środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Seniorzy mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie

2019-10-16 08:45:00 (ost. akt: 2019-10-16 08:49:02)

Autor zdjęcia: pxabay.com

Wkrótce ruszy program bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko grypie dla seniorów. Powiat piski przeznaczy na to ponad 16 tys. zł.

Jedną z grup ryzyka, najbardziej narażoną na powikłania spowodowane przez grypę, są osoby w podeszłym wieku, powyżej 65. roku życia. Dlatego samorząd powiatu piskiego po raz kolejny organizuje dla seniorów program profilaktycznych szczepień ochronnych przeciwko grypie. I przeznaczy na niego ponad 16. tys. zł. Taka forma profilaktyki cieszy się u nas dużym zainteresowaniem. Z bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko grypie będą mogli skorzystać mieszkańcy powiatu piskiego powyżej 60. roku życia. Za realizację przedsięwzięcia odpowiedzialne jest stowarzyszenie „Zdrowie” z Pisza. O zakwalifikowaniu się do programu decyduje kolejność zgłoszeń. Program ma ruszyć po 21 października. Chętni mogą się zgłaszać do swoich lekarzy rodzinnych. Jak poinformowała nas Dorota Darda z Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego w Piszu, szczepienia będą wykonywane we wszystkich gminach naszego powiatu - Piszu, Białej Piskiej, Rucianem-Nidzie oraz Orzyszu. Do rozdysponowania w tym roku będzie 265 szczepionek. To nieco mniej niż w zeszłym roku, ale jest to związane z rosnącymi kosztami.
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez wiele typów wirusów. Wirusy grypy rozmnażają się w drogach oddechowych, powodują uszkodzenie nabłonka i otwierają drogę bakteriom chorobotwórczym. W przebiegu grypy występować też może wiele powikłań świadczących o uszkodzeniu innych narządów: układu nerwowego, mięśni, stawów i serca. Niewyleczona grypa, o ile dotyczy ludzi z osłabioną odpornością, może spowodować bardzo poważne komplikacje pogrypowe, które niejednokrotnie kończą się śmiercią. Światowa Organizacja Zdrowia, jako najskuteczniejszą metodę zapobiegającą zachorowaniom na grypę sezonową, zaleca szczepienia ochronne.

bas

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages