Niedziela, 31 maja 2020. Imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

Projekt „Południowe Mazury” szansą na rozwój

2019-07-11 14:00:00 (ost. akt: 2019-07-11 12:08:33)
Porozumienie w sprawie podjęcia inicjatywy pn. „Południowe Mazury” zostało podpisane 28 czerwca

Porozumienie w sprawie podjęcia inicjatywy pn. „Południowe Mazury” zostało podpisane 28 czerwca

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Piszu

Pod koniec czerwca Starostowie: Szczycieński - Jarosław Matłach, Piski - Andrzej Nowicki, Nidzicki - Marcin Paliński i Działdowski - Paweł Cieśliński podpisali w Szczytnie porozumienie w sprawie podjęcia inicjatywy pn. „Południowe Mazury”. Jej celem jest wypracowanie wspólnych założeń do ujęcia w nowej strategii województwa oraz nowej perspektywy funduszy europejskich.

Przedsięwzięcie, które miało swoją inaugurację 28 czerwca było głównym tematem rozmów jakie odbyły się w dniach 9 i 10 lipca w Piszu oraz w Orzyszu. Andrzej Nowicki – Starosta Piski, zapraszając do współpracy burmistrzów gmin znajdujących się w Powiecie Piskim, doprowadził tym samym do wypracowania platformy porozumienia, której wymiernym świadectwem jest Wniosek Poparcia dla Projektu pn. „Południowe Mazury”. Dzięki temu, samorządy, które włączyły się w inicjatywę "Południowe Mazury" będą miały większą szansę na uzyskanie silniejszej pozycji w zakresie aplikowania o środki w nowej perspektywie finansowej RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2021-2027.

Wniosek poparcia inicjatywy "Południowe Mazury" sygnowali: Burmistrz Białej Piskiej Beata Sokołowska, Burmistrz Orzysza Zbigniew Włodkowski, Burmistrz Pisza Andrzej Szymborski oraz Burmistrz Rucianego- Nidy Piotr Feliński.

Zamysłem inicjatywy jest wyznaczenie i ujęcie obszaru funkcjonalnego pn. „Południowe Mazury” w Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego 2030 oraz w dalszej perspektywie w RPO na lata 2021-27.

Obszar, o którym mowa, został sklasyfikowany w powstającej strategii jako podlegający marginalizacji z miastami tracącymi na znaczeniu (Działdowo, Szczytno, Pisz). Koniecznym jest więc, wypracowanie założeń wspólnej strategii dla obszaru Mazur Południowych, wskazującej kierunki rozwoju gospodarczego, możliwości wspólnych działań inwestycyjnych, szczególnie w zakresie poprawy dostępności komunikacyjnej.

Jednym z pomysłów w ramach wspólnych działań jest utworzenie korytarza transportowego „Via Masuria” łączącego drogę S7 z trasą „Via Baltica”, co w połączeniu z obsługą lotniska w Szymanach stanowić będzie powiązanie funkcjonalne z graniczącym obszarem Mazowsza.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Piszu

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. do d #2800147 | 192.40.*.* 5 paź 2019 22:56

  Przyjadą. Zobacz autostradę ciągnącą się nad całym Balatonem, albo wzdłuż wybrzeży Hiszpanii, albo na Krecie. To tylko w małych rozumkach pewne bariery wydają się nie do przejścia - aż przychodzi rozwój, młodsze pokolenia i okazuje się, że nie jest to żadnym problemem. S16 musi powstać!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. d #2762374 | 80.50.*.* 15 lip 2019 10:00

  Trafiłś w sedno. Też jestem zdumiony tak płytkim myśleniem władz. Do zabudowanych jezior i zniszczonego krajobrazu nikt nie przyjedzie. Tereny te już zostały straszliwie zdewastowane. Kto tutaj będzie przyjeżdżał?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ola #2761297 | 82.132.*.* 12 lip 2019 22:32

  Wlasnie jestem na jeziorze Nidzkim. Dla mnie to sa oludniowe Mazury. Cisza i spokoj i nie chcialabym tu zadnych inwestycji, zadnych drog, bo place za to, aby przebywac w otoczeniu gestych lasow. To najpiekniejszy rejon Mazur. Oby tu niczego nigdy nie zbudowali. Nie ma takiego drugiego miejsca na Ziemi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. !!!!!! #2761228 | 89.229.*.* 12 lip 2019 20:11

  Trzeba współpracować z miastami z szlaku wielkich jezior mazurskich, a nie z czymś co łączy tylko droga. Przy takim podejściu Pisz będzie tylko przelotówką do Giżycka !

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. d #2760725 | 31.1.*.* 11 lip 2019 18:58

  Pisz , a gdzie to leży?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages