Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Czy nauczyciele otrzymają rekompensaty za strajk?

2019-04-17 11:13:22 (ost. akt: 2019-04-18 14:20:42)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Smaka

Trwa ogólnopolski strajk nauczycieli. Jutro mają się odbyć kolejne rozmowy związkowców z przedstawicielami rządu.

Wiesław Dębek, prezes piskiego oddziału ZNP, podkreśla, że odsetek strajkujących nauczycieli nadal jest wysoki: — Liczba strajkujących nauczycieli zmienia się każdego dnia. Jedni zaczynają protestować, drudzy kończą. Na przykład w poniedziałek (15 kwietnia - przyp.red.) strajkowało 21 placówek.

Burmistrzowie Pisza oraz Orzysza zadeklarowali, że zrobią wszystko, by zapłacić nauczycielom za dni strajku, za które formalnie nie powinni dostać wynagrodzenia. Przypomnijmy. Zgodnie z przepisami strajkujący pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do pensji.

Zbigniew Włodkowski opublikował we wtorek wieczorem na portalu społecznościowym następujące oświadczenie: „orzyski ratusz zrobi wszystko, aby zrekompensować strajkującym nauczycielom niższe wynagrodzenie. Rzeczywiście jest tak, że nie można zapłacić za czas strajku. Natomiast wspólnie z Panią przewodniczącą Rady Miejskiej Anną Pilarczyk podjęliśmy decyzję, że te pieniądze zostaną w szkołach. Krótko mówiąc pieniądze, które nie zostaną wypłacone nauczycielom, dyrektorzy będą mogli w ciągu trzech miesięcy wypłacić w dodatkach. One trafią do portfeli nauczycieli”.

Wsparcie deklaruje również burmistrz Pisza: — W przypadku znalezienia podstaw prawnych, gmina nie potrąci protestującym nauczycielom wynagrodzenia za czas strajku lub przekaże je w innej formie — zapewnia Andrzej Szymborski. — Rozumiejąc obawy i sytuację strajkujących nauczycieli i pracowników szkół, zrobimy wszystko by nie ucierpieli oni finansowo z powodu prowadzonego protestu. Nie widzimy podstaw do tego, by odbierać szkołom pieniądze zarezerwowane w budżetach na nauczycielskie wynagrodzenia i dodatki.
Gmina Pisz zastanawia się nad rozwiązaniami, które zrekompensują poniesione przez strajkujących straty finansowe. Pod uwagę brane jest przekazanie nauczycielom środków zarezerwowanych w budżecie na ich wynagrodzenia, ale w formie dodatków, umożliwienie pedagogom odpracowanie dni strajkowych, zwiększenie budżetu na zajęcia pozalekcyjne, ewentualne wypłaty z funduszu motywacyjnego. Decyzje w tej kwestii będą też mieli dyrektorzy szkół.
— W tym szczególnym okresie, życzę wszystkim protestującym oraz uczniom i rodzicom spokojnych Świat Wielkanocnych. Pragnę także wyrazić nadzieje, że trwający spór pomiędzy rządem, a protestującymi zostanie w najbliższym czasie pozytywnie zakończony — dodaje Andrzej Szymborski.

Z kolei burmistrz Rucianego-Nidy Piotr Feliński odpowiada, że na dzień
dzisiejszy nie widzi podstaw prawnych do wypłacenia rekompensaty dla nauczycieli za brak świadczenia pracy.

W Urzędzie Miejskim w Białej Piskiej temat strajków i wypłat nauczycieli jest codziennie analizowany. Na bieżąco wpływają raporty ze szkół, które nadal są analizowane, a w wyniku rozmów brane są pod uwagę różne możliwości.
W związku z tym, że temat będzie poruszany na najbliższym posiedzeniu Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu Rady Miejskiej w Białej Piskiej, o szczegółach rozmów urząd poinformuje w najbliższych dniach.

A jakie jest stanowisko powiatu, któremu podlegają licea, technika oraz zawodówki? - Tak, powiat nie wyklucza takiej możliwości. Decyzja będzie uwarunkowana obowiązującym prawem - odpowiada starosta piski Andrzej Nowicki.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PISIOR #2724005 | 83.9.*.* 28 kwi 2019 12:23

  wstyd nam obywatelom za was za czyje pieniądze studia skonczyliście za nasze.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Do kibica. Opluwasz? #2723958 | 81.15.*.* 28 kwi 2019 10:30

  ten kibic ,,, to jego jak zwykle jęki wycie PISowskiego trola z patologicznych rodzin którzy za 5 zł obrzuciliby błotem własną matkę. Najpierw obrazali sędziów potem lekarzy i niepełnosprawnych a teraz nauczycieli. PiSowskie trole to zapewne potomkowie współpracowników UB, NKWD i Gestapo

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zenon #2720300 | 77.242.*.* 21 kwi 2019 09:00

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Burmistrz Feliński zachował sie jak trzeba

 4. matka #2720150 | 81.15.*.* 20 kwi 2019 17:26

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Ciekawe jak w środę będzie, czy lekcje w końcu się odbędą. Mam już dość niepewności, no ile można? Powinni zawiesić przynajmniej strajk

 5. kibic #2719774 | 188.147.*.* 19 kwi 2019 21:08

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Ale jaja wielkanocne SCHETYNA nawołuje nauczycieli do roboty, bo Koalicja Europejska przez przez ten strajk straciło 10 procent wyborców, a miało być tak wspaniale dzięki temu strajkowi. To jest nauczka dla wszystkich polityków, że w roku wyborczym strajków się nie organizuje, bo taki strajk najczęściej obraca się przeciwko organizatorom i tym co podpuszczają do strajku np. obiecując, że z samorządu będą pieniądze dla strajkujących. Otóż nie będzie, bo tak mówi prawo i przepisy. Strajkujący "podziękujcie" Broniarzowi, ZNP i partyjniakom z Koalicji Europejskiej, że was w taki ładny kanał wpuścili. Przy okazji brawa i słowa uznania, dla tych Nauczycieli, którzy nie strajkowali, ale dbali, aby ci najsłabsi i najbardziej bezbronni, czyli dzieci mogły w spokoju zdawać egzaminy. Wesołych Świąt wszystkim.

Pokaż wszystkie komentarze (12)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages