Przygotowani na podwójny rocznik? Każdy uczeń na wagę złota

2019-07-02 12:15:00(ost. akt: 2019-07-02 12:22:20)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Świadectwa i nagrody odebrane, wakacje czas zacząć. 19 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. W wielu szkołach była to historyczna chwila. Pożegnano pierwszych absolwentów ósmych klas i ostatnich gimnazjalistów.
W tym roku o miejsca w szkołach średnich walczą absolwenci ostatniej klasy gimnazjum i pierwsi absolwenci szkół podstawowych. Uczniowie i ich rodzice mają obawy, że nie dla wszystkich wystarczy miejsc w liceach, technikach czy też szkołach branżowych. Mówi się również, że tzw. „podwójny rocznik” zrodzi wiele innych problemów. Chodzi tu między innymi o braki w kadrze pedagogicznej czy wprowadzenie drugiej zmiany i zajęć popołudniowych. Sprawdziliśmy, jak sytuacja przedstawia się w powiecie piskim. I jak się okazuje, „podwójny rocznik” jest tu pewnego rodzaju „zbawieniem”, bo placówki od wielu lat zmagają się z efektem niżu demograficznego. Dorota Darda, dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Placówek w Piszu zapewnia: — Nie ma i nie będzie problemu z przyjęciem wszystkich chętnych absolwentów do szkół ponadpodstawowych, prowadzonych przez powiat piski.

Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Placówek w Piszu przyznaje, że piskie placówki zabiegają o każdego ucznia. W tym celu została opracowana nowa oferta edukacyjna. Nie zabrakło też akcji promocyjnej, a wraz z nią Targów Szkół Ponadpodstawowych, które odbyły się 4 kwietnia w Zespole Szkół nr 1 w Piszu. — Z informacji, zebranej ze szkół podstawowych i gimnazjów gminnych wynika, że tegorocznych absolwentów obu typów szkół w powiecie piskim jest ponad 900. Staramy się pozyskać uczniów ze wszystkich miejscowości powiatu piskiego. W niektórych sytuacjach wymaga to zorganizowania dodatkowego połączenia autobusowego. W jednym przypadku, gdzie zgłoszono taką potrzebę, prowadzone są rozmowy w celu zorganizowania jak najdogodniejszego dojazdu uczniów do wybranych przez nich szkół. Niezależnie od powyższych działań, nasze szkoły są otwarte na absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów spoza naszego powiatu. Zapraszamy chętnych, mamy szeroką ofertę kierunków kształcenia, doposażone pracownie, zwłaszcza kształcenia praktycznego, kadrę pedagogiczną, świetne warunki lokalowe — przekonuje Dorota Darda.

Dyrektor Powiatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Placówek w Piszu poinformowała również, że szkoły nie planują zmian organizacyjnych, w tym wprowadzenia drugiej zmiany. Przed Radą Powiatu Pisz pozostaje tylko formalność. A mianowicie podjęcie uchwały o sieci szkół ponadpodstawowych oraz specjalnych prowadzonych przez powiat, w której znajdą się czteroletnie licea i pięcioletnie technika. Radni na przyjęcie dokumentu mają czas do końca sierpnia.
Na koniec pozostaje kwestia zwolnień w Zespole Szkół nr 1 w Piszu. Przypomnijmy. Pięciu nauczycieli otrzymało wypowiedzenia, a jest to związane z reformą edukacji i niżem demograficznym. — Dzięki współpracy z dyrektorami szkół i placówek jeszcze przed końcem czerwca udało się zaproponować nowe warunki zatrudnienia 3 osobom z 5 zagrożonych zwolnieniem. Znajdą oni zatrudnienie w innych szkołach, prowadzonych przez powiat piski, nie w każdym jednak przypadku w pełnym wymiarze godzin. Są to wstępne propozycje, cały czas pracujemy nad znalezieniem najkorzystniejszych rozwiązań, aby w nadchodzącym roku szkolnym żadna z osób, które otrzymały wypowiedzenia, nie straciła pracy. Ale pozostałe ruchy kadrowe -zatrudnienie i uzupełnienia etatów będą możliwe po dokonaniu naboru do szkół — dodaje Dorota Darda.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w powiecie piskim potrwa cały lipiec.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5