Niedziela, 15 grudnia 2019. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Urzędowe sprawy załatwisz przez Internet

2019-10-02 08:35:00 (ost. akt: 2019-10-02 08:56:32)

Autor zdjęcia: UM w Olsztynie

AKTUALNOŚCI II Opłata podatków lub uregulowanie innych należności, śledzenie na bieżąco statutu swoich spraw lub wniosków. A to wszystko bez wychodzenia z domu. Gminy Pisz i Biała Piska podpisały w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie umowy na dofinansowanie wdrożenia e-usług.

W dobie Internetu e – usługi stają się przyszłością każdej instytucji i my, jako urząd również musimy w tym kierunku podążać — mówi Andrzej Szymborski, burmistrz Pisza. Blisko dwa miliony złotych dofinansowania otrzymała gmina Pisz na realizację projektu „Cyfrowe usługi w zakresie udostępniania informacji publicznej Gminy Pisz”.
— Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli wprowadzić systemy pozwalające petentom na załatwianie wielu spraw i formalności drogą internetową , bez konieczności składania w tym celu wizyt w urzędzie. Mówiąc najprościej, realizacja tego projektu ma ułatwiać mieszkańcom życie - przekonuje burmistrz.
Podpisanie umowy na dofinansowanie odbyło się w miniony poniedziałek (30 września) w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. Wartość całego projektu to około 2,2 mln zł, dofinansowanie jakie otrzymała Gmina Pisz wyniesie około 1,9 mln zł.

	http://m.wm.pl/2019/10/orig/dsc-7913-580946.jpg

Cyfrowe usługi w zakresie udostępniania informacji publicznej Gminy Pisz to inwestycja polegająca na wdrożeniu 14 systemów informatycznych w celu umożliwienia mieszkańcom załatwiania spraw przez internet oraz usprawnienia procesów wewnętrznych w urzędzie. — Petenci będą mogli m.in. sprawdzić należności, zobowiązania i opłacić podatki lub inne opłaty lokalne i na bieżąco śledzić statuty swoich spraw i wniosków dotyczących m. in.: podatków, opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi czy spraw związanych z zagospodarowaniem przestrzennym. Zakres rzeczowy projektu obejmuje zakupy i wdrożenia oprogramowania, zakup usług informatycznych, zakup sprzętu komputerowego z rozmieszczeniem tego sprzętu w budynku Urzędu Miejskiego — informuje rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Piszu.

Na poniedziałkowym spotkaniu w Olsztynie obecna była również burmistrz Białej Piskiej Beata Sokołowska. Gmina Biała Piska otrzymała wsparcie na realizację projektu „Nowoczesny e-Urząd w Białej Piskiej”. — W praktyce każdy mieszkaniec gminy Biała Piska będzie mógł to, za czym do tej pory musiał przyjeżdżać osobiście lub dopytywać się telefonicznie. Mieszkańcy będą mogli m.in. odbierać i wysyłać urzędową korespondencje, podejrzeć należności, zobowiązania i opłacić podatki lub inne opłaty stałe, umówić się na wizytę w urzędzie, czy sprawdzić na bieżąco statuty swoich spraw i wniosków. Chodzi między innymi o sprawy dotyczące podatków, opłat za śmieci, spraw związanych z zagospodarowaniem przestrzennym, zezwolenia na usunięcie drzewa z nieruchomości, wydania zaświadczenia o wielkości gospodarstwa rolnego, czy nawet pracy radnych. Chodzi o informacje dotyczącą aktywności radnych na sesji, ich głosowania, czy przyjęcia uchwał — informuje burmistrz Białej Piskiej Beata Sokołowska.

	http://m.wm.pl/2019/10/orig/71142982-400799183969933-8407504919799529472-n-580945.jpg

W ramach projektu przewidziano zakup niezbędnego sprzętu informatycznego (komputerów, serwerów) i oprogramowania, wdrożenie systemów teleinformatycznych, uruchomienie e – usług i tabletów dla radnych do głosowania podczas sesji. Wartość projektu wynosi ponad 1 mln 250 tys. złotych. Kwota dotacji wyniesie ponad 1 mln zł. Projekty mają być wdrożone do końca 2020 roku.

Beata Smaka

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages