Niedziela, 27 września 2020. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Blisko 140 mln złotych rządowej dotacji na 97 dróg lokalnych w regionie

2019-09-18 11:23:58 (ost. akt: 2019-09-19 11:00:28) Artykuł sponsorowany
Z Funduszu Dróg Samorządowych aż 34 mld zł będzie przeznaczone na remonty dróg lokalnych.

Z Funduszu Dróg Samorządowych aż 34 mld zł będzie przeznaczone na remonty dróg lokalnych.

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Jeszcze nigdy na drogi powiatowe i gminne nie było tyle pieniędzy, co teraz. Z Funduszu Dróg Samorządowych w ciągu najbliższych kilku lat na zadania infrastrukturalne realizowane przez samorządy trafi aż 34 mld zł. Z tego dla samorządów Warmii i Mazur przypada ponad 277 mln zł na modernizację dróg gminnych i powiatowych. Część zadań już została wykonana, obecnie trwa kolejne rozdanie środków. Wnioski można było składać do końca sierpnia 2019 r. Dofinansowania w ramach funduszu wynoszą od 50 do 80 proc. wartości wniosku.

Rząd zatwierdził listy projektów do dofinansowania zgłoszonych przez samorządy. Znalazło się na nich 97 zadań z województwa warmińsko-mazurskiego z kwotą dofinansowania aż 136 mln zł. Jak podkreślają samorządowcy z Warmii i Mazur, Fundusz to strzał w dziesiątkę i szansa dla samorządów, w których zawsze brakowało pieniędzy na remonty dróg lokalnych. Lepsze drogi to rozwój i nowe inwestycje, a co za tym idzie, również nowe miejsca pracy.
— Liczby mówią same za siebie. Te środki, to kolejny dowód na to, że obecny rząd spełnia obietnice wyborcze. Z Funduszu Dróg Samorządowych w ciągu najbliższych kilku lat ma być przeznaczonych aż 34 mld zł na drogi powiatowe i gminne — podkreśla poseł Jerzy Małecki. — Gwarantuję, że będę dokładał wszelkich starań, aby wnioski z list rezerwowych także doczekały się realizacji — dodaje.

W latach 2016-2019 z udziałem środków z budżetu Państwa zostało wykonanych wiele zadań inwestycyjnych. Zwłaszcza w powiecie piskim, gdzie przez trzy lata wybudowano 18 km dróg za 24 mln zł, przy czym 60 proc dofinansowania (tj.14 mln zł) pochodziło z budżetu państwa. Kilka inwestycji bezpośrednio prowadziła GDKiA Oddział w Olsztynie, m.in. remont mostu na Kanale Jeglińskim (m. Jeglin). Ważną inwestycją było lądowisko dla śmigłowców, którą przy dofinansowaniu Ministerstwa Zdrowia zrealizował Szpital Powiatowy w Piszu.

— Trwają przygotowania do bardzo wyczekiwanej modernizacji drogi Borki – Jeże – Wincenta. Inwestycja jest na etapie wyłaniania wykonawcy dokumentacji projektowej. Są plany budowy obwodnicy Pisza, trwa modernizacja linii kolejowej nr 219 Ełk – Pisz – Szczytno (nowy przystanek w Szerokim Borze Piskim i na os. Wschód w Piszu oraz remont mostu kolejowego na Pisie). Wspomnę też o budowie linii kolejowej z Warszawy na Mazury (sieć połączeń z całego kraju do CPK) oraz budowie śluzy na Pisie i połączenia wodnego z Warszawą. Nie sposób wymienić wszystkich, dodam tylko, że ważne inwestycje dotyczą też Gminy Orzysz. Obok remontu dróg gminnych i ulic Orzysza powstał nowy most w Mikoszach, lada moment zakończy się remont mostu na rz. Białoławka k. Kociołka Szlacheckiego. Wszystko to za prawie 13 mln zł, z czego ponad połowa to rządowe dotacje — wymienia poseł Jerzy Małecki.

Do powiatu piskiego niebawem trafi blisko 9,5 mln zł. Remontu doczeka się 10 dróg w gminach Pisz, Biała Piska i Ruciane-Nida. Samorząd Powiatu Piskiego otrzymał wsparcie na 3 inwestycje (ponad 5 km dróg za ponad 8 mln zł - dofinansowanie ponad 4,1 mln zł). Gmina Biała Piska otrzymała środki na modernizację 4 dróg (blisko 3 km ) za ponad 3 mln zł (dofinansowanie ok. 1,6 mln.zł), Gmina Ruciane-Nida - ok. 3,2 mln zł dofinansowania na remont 2 dróg (koszt ogółem 5,4 mln zł). Gmina Pisz otrzymała środki z FDS na 1. drogę (Łysonie) - koszt ok. 900 tys. zł, dofinansowanie - ponad 530 tys. zł. Na liście rezerwowej znajdują się drogi w Karwiku, Snopkach i dojazdowa do osiedla przy ul. Gdańskiej.

Ponad 15 mln zł rządowej dotacji trafi do powiatu kętrzyńskiego na remonty i modernizacje 11 dróg, w tym 7. dróg powiatowych (m.in. Sępopol-Lwowiec, ul. Budowlana w Kętrzynie, Grabno-Skandawa, Tołkiny-Filipówka i inne) za ponad 11,5 mln (50 proc. dofinansowania), dwóch - w gm. Kętrzyn za łączną kwotę ponad 2,6 mln zł z 70 proc. dofinansowaniem oraz dwóch w gm. Barciany (60 proc.dofinansowania do łącznej wartości prawie 1,2 mln zł). W sumie wybudowanych będzie ok. 10 km dróg. — Jeśli chodzi o samorządy powiatu węgorzewskiego to w sumie wybudowanych zostanie 13 km dróg za blisko 13 mln zł. Przebudowanych będzie 8 dróg. Powiat zrealizuje dwie inwestycje infrastrukturalne (odcinek drogi od m. Stręgiel do m. Kuty oraz odcinek od m. Brzozowo do m. Prynowo za prawie 5 mln zł — dofinansowanie 60 proc). Pięć wniosków gminy Węgorzewo zyskało 70 proc. dofinansowania (drogi w Węgorzewie, Sztynorcie, Radziejach - łączna wartość inwestycji to prawie 5 mln zł). W gminie Budry 70 proc. dofinansowania uzyska jedna inwestycja drogowa wartości blisko 2 mln zł — wymienia poseł Jerzy Małecki.
Gwarantuję, że będę dokładał wszelkich starań, aby wnioski z list rezerwowych także doczekały się realizacji — zapewnia poseł Jerzy Małecki


http://m.wm.pl/2019/09/orig/mikosze-565542-577969.jpg

Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages