Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Niedziela w Ogródku. Otwarcie Biblioteki Mazurskiej

2019-05-08 06:50:00 (ost. akt: 2019-05-08 06:48:57)
Otwarcie Biblioteki Mazurskiej i muzeum po ostatnim etapie remontu odbędzie się w niedzielę (19 maja)

Otwarcie Biblioteki Mazurskiej i muzeum po ostatnim etapie remontu odbędzie się w niedzielę (19 maja)

Autor zdjęcia: Piotr Prosowski

OGRÓDEK\\\ Muzeum Michała Kajki w Ogródku wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Piszu i Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu zapraszają na otwarcie Biblioteki Mazurskiej oraz Muzeum po ostatnim etapie remontu. Uroczystość odbędzie się 19 maja.

Przed nami niecodzienne spotkanie. W niedzielę, 19 maja o godz.17.00 w Muzeum Michała Kajki w Ogródku odbędzie się uroczyste otwarcie Biblioteki Mazurskiej. W programie spotkania m.in.: powitanie - Wojciech Kass, wystąpienia gości, wykład Sławomira Szymankiewicza "Towarzystwo Bibliotek Ludowych - geneza biblioteki mazurskiej w Muzeum Michała Kajki w Ogródku", prezentacja książki Zbigniewa Fałtynowicza pt. „Zitojta! | Witajcie! Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Oddział Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiej w Praniu” oraz zwiedzanie Muzeum i Biblioteki.

Gospodarze zadbali także o oprawę artystyczną tego wydarzenia, zaproszenie na uroczystość przyjęła znana i lubiana para aktorów - Katarzyna oraz Cezary Żakowie, którzy zaprezentują publiczności własną interpretację wierszy Michała Kajki.Prace nad obecnym wizerunkiem Muzeum Michała Kajki w Ogródku rozpoczęły się w 2011r., wtedy to gruntownemu remontowi poddany został budynek gospodarczy. Dziś znajdują się tu pomieszczenia na potrzeby wystawiennicze oraz magazynowe. W kolejnym etapie przebudowano budynek muzealny, powstały tu cztery sale wystawowe z ekspozycją w nowej odsłonie.
Otwarta przed blisko pięcioma laty wystawa „Michał Kajka 1858-1940” zawiera istotne elementy z historii Mazur i dziejów piśmiennictwa mazurskiego, pokazuje losy i twórczość Michała Kajki. Obok tradycyjnych form wystawienniczych wykorzystano w niej nowoczesną prezentację multimedialną zbiorów. Scenariusz wystawy to dzieło prof. Zbigniewa Chojnowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz st. kustosza Zbigniewa Fałtynowicza, projekt plastyczny opracował Witold Błażejowski. Trzeci etap, który zakończył się w październiku ubiegłego roku to szereg prac przy zagospodarowaniu terenu wokół muzeum, m.in. przebudowa ogrodzenia, sceny letniej czy utworzenie placu rekreacyjnego. Remont Muzeum w Ogródku kosztował ponad 1.715 tys.zł. Prace sfinansowano ze środków Starostwa Powiatowego w Piszu (ponad 615 tys.zł) dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (130 tys.zł) oraz środków unijnych (ok. 970 tys.zł). Projekt „Remont i modernizacja budynku gospodarczego Muzeum Michała Kajki" z 2011r. zyskał dofinansowanie w ramach programu MKiDN "Infrastruktura kultury", „Remont i przebudowa Muzeum Michała Kajki w Ogródku” – w ramach Programu Operacyjnego „Zróżnicowany rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013.”, wystawę zrealizowano dzięki pomocy uzyskanej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów", a "Utworzenie placu rekreacyjnego i zagospodarowanie terenu przy Muzeum Michała Kajki w Ogródku" dofinansowane zostało ze środków programu operacyjnego „Rybactwo i Morze”.

Elżbieta Żywczyk

Zobacz jak tam jest pięknie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages