Niedziela, 19 stycznia 2020. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Posiłek w szkole i w domu. Można składać podania

2019-01-10 09:36:00 (ost. akt: 2019-01-10 09:32:35)

Autor zdjęcia: Natasza Rozmus-Król

Ruszył rządowy program „Posiłek w szkole i w domu”. W gminie Pisz projekt realizuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Jak powiedziała nam dyrektor placówki Elwira Świetlicka - będzie to kontynuacja podjętych kilka lat temu działań.

Nowy program przewiduje wsparcie finansowe gminy w udzielaniu pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.

Program „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 zastąpi dotychczasowy projekt, który realizował również Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu, czyli „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020. W 2017 roku skorzystało z niego ponad 620 mieszkańców gminy Pisz, w tym 618 dzieci.

— Z programu ,,Posiłek w szkole i w domu” wynika wprost, że pomoc w dożywianiu może być udzielana w szczególnie uzasadnionych przypadkach, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego i ustaleniu faktycznej udokumentowanej sytuacji, która wskazywać będzie na konieczność udzielenia pomocy żywieniowej — mówi Elwira Świetlicka, dyrektor MGOPS-u.

Nowy program ma charakter modułowy. W jego skład wchodzą 3 moduły, z których każdy ma charakter indywidualny i kierowany jest do innego adresata. Pierwszy z nich to moduł dla dzieci i młodzieży. Ze środków przekazywanych w ramach Programu Gmina Pisz udziela wsparcia osobom spełniającym warunki otrzymania pomocy wskazane w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz spełniającym kryterium dochodowe w wysokości 150% kryterium, o którym mowa w art. 8 ww. ustawy. — W ramach Programu udziela się wsparcia dzieciom do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej oraz uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej lub szkoły ponadgimnazjalnej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy uczeń, albo dziecko nie spełnia wymagań, o których mowa powyżej, a wyraża chęć zjedzenia posiłku, odpowiednio dyrektor szkoły lub przedszkola informuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piszu o potrzebie udzielenia pomocy w formie posiłku — wyjaśnia Elwira Świetlicka.

Drugi moduł skierowany jest do osób dorosłych. — Ze środków przekazanych w ramach Programu Gmina Pisz udziela wsparcia w postaci posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych osobom spełniającym warunki otrzymania pomocy wskazane w ustawie z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej oraz spełniającym kryterium w wysokości 150% kryterium, o którym mowa w art. 8 ww. ustawy, osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacjach wymienionych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w szczególności osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym. Gmina może zorganizować dowóz posiłków dla tych grup mieszkańców — tłumaczy dyrektor.

Kolejnym obszarem wsparcia jest moduł organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków w szkołach. Jego koordynatorem i realizatorem są organy prowadzące publiczne szkoły podstawowe, w tym artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej.
Podania o przyznanie pomocy w zakresie dożywania można składać w piskim MGOPS-ie przez cały rok. W ciągu 4 najbliższych lat na realizację programu dożywiania w całym kraju rząd przeznaczy około 3 miliardów złotych.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages