środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Święta dzieci z ASD

2018-12-22 08:42:39 (ost. akt: 2018-12-22 09:26:01)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Można wymienić bardzo wiele powodów, odpowiadając na pytanie "Dlaczego lubimy Święta Bożego Narodzenia"? To między innymi radosna atmosfera, piękne i klimatyczne dekoracje, prezenty i wspaniałe świąteczne potrawy oraz cudownie pachnące pierniczki, a także spotkania rodzinne.

Jednakże w przypadku osób z zespołem Aspergera czy autyzmem (szczególnie jeśli pojawiają się zaburzenia sensoryczne), bardzo często to, co dla nas jest takie piękne i zachwycające — dla nich jest po prostu przytłaczające, niezrozumiałe, a czasem nawet nie do zniesienia (zmienia się ich rytm dnia, np. nie chodzą do szkoły czy przedszkola, wystrój mieszkania)

Nierozerwalnie związane jest to z tym, że inaczej odbierają świat i być może źle znoszą dźwięki, zapachy, innych ludzi. Świąteczny czas dla osób z autyzmem i jego spektrum może być czasem bardzo trudnym, bo jakże jest odmienny od codzienności.

Jest to również ogromne wyzwanie dla rodziców, rodzeństwa i innych osób z otoczenia. Chcielibyśmy, abyście Państwo zrozumieli nasze dzieci i sprawili żeby również dla nich był to czas radosnych spotkań. Nie oceniajcie ich, jeśli możecie postarajcie się zrozumieć, że one inaczej odczuwają, postrzegają, rozumieją.

Jeśli będziecie w rodzinach gdzie jest dziecko z ASD, to bardzo proszę poprzedźcie swoją wizytę rozmową z rodzicami. Jeśli możecie przygotujcie plan spotkania, zapytajcie czym interesuje się dziecko, co jest dla niego ważne, co się zmieniło od waszej ostatniej wizyty.

A rodzice dzieci z ASD, proszę przygotujcie swoje dzieci na takie spotkania — opowiedzcie o planie dnia, o tym co się może wydarzyć albo zmienić, powiedzcie ile będzie osób, jakie to będą osoby. Powiedzcie dziecku gdzie będzie siedziało i kto będzie siedział obok niego.

Zadbajcie aby były to osoby znane dziecku i takie, z którymi dobrze się czuje. Jeśli wszyscy będziemy więcej wiedzieć, to mamy większą szansę aby święta były czasem radości dla wszystkich. Warto spróbować!

Kochani Rodzice pamiętajcie, że nie musicie się tłumaczyć nikomu z tego, jaką dysfunkcję ma wasze dziecko, ale naprawdę warto jest powiedzieć innym i wyjaśnić im co mogą zrobić, a czego nie powinni. Im lepiej wszyscy się przygotujemy, tym te Święta będą dla nas wszystkich bardziej radosne i magiczne!

Anna Augustynowicz
Stowarzyszenie Zrozumieć Zespół Aspergera

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages