Wtorek, 25 lutego 2020. Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława

Nowi ławnicy złożyli ślubowanie

2020-01-22 13:15:00 (ost. akt: 2020-01-22 13:10:57)
Zaprzysiężenia pięciu ławników na czteroletnią kadencję dokonał prezes Sądu Rejonowego w Piszu SSR Grzegorz Siwik

Zaprzysiężenia pięciu ławników na czteroletnią kadencję dokonał prezes Sądu Rejonowego w Piszu SSR Grzegorz Siwik

PRAWO|| W Sądzie Rejonowym w Piszu odbyła się uroczystość ślubowania ławników wybranych do tutejszego Sądu na kadencję 2020 – 2023. Zaprzysiężenia pięciu ławników na czteroletnią kadencję dokonał prezes Sądu Rejonowego w Piszu SSR Grzegorz Siwik.

Ławnicy sądowi to niezawodowi członkowie sądu orzekającego. Są wybierani przez rady gmin w głosowaniu tajnym. Na potrzeby Sądu Rejonowego w Piszu na kadencję 2020 -2023 wybrano 5 ławników.

— Serdecznie Państwa witam i dziękuję, że podjęliście Państwo trud bycia ławnikiem, bo to jest bardzo odpowiedzialna funkcja. Ławnik to sędzia, który wydaje orzeczenia w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Orzekając w sprawach sądowych, ławnicy są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji RP oraz ustawom — mówił, rozpoczynając uroczystość zaprzysiężenia, sędzia Grzegorz Siwik, prezes Sądu Rejonowego w Piszu.

W uroczystości uczestniczyła również sędzia Katarzyna Zielińska, przewodnicząca III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich oraz Monika Koprowska, kierownik Samodzielnej Sekcji Administracyjnej.

Składając ślubowanie ławnicy zobowiązali się służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, stać na straży prawa, obowiązki ławnika wypełniać sumiennie, sprawiedliwość wymierzać zgodnie z przepisami prawa, bezstronnie według swego sumienia, dochować tajemnicy prawnie chronionej, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości.

Złożenie ślubowania jest niezbędnym elementem, aby objąć funkcję ławnika. W gronie nowych ławników Sądu Rejonowego w Piszu, którzy będą orzekać w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich znaleźli się: Hanna Tarnacka (Gmina Biała Piska), Marianna Gentek (Gmina Biała Piska), Małgorzata Prusaczyk (Gmina Pisz), Elżbieta Sakowska (Gmina Biała Piska) i Anna Kołakowska (Gmina Pisz).

Po złożonym ślubowaniu nowi ławnicy odbierali legitymacje. Nim zaczną orzekać czekają ich jeszcze szkolenia. Za dzień pracy w sądzie ławnicy będą otrzymywać niespełna 120 zł rekompensaty. Zgodnie z zapisem zawartym w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych ławnicy każdego sądu wybierają ze swego grona Radę Ławniczą, jej przewodniczącego i zastępców. Wybory Rady Ławniczej Sądu Rejonowego w Piszu odbędą się 29 stycznia.
Elżbieta ŻywczykŁawnikiem może być osoba, która: ma obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich; jest nieskazitelnego charakteru; ukończyła 30 lat i nie przekroczyła 70 lat; jest zatrudniona lub zamieszkuje w miejscu kandydowania co najmniej od roku; posiada co najmniej wykształcenie średnie; jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika. Kandydatów na ławników zgłaszają radom gmin prezesi sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe zarejestrowane na podstawie przepisów prawa z wyłączeniem partii politycznych oraz co najmniej 50 obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na danym terenie. Ławników do sądów powszechnych wybierają - w głosowaniu tajnym - rady gmin, których obszar jest objęty właściwością tych sądów.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do ja #2857075 | 81.15.*.* 26 sty 2020 19:10

  Plona podpisy zbierał by nie robić kurczaka. ale jeszcze jest inny argument, że ja na miejscu inwestora zakładu drobiu bym się wycofał z tej inwestycji. i tak zzapewnie zrobi inwestor. podniesiono najniższe wynagrodzenie i inwestor nie taki głupi, by za pis płacił pracownikom tyle kasy. wiadomo, że firma i tak by upadła.TRUSZKOWSKI TO KŁAMCA I OSZUST I MANIPULANT. NIC JAK BYŁ ZATRUDNIONY W URZĘDZIE NIE ZROBIŁ DLA MIESZKAŃCÓW, TYLKO CO MIESIĄC KASĘ BRAŁ NASZĄ Z BUDŻETU. DLATEGO WYLECIAŁ Z ROBOTY NA BRUK I TERAZ PIERDY W GP POCISKA.

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. do truszkowskiego #2857063 | 81.15.*.* 26 sty 2020 19:04

  plona podpisy zbierał by nie robić kurczaka. ale jeszcze jest inny argument, że ja na miejscu inwestora zakładu drobiu bym się wycofał z tej inwestycji. i tak zzapewnie zrobi inwestor. podniesiono najniższe wynagrodzenie i inwestor nie taki głupi, by za pis płacił pracownikom tyle kasy. wiadomo, że firma i tak by upadła.TRUSZKOWSKI TO KŁAMCA I OSZUST I MANIPULANT. NIC JA BYŁ ZATRUDNIONY W URZĘDZIE NIE ZROBIŁ DLA MIESZKAŃCÓW, TYLKO CO MIESIĄC KASĘ BRAŁ NASZĄ Z BUDŻETU. DLATEGO WYLECIAŁ Z ROBOTY NA BRUK I TERAZ PIERDY W GP POCISKA. .

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ja #2856871 | 31.182.*.* 26 sty 2020 10:56

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. A co z ubojnią drobiu którą Pani Żywczyk tak promowała, a Szymborski mówił że będzie. BURMISTRZ SZYMBORSKI TO KŁAMCA I OSZUST A PANI ŻYWCZYK REDAKTOR WM TO MANIPULANTKA .

 4. o Boziulko kochana #2856630 | 81.15.*.* 25 sty 2020 18:33

  czy redaktorzy mają urlop? 2 dni jeden artykuł, tragedia

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. DO REDAKCJI #2854005 | 81.15.*.* 22 sty 2020 15:03

  TYLKO JESZCZE PROSZĘ TYŁEK RUSZYĆ NA ULICĘ LIPOWĄ, POROBIĆ ZDJĘCIA WYCIĘTYCH, ZDROWYCH LIP, PRZEZ STAROSTĘ I WRZUCIĆ JE NA GP. OK?

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages