Czwartek, 28 maja 2020. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Ruszają prace nad monografią Pisza

2019-04-30 07:27:11 (ost. akt: 2019-04-30 07:47:23) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Archiwum MZP

Dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej, podpisała w Olsztynie umowę dotyczącą nowej monografii Pisza. Nad książką pracować będzie kilku historyków z regionu, którzy opiszą wiele wątków historii naszego miasta. Publikacja ma być gotowa jesienią 2020 roku.

Pisz chce dołączyć do miast regionu, które mają współcześnie wydane monografie – historyczne książki traktujące o najważniejszych wydarzeniach w ich dziejach. Za przygotowanie publikacji odpowiadać będzie Muzeum Ziemi Piskiej. Monografia powstanie przy współpracy z Ośrodkiem Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.
W poniedziałek dr Aneta Karwowska oraz dr Jerzy Kiełbik, dyrektorzy obu placówek, podpisali umowę o współpracy przy publikacji.

– Zaprosiliśmy do współpracy Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, bo to instytucja, która była zaangażowana w powstanie monografii kilku miast z naszego regionu – mówi dr Aneta Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej.

– Od kilku lat ściśle współpracujemy z Ośrodkiem przy różnych projektach, zapraszamy pracowników i współpracowników na spotkania. Ośrodek skupia historyków, którzy cały czas badają historię regionu. Archiwa wciąż są jeszcze pełne dokumentów, które nie zostały przestudiowane. Wyniki nowych badań stanowią uzupełnienie znanych materiałów, a czasami rzucają zupełnie nowe światło na zbadane już wcześniej zagadnienia. Opierając się na współpracy z doświadczonymi naukowcami mamy pewność, że nowa monografia Pisza będzie książką ciekawą i napisaną z dużą starannością. Zadbają o to także recenzenci, którzy ocenią nadesłane materiały.

Pierwsze rozmowy w sprawie stworzenia monografii Pisza odbyły się już w ubiegłym roku. Ustalono, że książka będzie pracą zbiorową pod redakcją dr Anety Karwowskiej i dr. Jerzego Kiełbika. Opisanie poszczególnych epok w historii miasta powierzono różnym autorom. Wszyscy mają już doświadczenie w tworzeniu książek monograficznych.
W piskiej monografii zachowana będzie ciągłość czasowa od wydarzeń najdawniejszych do 1989 r. Materiał zostanie podzielony na kilka rozdziałów. 30 ostatnich lat historii naszego miasta zostanie przedstawione w formie kalendarium. Muzeum już wystąpiło do kilkudziesięciu piskich instytucji z prośbą o najważniejsze informacje na temat ich działalności po 1989 r.

– Od razu pragnę uspokoić, że w monografii nie wyczerpiemy wszystkich tematów dotyczących naszego miasta – dodaje dr Aneta Karwowska. – Naszym zdaniem nie jest to możliwe i nie taki jest nasz cel. Chcemy przygotować dobre opracowanie dotyczące najistotniejszych zdarzeń w historii Pisza w oparciu o najnowsze badania. Już dziś mogę zdradzić, że nie będzie oddzielnego rozdziału poświęconego na przykład przyrodzie. Uważamy, że to dziedzina, którą można opisać na wiele różnych sposobów i na ten temat może powstać oddzielna publikacja. Mam nadzieję, że monografia zapoczątkuje całą serię wydawniczą poświęconą naszemu miastu. Potrzeba na to czasu, ale dlaczego nie mamy stawiać sobie odważnych planów.

Książka ukaże się jesienią przyszłego roku z okazji 375. rocznicy nadaniu praw osadniczych i bartnych. W 2020 roku minie także 50 lat od wydania monografii „Pisz: z dziejów miasta i powiatu” pod red. Wandy Koryckiej.

Jesienią nowy numer „Znad Pisy”
Muzeum Ziemi Piskiej przygotowuje do druku 25 numer pisma „Znad Pisy”. Wydawnictwo w dużej mierze poświęcone będzie jubileuszowi 50-lecia placówki. Zaprezentowana zostanie historia piskiego muzeum i kalendarium wydarzeń z półwiecza działalności.
– Zapraszamy osoby posiadające w swoich domowych zbiorach fotografie czy inne pamiątki z muzealnych spotkań do udostępnienia ich na potrzeby jubileuszu – mówi dyrektor muzeum. – Zależy nam, żeby pokazać postaci związane z muzeum, a także najciekawszy dokumenty czy wydarzenia. Chętnie zamieścimy także wspomnienia mieszkańców Pisza związane z Muzeum Ziemi Piskiej. Liczymy, że mieszkańcy naszego miasta mają w pamięci zdarzenia i sytuacje, po których nie został żaden ślad w formie dokumentu, a warto zachować je od zapomnienia.

Oddzielny artykuł poświęcony zostanie Towarzystwu Miłośników Ziemi Piskiej, które zainicjowało utworzenie Muzeum Regionalnego w 1969 roku. Ponadto w numerze 25 znajdą się artykuły o tematyczne historycznej, przyrodniczej czy społecznej.
Promocja numeru będzie jednym w punktów jubileuszowej gali z okazji 50-lecia Muzeum Ziemi Piskiej planowanej w listopadzie.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages