Niedziela, 27 września 2020. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Sezon na głupotę. Zaczęło się wypalanie traw

2019-03-27 13:50:00 (ost. akt: 2019-03-27 14:09:36)
Pożar traw w okolicach Szwejkówka

Pożar traw w okolicach Szwejkówka

Autor zdjęcia: OSP Orzysz

W ciągu ostatniego miesiąca nasiliły się pożary traw. - W marcu odnotowaliśmy już 12 takich przypadków, głównie w gminach Orzysz i Biała Piska - poinformował st. kpt. Grzegorz Kuliś, oficer prasowy KP PSP w Piszu.

Strażacy przypominają, że wypalanie traw jest zabronione.

Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł.

Z kodeksu karnego wynika, że wypalanie traw, które skończy się pożarem okolicznych zabudowań, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Sprowadzanie bezpośredniego niebezpieczeństwa wskazanych zdarzeń jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Karę na rolników może nałożyć również ARiMR. Chodzi o zmniejszenie dopłat. Jeżeli rolnik uporczywie i celowo wypalał trawy, ARiMR może całkowicie pozbawić go dopłat bezpośrednich za dany rok.

Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków ratowniczych. - Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą bardzo potrzebni - mówi st. kpt. Grzegorz Kuliś.

Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. - Z uwagi na znaczne zalesienie powiatu, łąki wraz z terenami upraw rolnych dość często sąsiadują z gruntami leśnymi. Ogień z suchych traw porastających nieużytki niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie młode drzewostany, a drzewostany dojrzałe i starodrzewia, poważnie uszkadzając - dodaje oficer prasowy KP PSP w Piszu.

Źródło: www.straz.pisz.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages