Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Wojenna wystawa w Muzeum Ziemi Piskiej

2019-08-16 09:35:00 (ost. akt: 2019-08-16 09:33:55)

HISTORIA\\\ Muzeum Ziemi Piskiej przygotowuje wystawę zdjęć i sprzętu wojskowego dla uczczenia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Gościem wernisażu będzie Paweł Lekki, dziennikarz Polskiego Radia, który udostępnił swoje zbiory.

Muzeum Ziemi Piskiej zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Pechowa armia, inne spojrzenie na Wrzesień 1939 r.” Ekspozycja, składająca się z fotografii i elementów uzbrojenia polskich żołnierzy z okresu II wojny światowej, zostanie otwarta 30 sierpnia. Wydarzenie nawiązuje do przypadającej w tym roku 80. rocznicy napaści Niemców na Polskę, a wystawę będzie można oglądać do końca października.

– Pokażemy niepublikowane dotąd zdjęcia archiwalne, na których będzie można zobaczyć okrucieństwo wojny – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej – Co do niektórych mieliśmy dylemat, czy nie są zbyt drastyczne, ale uznaliśmy, że to dobra okazja, by w mocny sposób pokazać, że na polu bitwy ludzkie życie ma znikomą wartość. Mam nadzieję, że wystawa będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem, bo w autentyczny sposób pokazuje dramatyczny obraz walk toczonych przez polskich żołnierzy w 1939 roku i po prostu warto ją zobaczyć.


Fotografie i wyposażenie żołnierzy pochodzą ze zbiorów Pawła Lekkiego, dziennikarza Polskiego Radia, który należy do Stowarzyszenia Klubu Miłośników Dawnych Militariów Polskich w Warszawie.

Kolekcjoner pojawi się na wernisażu i wygłosi prelekcję na temat prezentowanych materiałów. Dodatkowo przedstawiony będzie film ze zdjęciami i archiwalnymi wspomnieniami polskich oficerów, którzy relacjonować będą m.in. ważne bitwy pod Mławą i Modlinem, a o wejściu Sowietów do Polski opowiadał będzie z kolei 17-letni szeregowiec.

Spotkanie zaplanowane na 30 sierpnia rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny.

Paweł Lekki przygotował także jeden z artykułów do najnowszego numeru „Znad Pisy”, opowiadający o wydarzeniach z pierwszych tygodni wojny na pograniczu polsko-niemieckim w naszym regionie. Promocja książki 22 listopada podczas Gali z okazji 50-lecia Jubileuszu Ziemi Piskiej.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages