Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Ostatnia na liście, pierwsza w działaniu!

2019-10-09 15:00:00 (ost. akt: 2019-10-12 00:29:35)

W niedzielę, 13 października, odbędą się wybory do sejmu i senatu. Będziemy wybierać 460 posłów i 100 senatorów. W wyborach startują też kandydaci z naszego powiatu. Rozmowa z Wiolettą Śląską-Zyśk, kandydatką do Sejmu RP.

— Startuje pani z naszego powiatu do sejmu. Czy liczy pani na głosy naszych mieszkańców?
— Urodziłam się w Piszu – spędziłam tu i w gminie Ruciane Nida – większość życia. W Olsztynie mieszkam dopiero od kilku lat. Będąc wicemarszałkiem województwa a obecnie radną oraz przewodniczącą Komisji Kultury i Edukacji sejmiku województwa dbałam i dbam o samorządy, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe z powiatu piskiego. Tu jest mój rodzinny dom, tu mieszka moja rodzina, tu najchętniej wracam w wolnych chwilach.

— Startowała pani do sejmiku z okręgu olsztyńskiego. Teraz liczy pani na głosy mieszkańców naszego powiatu.
— Praca zawodowa była powodem mojej przeprowadzki do Olsztyna. Brakuje mi piskich stron. Mam tu najwięcej znajomych i przyjaciół. Znam tu świetnych przedsiębiorców i wspaniałych samorządowców. I zwyczajnie ciągnie mnie do rodziny i byłych współpracowników: zespół Powiatowego Urzędu Pracy, Urząd Miasta i Gminy w Piszu, Orzyszu, Białej Piskiej, Rucianem Nidzie, Starostwo Powiatowe i ich jednostki, wspaniałe grono sołtysów i mieszkańców. Chciałabym tu bywać częściej. Pełnienie mandatu posła umożliwi mi bycie w częstym kontakcie z moimi krajanami. Na pewno, jeśli zdobędę mandat to otworzę w Piszu biuro poselskie, by mieć stały kontakt z mieszkańcami powiatu piskiego.

— Czy mieszkańcy naszego powiatu będą mogli na panią liczyć?
Oczywiście. Udowodniłam to pełniąc funkcję wicemarszałka i radnej wojewódzkiej. Samorządowcy mogli zawsze liczyć na moje wsparcie. Żeby nie być gołosłowną, mogłabym wymienić wiele inwestycji, które zostały otrzymały dofinansowanie z Samorządu Województwa przez ten czas.

— Proszę podać przykłady.
— Modernizacje dróg: ul. Zielona w miejscowości Drygały, drogi wewnętrzne: Szkody-Radysy w Rakowie Małym, Pogorzeli Wielkiej, Orłowie, Konopkach; ul. Cicha, Sikorskiego, Konopnickiej w Białej Piskiej, przebudowa drogi w miejscowości Hejdyk, Stare Guty, Karpa, Pogobie Średnie, Ciesina, Snopki, Kwik; ul. Zielona w miejscowości Drygały Zielona, przebudowa drogi powiatowej Monety-Zdedy, Kałęczyn-Biała Piska.
Budowa kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej w miejscowości Kaliszki oraz Dąbrówka. Te dwie umowy opiewają na prawie 3 miliony złotych. Prawie milion złotych dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego na targowisko w Białej Piskiej i niemal pół miliona złotych na przebudowę wieży ciśnień.

— Długa jest ta lista...
— Tak, a to nie wszystko. Około 180 tys. zł przeznaczonych zostało na utworzenie parków wiejskich w miejscowościach Wojnowo i Wygryny, a ponad 200 tys. na remont i modernizację Izby Regionalnej w Wejsunach. Ponad 3 miliony zł trafiło do powiatu piskiego na Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju. Prawie 39 milionów zł trafiło do naszego powiatu na różne inwestycje: np. 1,6 mln zł na adaptację budynku garażowego na potrzeby pralni PZAZ „Wieża” w Piszu, 2,5 mln zł na budowę warsztatów szkolnych i wiaty magazynowej; 1 mln złotych na rozwój infrastruktury Środowiskowego Domu Samopomocy w Piszu; 1 mln zł na budowę kempingu w formie stanowisk i miejsc postojowych dla kamperów, 800 tys. zł na rozbudowę promenady pieszo-rowerowej wzdłuż rzeki Orzyszy, prawie 700 tys. zł na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Gminie Ruciane-Nida; ponad 2 mln zł na kontynuację MASTERPLANU dla Wielkich Jezior Mazurskich: aglomeracja Orzysz, 1 milion zł na poprawę efektywności energetycznej w budynku SPZOZ Szpitala Powiatowego w Piszu, projekty cyfrowe w gminie Biała Piska, w Piszu, w starostwie powiatowym na łączną kwotę prawie 5 milionów zł. Dodatkowo wspierane były firmy naszego powiatu.
Na modernizację i przebudowę dróg do gruntów w latach 2015-2019 do gmin z powiatu piskiego trafiło około miliona zł.
Ponad milion złotych trafiło też do organizacji pomagającym osobom niepełnosprawnym. Pół miliona złotych na rozbudowę budynku Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Piszu; ponad 2 miliony złotych na dobudowę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łupkach; pomoc w utworzeniu Piskiego Zakładu Aktywności Zawodowej „WIEŻA” w Piszu – to łącznie około 900 tys. zł.

Z moim programem można zapoznać się na mojej stronie internetowej www.wiolettaslaskazysk.pl

Sercem jestem z Wami. Wspierałam i będę wspierać moje rodzinne strony. I tak po prostu: chcę być z Wami, wsłuchiwać się w Wasze potrzeby i pomagać, jak rodzinie. Dlatego proszę o Wasze głosy. Ostatnia na liście, pierwsza w działaniu. Lista PSL.
Pozdrawiam z pozytywną energią!
Wioletta Śląska-ZyśkPOZYTYWNA ENERGIA DLA ZDROWIA
ZDROWA ŻYWNOŚĆ: zdrowa żywność to zdrowi Polacy. Chemię i pestycydy mamy wszędzie. Będę wspierać lokalnych producentów. Oprócz promocji zdrowej i tradycyjnej żywności szalenie ważne jest też objęcie jej zerową stawką VAT. 
SŁUŻBA ZDROWIA: dostęp do specjalistów musi być szybszy. Osoby, które mają ograniczenia związane z dotarciem do specjalisty muszą mieć możliwość skorzystania z TELEOPIEKI, TELEMEDYCYNY. Służba zdrowia wymaga szybkiej reformy. Wydatki na zdrowie muszą wzrosnąć do 6,8% PKB. Trzeba też wesprzeć krajową produkcję leków.
POZYTYWNA ENERGIA DLA BEZPIECZEŃSTWA
PRZYCISK ŻYCIA: jestem inicjatorką programu Teleopieki w naszym regionie. Dzięki bezpłatnemu przyciskowi życia setki seniorów czują się bezpiecznie. Mogą wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Taki przycisk musi mieć pod ręką każdy potrzebujący!
TROSKA O WODĘ: Wody zaczyna brakować. A wystarczy, abyśmy żyli w zgodzie z naturą. Zrealizujmy projekt „MIASTO GĄBKA”. Przykładem jest Bydgoszcz, gdzie się to udało. Dziś 97% polskiej deszczówki spływa do Bałtyku. Receptą są zbiorniki retencyjne w naturalnym ukształtowaniu terenu i mokradła. Rocznie mazurskie jeziora kurczą się o 0,05%. Klimat nam się zmienia a wody nie przybywa. Zadbajmy o wodę!
BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE: Dlaczego Niemcy płacą 30% mniej za prąd? Będę wspierać programy odnawialnych źródeł energii. Podpatruję Holendrów i Austriaków. Mój cel? Fotowoltaika w każdym domu, tani prąd i czyste powietrze (dofinansowanie do wymiany pieców CO). TAK dla farm wiatrowych, solarów i wsparcie budowy budynków pasywnych to NIE dla smogu! Dziś podpisując umowę z Zakładem Energetycznym, oddajemy mu 20% haraczu. Trzeba to zmienić!
BEZPIECZEŃSTWO W EUROPIE to lepsze stosunki nie tylko z sąsiadami. Wzmocnienie pozycji Polski w Europie i UE zapewni naszym producentom żywności możliwość sprzedaży produktów m.in. na wschód. Nasi producenci nie mogą sprzedawać jabłek do Rosji, a my importujemy rosyjski węgiel. Musimy zaostrzyć przepisy wwożenia do Polski śmieci! W 2018 roku do Polski trafiło 434 tys. ton odpadów. To trzy razy więcej niż w roku 2015!

POZYTYWNA ENERGIA DLA KOMUNIKACJI
DROGI WODNE I LĄDOWE: mamy unikalny system cieków wodnych w Europie. Mazury mają Wielkie Jeziora Mazurskie. Warmia to bogactwo pięknie meandrujących rzek. Tysiące kilometrów tras kajakowych? Tak! Do tego niezwykle ważna jest poprawa infrastruktury drogowej i kolejowej.

POZYTYWNA ENERGIA DLA POLSKI
„WŁASNY KĄT”: do 50 tys. zł na wkład własny dla młodych rodzin
PODWOJENIE MIEJSC w żłobkach i przedszkolach
DOM SENIORA w każdej gminie
SKRÓCENIE CZASU PRACY o godzinę dla rodzin, które wychowują co najmniej jedno dziecko do 10 roku życia
DOPŁATA 1 000 ZŁ przez 12 miesięcy dla matki, która wróci do pracy po urodzeniu dziecka na pół etatu
DOBROWOLNY ZUS dla przedsiębiorców
DODATEK 500 ZŁ NA REHABILITACJĘ dla osób z niepełnosprawnościami
MAŁY RUCH GRANICZNY: otwarcie granicy z obwodem kaliningradzkim
ZRÓWNANIE DOPŁAT UE DLA ROLNIKÓW do średniej europejskiej, czyli 1 200 zł
WSPARCIE OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI w ich codziennych problemach


Materiał sfinansowany przez Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. piszak #2802380 | 79.190.*.* 10 paź 2019 07:59

  Szanowna Pani "ostatnia na liście" pierwsza w parciu na szkło: te inwestycje powstałyby również bez Pani "poparcia". Przykro mi, ale "usta pełne frazesów" są domeną każdego polityka i nie jest tu Pani wyjątkiem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. orzyszak #2802352 | 37.47.*.* 10 paź 2019 07:04

  Żeby nie z POPLS I LPGT to bym może zagłosował

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages