Niedziela, 27 września 2020. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Seniorzy często padają ofiarą najbliższych

2019-12-10 12:57:56 (ost. akt: 2019-12-10 13:28:42)
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem

Autor zdjęcia: Beata Smaka

"Przemoc w rodzinie w odniesieniu do osób starszych" - to temat konferencji, która odbyła się dziś (10 grudnia) w Hotelu nad Pisą.

Organizatorami wydarzenia były piskie instytucje - Ośrodek Profilaktyki i Terapii oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Konferencja wpisała się w podsumowanie kampanii Biała Wstążka, której głównym celem jest walka z przemocą wobec kobiet.

Tematyka wtorkowego spotkania dotyczyła przemocy stosowanej wobec seniorów. — To problem, który istnieje w naszym społeczeństwie, ale wciąż mało się o nim mówi. Niestety, jest to zjawisko, które trudno zbadać. Osoby starsze najczęściej padają ofiarą najbliższych i trudno jest im o tym mówić. Najczęściej jest to przemoc psychiczna. Niekiedy seniorzy są wykończeni psychicznie do tego stopnia, że zaczynają myśleć o samobójstwie, nie chce im się wstawać z łóżka — mówi Urszula Zduńczyk, dyrektor OPiT w Piszu.

Konferencja była skierowana do różnych grup społecznych i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W spotkaniu wzięli udział m.in. pracownicy społeczni, pielęgniarki, policjanci, przedstawiciele piskich instytucji oraz seniorki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który działa przy Piskim Domu Kultury.

Wśród prelegentów znaleźli się kom. Anna Szypczyńska, rzecznik prasowy KPP w Piszu, Jarosław Polanowski, ekspert w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii w Olsztynie oraz Elwira Świetlicka, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu.

Podczas konferencji dyskutowano o m.in. o przemocy w aspektach prawnym i psychologicznym, o tzw. Niebieskich Kartach i działalności instytucji, które pomagają ofiarom przemocy.

bas


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages