Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

O roli kobiet literatury w historii regionu

2019-03-19 09:49:42 (ost. akt: 2019-03-19 09:55:44)

Autor zdjęcia: Muzuem Ziemi Piskiej

Gościem piątkowego wydarzenia w Muzeum Ziemi Piskiej był czołowy badacz literatury w naszym regionie prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski. Spotkanie traktowało o literackiej twórczości kobiet z naszego regionu, a wykładowi towarzyszył niezwykle ciekawy koncert.

Prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski badaniu działalności pisarzy i poetów z Warmii i Mazur poświęcił cześć swojej kariery zawodowej, ale podczas piątkowej wizyty w Muzeum Ziemi

Piskiej uczciwie przyznał, że zagadnienia związane z literacką twórczością kobiet nie są jeszcze dokładnie opracowane. Mimo to w wykładzie pt. „Kobiety literatury związane z Warmią i Mazurami” w ciekawy sposób omówił kilka postaci, które zapisały się w historii swoją twórczością, zarówno przed 1945 rokiem, jak i później, gdy część dawnych Prus Wschodnich włączono do Polski.

– Dzięki przedwojennym kobietom literatury, z ich prozy i poezji wyłania się dzisiaj obraz Mazurów, ich postrzegania przyrody, spraw społecznych – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Pisarki z drugiej połowy XX w. także przysłużyły się mazurskiej sprawie, spisując relacje, opisując losy rozdzielonych rodzin, zachowując od zapomnienia ludową twórczość. W gruncie rzeczy było to niezwykle ciekawe spotkanie o historii naszego regionu, a dzięki udziałowi prof. Zbigniewa Chojnowskiego poznaliśmy ją w innym ujęciu.

Po wykładzie zebrani wysłuchali koncertu pieśni mazurskich w wyjątkowej aranżacji. Anna Broda tworzy muzykę, wydobywając dźwięki z instrumentów dawnych. Jest wirtuozem cymbałów, a w Muzeum Ziemi Piskiej zaprezentowała także lirę korbową. Wyjątkowa muzyka w połączeniu z charyzmatycznym głosem artystki, która dodatkowo bardzo łatwo nawiązała kontakt z publicznością, i głębokimi tekstami ludowych utworów idealnie złożyły się w spójną całość. To zdecydowanie jeden z najciekawszych koncertów zorganizowanych w piskim muzeum.

Kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów muzealnego jubileuszu 50-lecia będzie majowa Noc Muzeów. W programie spotkania kolejny wątek muzyczny. Tym razem zebrani wysłuchają światowych szlagierów przetłumaczonych na język polski. Zaśpiewają Nina Nu i Jacek Mureno z warszawskiego Teatru Sabat.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages