Wtorek, 28 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Mamy cztery posłanki!

2019-05-15 09:31:00 (ost. akt: 2019-05-15 09:40:49)

Autor zdjęcia: Łukasz Szymański

Magdalena Turska, Łucja Wądołowska, Maria Masłowska i Julia Filipkowska z Zespołu Szkół nr 1 wezmą udział w XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. — Nasza praca nie poszła na marne — cieszą się uczennice.

Spotkania z mieszkańcami Pisza, prezentacje, wywiady, audycje radiowe i historyczne śledztwo. Tak w wielkim skrócie można opisać drogę uczennic z Zespołu Szkół nr 1 w Piszu do Sejmu. Magdalena Turska, Łucja Wądołowska, Maria Masłowska i Julia Filipkowska przez ostatnie tygodnie walczyły o miejsce w poselskich ławach, podczas specjalnych obrad organizowanych z okazji Dnia Dziecka. W tym roku młodzi kandydaci na posłów musieli m.in. zrealizować projekt, związany z upamiętnieniem posłów działających w czasach okupacji lub II wojny światowej. Uczennice z II LO oraz Samorządowego Gimnazjum Publicznego, pod opieką Elżbiety Chrostowskiej, przypomniały Zofię Praussową oraz Teofila Budzanowskiego. Nastolatki włożyły w projekt wiele wysiłku i pracy. Dotarły do wielu dokumentów, książek i źródeł, by w jak najciekawszy sposób przedstawić byłych posłów. Jak mówią - ich ciężka praca została doceniona. Wyniki konkursu zostały ogłoszone pod koniec kwietnia, a wraz z nimi przyszła przepustka do Sejmu Dzieci i Młodzieży.
— Cały dzień z niepokojem wyczekiwałam podsumowania kwalifikacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Gdy po południu włączyłam stronę z wynikami nie byłam zaskoczona. Podejrzewałam, że ciężka praca, którą włożyłyśmy w projekt musi przynieść zamierzony efekt — opowiada Magdalena Turska. — Bardzo się cieszyłam, że ogrom naszego zaangażowania został doceniony. Byłam bardzo zadowolona i dumna z siebie. Samo wykonanie zadania sprawiało mi dużo radości, a wspaniali ludzie, którzy wspierali nas w tym działaniu, potęgowali tę radość. Ogromne wrażenie zrobiło na mnie spotkanie z panią Zofią Romaszewską, która niezmiernie ciepło i serdecznie, a także z nieukrywaną przyjemnością zechciała podzielić się z nami wspomnieniami o swojej babci pani Zofii Prauss. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wspierali nas w tym projekcie.

http://m.wm.pl/2019/05/orig/58852770-2340963362620941-8536761797363892224-n-550177.jpg

Łucja Wądołowska podkreśla, że praca przy projekcie będzie niezapomnianym doświadczeniem. — Po otrzymaniu nominacji poselskiej do XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży czułam się szczęśliwa i podekscytowana. Cieszyłam się, że nasz wysiłek został doceniony, a praca , którą wykonałyśmy nie poszła na marne. Podczas realizacji zadania rekrutacyjnego podjęłyśmy różnorodne działania mające na celu rozpropagowanie naszej postaci Zofii Praussowej, jednak to spotkanie z wnuczką naszej bohaterki panią Zofią Romaszewską, pozwoliło nam poznać Zofię Prauss, jako osobę z krwi i kości, a nie tylko postać historyczną — przyznaje.
Radości nie kryją również uczennice II LO. — Kiedy dowiedziałam się, że zostałam posłanką bardzo się ucieszyłam. Szczerze wierzę, że postać Teofila Budzanowskiego zapisze się w pamięci mieszkańców Pisza — komentuje Maria Masłowska.

	http://m.wm.pl/2019/05/orig/59229993-2340962242621053-1881825326443528192-n-550178.jpg

Julia Filipkowska mówi, że przygoda z projektem bardzo wiele ją nauczyła: — Chęć zdobycia nominacji poselskiej i realizacja projektu poszerzyły naszą wiedzę o historii, o postaciach, o których nie powinniśmy zapominać. Nauczyłyśmy się korzystania z różnych źródeł, aby odnaleźć potrzebne informacje. Najważniejsze, że otrzymałyśmy wsparcie od wielu sojuszników i to im chcemy najbardziej podziękować za możliwość reprezentowania naszej społeczności na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Nad pracą dziewczyn czuwała nauczycielka Elżbieta Chrostowska, która przyznaje, że ich wygrana wpisuje się w tradycje szkoły: — Z tegorocznymi czterema posłankami nasza szkoła- II Liceum Ogólnokształcące i Samorządowe Gimnazjum może pochwalić się 29 mandatami poselskimi. W 2016 klasy II liceum Igor Żarnowski został marszałkiem Sejmu. Myślę, że to dowód na to, że można odnieść sukces mieszkając w małym mieście. To także świetna promocja Pisza. Wszystkie tegoroczne projekty były bardzo dobre. Cieszę się, że młodzież została doceniona — mówi.
23 maja Julia, Magda, Łucja i Marysia odbiorą nominacje poselskie z rąk wojewody i warmińsko- mazurskiego kuratora oświaty. Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży odbędą się 1 czerwca.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages