Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Mazurska historia w pigułce

2019-06-12 11:18:07 (ost. akt: 2019-06-12 11:23:14)

Autor zdjęcia: Muzuem Ziemi Piskiej

Waldemar Mierzwa, mazurski wydawca i autor książek, gościł w piątkowe popołudnie w Muzeum Ziemi Piskiej. W swojej prelekcji w interesujący sposób mówił o historii Mazur, które stanowią jego główne spektrum zainteresowań.

Z Oficyny Wydawniczej „Retman” wyszło na przestrzeni lat kilkadziesiąt książek. Najnowszą pozycją jest publikacja pt. „Zrozumieć Mazury”. To zbiór felietonów, które Waldemar Mierzwa pisał do miesięcznika „Pomerania”, by przybliżyć Kaszubom dzieje Mazur i Mazurów, tych przedwojennych, jak i po drugiej wojnie światowej, gdy włączenie krainy do Polski przyniosło nowe wyzwania i problemy. 

Waldemar Mierzwa już na początku wystąpienia zaznaczył, że o nowej książce opowiadał nie będzie, bo opinię na temat prezentowanych treści będzie można wyrobić sobie po przeczytaniu całości. Za to z pasją przez blisko 1,5-godziny opowiadał o historii regionu, najważniejszych wydarzeniach i postaciach, które na przestrzeni wieków zasłużyły się mazurskiej sprawie. Prelekcję bogato zilustrował archiwalnymi zdjęciami, mapami i grafikami. 

Po spotkaniu autor „Zrozumieć Mazury” podpisywał książki zakupione przez uczestników spotkania. Spotkanie odbyło się w ramach jubileuszu 50-lecia Muzeum Ziemi Piskiej. Przed wakacyjną przerwą odbędzie się jeszcze jedno wydarzenie – 21 czerwca o godz. 18 Wojciech Charewicz wygłosi wykład pt. „Kultura kulinarna Mazurów dawniej i dziś”.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages