Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Śluza na Pisie i pieniądze dla powiatu

2019-10-08 14:30:00 (ost. akt: 2019-10-08 20:49:57)

Autor zdjęcia: Beata Smaka

PISZ II Trwają prace przy odtworzeniu drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie. We wtorek (8 października) w Piszu odbyła się konferencja prasowa z udziałem dyrektora RZGW w Białymstoku Mirosława Markowskiego, wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego oraz posła PiS Jerzego Małeckiego.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ma za sobą kolejny, ważny etap inwestycji. — Otrzymaliśmy Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia dotyczącą budowy stopnia wodnego na Pisie. Stopień jest jednym z elementów odtworzenia drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie — poinformował dyrektor Mirosław Markowski.

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia określa m.in. lokalizację inwestycji, jej potrzeby oraz koszty. Dzięki niej Wody Polskie mogą ubiegać się teraz o wydanie decyzji środowiskowej. Jak powiedział dyrektor RZGW w Białymstoku, faza projektowo-dokumentacyjna przedsięwzięcia ma potrwać jeszcze dwa, trzy lata.
Zdaniem wojewody warmińsko-mazurskiego udrożnienie szlaku wodnego z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie pozytywnie wpłynie na gospodarkę regionu. — Nie tak dawno miałem przyjemność uczestniczyć w podpisaniu umowy na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Powoli umożliwiamy podróżowanie szlakami wodnymi przez naszą ojczyznę, a przede wszystkim przez Wielkie Jeziora Mazurskie. To ma ogromne znaczenie dla turystyki. Ale nie tylko. To będzie miało również wpływ na całą gospodarkę wodną — zaznaczył Artur Chojecki.

	http://m.wm.pl/2019/10/orig/konferencja-582288.jpg

Budowa śluzy na Pisie ma również ogromne znaczenie dla Pisza. Otóż drastyczne wahnięcia poziomu wody w rzece są przyczyną wielu problemów. — Bardzo się cieszę, że po tylu latach dyskusji i debat wreszcie ta inwestycja nabiera realnego kształtu. Uregulowanie poziomu wody w Pisie pomoże nie tylko rybakom, nie tylko wędkarzom, ale także przedsiębiorcom, którzy chcieliby inwestować w Piszu oraz rolnikom — stwierdził poseł Jerzy Małecki.

Przypomnijmy. Plany zakładają, że w skład stopnia wodnego Pisz wejdą: śluza żeglugowa, jaz z przepławką dla ryb oraz Mała Elektrownia Wodna o mocy ok. 0,2 MW. Zarówno Starostwo Powiatowe w Piszu, jak i Gmina Pisz przekazały Wodom Polskim grunty pod inwestycję. Faza projektowo-dokumentacyjna przedsięwzięcia zakończyć się ma najpóźniej do 2023 roku. Termin budowy nowych urządzeń hydrotechnicznych na rzece Pisie uzależniony będzie od terminu pozyskania środków finansowych na ten cel. Koszty przedsięwzięcia szacowane są na około 100 mln zł. W zakres działań na całym szlaku z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie wejdą prace modernizacyjne węzłów hydrotechnicznych w Nowogrodzie i Warszawie, przystosowane do żeglugi koryta Narwi i włączenie portu w Ostrołęce do szlaku żeglownego.

	http://m.wm.pl/2019/10/orig/podpisanie-umowy-582294.jpg

Podczas wtorkowej wizyty w Piszu wojewoda warmińsko-mazurski spotkał się również z samorządowcami i przedstawicielami piskich szkół średnich. Podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Piszu Artur Chojecki przekazał kolejne promesy. Szpital Powiatowy w Piszu otrzymał blisko 93 tys. zł na zakup sprzętu ratownictwa medycznego. Gmina Ruciane-Nida zdobyła blisko 43 tys. zł na modernizację instalacji grzewczej w Szkole Podstawowej nr 2. Zespół Szkół Nr 1 w Piszu, I Liceum Ogólnokształcące im. Bojowników o Polskość Mazur w Piszu, Zespół Szkół Zawodowych z Biblioteką Pedagogiczną w Piszu otrzymały łącznie 82 tys. zł na zakup wyposażenia. Z tych środków zostanie zakupiony m.in. nowy samochód dla zawodówki.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages