Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Reakcja turysty być może zapobiegła tragedii nad jeziorem

2019-08-09 10:01:00 (ost. akt: 2019-08-09 10:05:37)

Autor zdjęcia: KPP Pisz

Przed nami kolejny wakacyjny weekend. Wiele osób będzie wypoczywało nad wodą. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa. Najwyraźniej zapomniała o nich grupka nastolatków wypoczywająca w miniony weekend na niestrzeżonym kąpielisku na terenie piskiej gminy. Młodzi ludzie w wieku od 14 do 17 lat spożywali alkohol, a następnie skakali do wody. O niebezpiecznych zachowaniach nastolatków policję powiadomił turysta. Być może zapobiegł tragedii.

Wakacje sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. Spędzając miło czas z rodziną lub znajomymi pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa.

Najwyraźniej zapomniała o nich grupka nastolatków, która w minioną sobotę (3 sierpnia br.) wypoczywała na niestrzeżonym kąpielisku na terenie piskiej gminy. O niebezpiecznych zachowaniach młodych ludzi oficera dyżurnego piskiej komendy powiadomił wypoczywający tam turysta. Poinformował, że osoby te spożywają alkohol, skaczą do wody i brawurowo jeżdżą motocyklem, co może skończyć się tragicznie.

Patrol policji natychmiast pojechał to sprawdzić. Na miejscu funkcjonariusze zastali grupkę młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat. Byli to mieszkańcy gminy Pisz, którzy powiedzieli, że przyjechali nad jezioro popływać. W trakcie rozmowy policjanci czuli od niektórych nastolatków alkohol. Sprawdzili ich stan trzeźwości. Okazało się, że 16-letnia dziewczyna i dwóch chłopaków w wieku 14 i i 17 lat są pod działaniem alkoholu.

W trakcie wykonywania dalszych czynności na niestrzeżonej plaży funkcjonariusze ustalili, że jeden z 17-latków przyjechał nad jezioro motorowerem. Był on trzeźwy, ale nie posiadał uprawnień do kierowania tym pojazdem. Jest to wykroczenie, za które ukarany został mandatem karnym. Na miejsce przyjechał ojciec 17-latka, który jest właścicielem jednośladu. On także ukarany został przez policjantów mandatem karnym za udostępnienie motoroweru osobie nieposiadającej uprawnień.

Funkcjonariusze przekazali nastolatków pod opiekę rodziców informując ich o zaistniałej sytuacji. Sprawą nietrzeźwych osób zajmie się sąd rodzinny i nieletnich.


Policjanci przypominają, że najczęstsze przyczyny utonięć to :
- brawura
- alkohol
- brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności, bądź po prostu ich brak
- wypadnięcie z jachtów, czy z innych sprzętów pływających
- niekorzystanie ze środków ratunkowych i asekuracyjnych, np.: kapoków
- korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk.
Chcąc zapobiec nieszczęśliwym zdarzeniom nad wodą pamiętajmy o zachowywaniu podstawowych zasad ostrożności i rozwagi:

* Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.

* Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkimi znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

* Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.

* Warto rozeznać miejsce kąpieli i korzystać z niego stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, ze natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem

* Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu.

Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.

* Również osoby zażywające leki psychotropowe i antybiotyki powinny wystrzegać się pływania.

* Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.

* Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

* Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka, zwłaszcza dzieciom.

* Brawura i ryzyko przyczyną wypadków - odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

Szczególną opieką otaczamy dzieci. Pamiętamy o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujemy osoby małoletnie tak, aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.

Gdy potrzebna pomoc - jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie nie stoimy bezczynnie tylko niezwłocznie udzielamy pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu czym prędzej zawiadamiamy wykwalifikowane służby.

Wypoczywając nad wodą dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych, apelują policjanci.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dawid #2774952 | 37.47.*.* 10 sie 2019 10:44

  Brawurowa jazda motorowerem.... :D

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. I tyle #2774538 | 37.8.*.* 9 sie 2019 14:44

  W takich przypadkach potrzebna jest dobra pała i trzepanie d*py. Natychmiastowa poprawa IQ następuje

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ela #2774407 | 79.184.*.* 9 sie 2019 12:19

  Brawo dla osoby, która zareagowała. Być może dzięki takiej postawie te wakacje nie będą ostatnimi dla tych młodych i mocno nieodpowiedzianych ludzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages