Czwartek, 23 stycznia 2020. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Prowadzisz auto? Odłóż komórkę! Policyjna akcja ''Telefony''

2019-01-25 08:47:44 (ost. akt: 2019-01-25 09:06:22)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Dziś (piątek, 25 stycznia) w całej Polsce w ramach akcji "Telefony" policjanci będą kontrolować kierowców pod kątem używania telefonów bez zestawów głośnomówiących. Na drogi wyjedzie około 5 tysięcy policjantów. Do akcji włączą się również policjanci piskiej drogówki.

Ogólnopolska akcja prowadzona przez Komendę Główną Policji dotyczy kierowców, którzy podczas jazdy rozmawiają przez telefon komórkowy, nie używając zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych. W ramach działań na drogi w całej Polsce wyjedzie około tysiąca policjantów więcej niż zwykle. Kontrole potrwają do godziny 22:00

— Ważne jest, by pamiętać, że zabroniona jest nie tylko rozmowa przez telefon bez korzystania z zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych, ale również pisanie SMS-ów, czy prowadzenie czatu za pomocą różnego rodzaju komunikatorów — mówi podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. — podczas podobnych akcji policjanci wykrywają nawet kilkakrotnie więcej wykroczeń niż podczas normalnego dnia służby — dodaje.

Według danych szacunkowych Instytutu Transportu Samochodowego, kierowca na każdy kilometr jazdy musi podjąć od 8 do 12 decyzji, mając na to nierzadko mniej niż pół sekundy. Podczas rozmowy telefonicznej, która może wprowadzać w stan stresu lub euforii, mózg otrzymuje zwiększoną liczbę informacji, co wpływa negatywnie na prowadzenie pojazdu.

Z kolei z badań prowadzonych przez brytyjskich i amerykańskich naukowców wynika, że osoba rozmawiająca przez telefon komórkowy w czasie jazdy stwarza takie samo zagrożenie, jak osoba po spożyciu alkoholu dochodzącym nawet do 1 promila.

Siadając za kierownicę najlepiej odłóżmy telefon. Z pewnością wpłynie to na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Realny #2680539 | 157.25.*.* 12 lut 2019 22:26

    Za to powinni kasować prawko na mieciąc albo jazda albo pisanie smsów a nie jedna Pani prowadząc potrafi siegac po telefon bo powiadomienie przyszło

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages