Czwartek, 28 maja 2020. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Dotrzymujemy słowa, pracujemy uczciwie i skutecznie

2019-10-09 12:26:26 (ost. akt: 2019-10-12 00:15:31) Artykuł sponsorowany

VIII kadencja Sejmu dobiega końca, czas na ocenę i podsumowania. O efektach pracy na rzecz rozwoju kraju i regionu rozmawiamy z Jerzym Małeckim – Posłem na Sejm RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

— Panie pośle jak minęły te ostatnie cztery lata?
— Pracowicie. Jako Prawo i Sprawiedliwość zrealizowaliśmy zdecydowaną większość złożonych obietnic wyborczych, a mijająca kadencja Sejmu była bardzo intensywnym okresem mojego życia: to 85 posiedzeń Sejmu i prawie 8 tys. głosowań. Moja praca koncentrowała się głównie wokół prac Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Finansów Publicznych. Miałem zaszczyt być posłem sprawozdawcą licznych projektów ustaw i posiedzeń prac komisji. Pełniłem też funkcję przewodniczącego Zespołu Parlamentarnego ds. modernizacji dróg krajowych 58 i 63. Jednym słowem sprawowanie mandatu posła pozwoliło mi być swoistym ambasadorem naszego regionu w sejmie, czy poszczególnych ministerstwach.

— A propos regionu, czy mieszkańcy naszego województwa i powiatu odczuwają konkretne korzyści? Jaki jest w tym Pański udział?
— Jak najbardziej. W skali całego kraju - cztery lata rządów Prawa i Sprawiedliwości to stabilny wzrost gospodarczy, rekordowe wpływy do budżetu, rekordowo niskie bezrobocie i najniższy w historii deficyt budżetowy. A nasz region? Warmia i Mazury dostrzegane są przez władze centralne. Świadczą o tym wizyty premierów i poszczególnych ministrów oraz efekty jakie za sobą pociągają. Skierowano do nas ogromny strumień pieniędzy. Budowane są kilometry dróg lokalnych, remontowane są linie kolejowe, modernizowane drogi wodne. Rząd inwestuje w naszą infrastrukturę sportową i szkolną. Wsparcie rządu odczuły służby mundurowe - wojsko, policjanci, strażacy i służby medyczne. Długo można by wymieniać dziedziny, w których w naszym regionie coś się zmieniło na lepsze. Mówiąc krótko: dotrzymujemy słowa, pracujemy uczciwie i skutecznie.

— A bardziej konkretnie?

— Bardzo proszę: przykładowo, w niespełna 4 lata tylko do powiatu piskiego trafiło blisko 50 mln zł na drogi i były to duże inwestycje, np. odcinek drogi Pisz-Wiartel, mosty w Jeżach, Mikoszach i na Białoławce, modernizacje ulic w miastach i wsiach całego regionu. Przed nami remonty kolejnych dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych za dziesiątki milionów złotych w całym województwie, trwa remont linii kolejowej z Olsztyna przez Pisz do Ełku wart prawie 300 mln zł, trwają też prace nad połączeniem z Centralnym Portem Komunikacyjnym dzięki linii kolejowej Warszawa-Ostrołęka-Łomża-Pisz. Mijająca kadencja Sejmu to także przełom w kwestii budowy śluzy na Pisie i udrożnienia szlaku wodnego z Warszawy na Mazury, trwa budowa śluzy Guzianka II za blisko 26,5 mln zł.
W kwestii bezpieczeństwa — do Komendy Powiatowej Policji w Piszu w ciągu 3 lat trafiło 13 nowych radiowozów oraz łódź, jednostki OSP w Białej Piskiej, Liskach i Wiartlu wyposażono w nowe wozy bojowe. W skali kraju — tylko w ostatnich miesiącach do OSP trafiło dodatkowe 82 mln zł m.in. na działania edukacyjno-prewencyjne. Tylko w tym roku do Szpitala Powiatowego w Piszu wpłynęło łącznie ponad 2 mln zł, niebawem wpłynie trzecia transza dodatkowych środków w wysokości 843 tys. zł. Piska placówka zyskała nowe karetki, które służą mieszkańcom Białej Piskiej i Orzysza. Istotną inwestycją jest całodobowe lądowisko dla śmigłowców ratunkowych oraz zakup sprzętu diagnostycznego za 1,7 mln zł w 85% dofinansowane ze środków rządowych. Rząd stawia też na infrastrukturę sportową. Kluby sportowe w regionie otrzymały dofinansowania na prace trenerów, obozy oraz zakup sprzętu sportowego. Dla przykładu - dzięki ponad 600 tys. zł z budżetu Ministerstwa Sportu mieszkańcy powiatu piskiego mogą korzystać z 15 nowych Otwartych Stref Aktywności. Za 2,5 mln zł nowoczesne obiekty sportowe zyskał Stary Ogólniak w Piszu oraz Klub Sportowy "Znicz" Biała Piska. Długo by wymieniać wszystkie zrealizowane przedsięwzięcia w województwie warmińsko-mazurskim.

Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages