu: - Mieszkańcy oczekują tej inwestycji. Jeżeli ma to ułatwić dojazd do osiedla, zbudujemy ten przejazd. Oprócz tego zainstalujemy właściwą sygnalizację na przejeździe w Rucianem-Nidzie.

Modernizacja linii kolejowej Olsztyn – Ełk na odcinku Szczytno – Pisz – Ełk realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość projektu to ponad 300 mln zł.

Beata Smaka


Inwestycja w liczbach:
· 1 nowy przystanek: Pisz Wschód
· 4 przebudowane stacje: Szczytno, Pisz, Spychowo, Drygały
· 14 przebudowanych przystanków, m.in. Nowa Wieś Ełcka, Ruciane-Nida
· 99 przebudowanych przejazdów kolejowo-drogowych, m.in. Świętajno,Spychowo, Kolonia, Jeruty, Olszyny
· 9 przebudowanych mostów
· 21 nowych rozjazdów
· ok. 113 km torówCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej z Gazetą Piską tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages