Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Znajomy na portalu społecznościowym poprosił o pożyczkę? Uważaj, to może być oszustwo!

2019-04-18 10:51:36 (ost. akt: 2019-04-18 10:56:24)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Przestępcy wymyślają coraz to nowe metody oszustwa. Jedna z nowych form wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto wybranej osoby w portalu społecznościowym, wysyła za pomocą komunikatora do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą.

Następnie proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu. W ten właśnie sposób przestępstwa dokonano na szkodę mieszkanki Pisza. Kobieta, będąc przekonana, że pomaga koleżance, przekazała nieznajomemu 1000 złotych.

Apelujemy!
Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Prośby oszustów są różne - na leki, zagubiona została torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie, trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew.

Jak się chronić?
Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:
pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je
pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania
nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników
oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła

KPP Pisz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages