Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

O miłości i ludowości na dobry początek muzealnego święta

2019-03-06 08:00:00 (ost. akt: 2019-03-06 07:48:18)
Na zdjęciu od lewej Małgorzata Makowska, Helena Napierała i dr Aneta Agnieszka Karwowska

Na zdjęciu od lewej Małgorzata Makowska, Helena Napierała i dr Aneta Agnieszka Karwowska

PISZ\\\ W piątkowy wieczór zainaugurowano obchody 50-lecia Muzeum Ziemi Piskiej. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu dr. Jerzego Marka Łapo, a także koncertu w wykonaniu niecodziennego duetu Heleny Napierały i Małgorzaty Makowskiej.

Inauguracja obchodów 50-lecia piskiego Muzeum Ziemi Piskiej odbyła się dwa tygodnie później niż planowano. Przełożone pierwsze spotkanie w ramach tegorocznego cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej doszło do skutku w piątek (1 marca).

Ciekawy temat wykładu pt. „Czego na co dzień nie mówią w muzeum… Kontakty damsko-męskie i erotyka na dawnych Mazurach” sprawił, że frekwencja dopisała i szybko trzeba było dostawiać dodatkowe krzesła.

Dr Jerzy Marek Łapo podszedł do zagadnień w ujęciu historycznym, prezentując dorobek badań archeologicznych, zaprezentował ciekawe zdjęcia i grafiki, a także omówił obrządki, sprawy obyczajowe, a czasami wręcz doniesienia kryminalne z miłością w tle, o których informowały przed laty gazety.

Jako, że uczucia, ich okazywanie i przeżywanie, znajdowały ważne miejsce w życiu Mazurów, to było naprawdę ciekawe. Okazuje się, że część dzisiejszych sytuacji, można powiedzieć charakterystycznych dla obyczajowości XXI wieku, ma mocne zakorzenienie w tradycjach naszych przodków.

– Miłość towarzyszy ludziom od zarania dziejów i jest tematem, o którym można rozmawiać w muzeum – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Piątkowy wykład był tego najlepszym przykładem. Dr Jerzy Marek Łapo przygotował wiele ciekawych informacji, które dotyczyły duchowości, obyczajowości i ludowości dawnych mieszkańców Mazur. Myślę, że każdy, kto wysłuchał jego słów, poznał nowy wątek historii naszego regionu.

Bardzo dobrym uzupełnieniem wykładu był koncert w wykonaniu niecodziennego duetu. 90-letniej Helenie Napierale towarzyszyła o wiele młodsza Małgorzata Makowska, która akompaniowała seniorce na tradycyjnej harmonii pedałowej. Ludowe pieśni i przyśpiewki mają to do siebie, że nie tylko opowiadają o życiu naszych przodków, ale także są melodyjne i skoczne, więc spotkanie zakończyło się w wyjątkowo sympatycznej atmosferze.

Goście piątkowego spotkania po raz pierwszy zostali przyjęci w nowej sali konferencyjnej zaadoptowanej w ramach niedawnej modernizacji placówki. Wszyscy mieli także okazję zobaczyć nowe wnętrza piskiego muzeum. Kolejne muzealne wydarzenie już 15 marca. Tym razem tematem będzie literacki dorobek kobiet z Warmii i Mazur. Wykład wygłosi prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski. Część muzyczną zapewni Anna Broda.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages