Ostatni piski Koch-bunker uratowany

2018-10-16 10:55:43(ost. akt: 2018-10-17 11:31:03)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

- W ekspozycji techniki militarnej, znajdującej się przy schronie typu Regelbau 502 przy ulicy Nidzkiej, znalazł swoje miejsce nowy nabytek - schron tzw. Koch-bunker - informuje Sławomir Wolski, prezes Stowarzyszenia Historycznego Piska Pozycja Ryglowa.
Był to bardzo prosty, wręcz prymitywny schron masowo stosowany przez Niemców pod koniec II wojny światowej. Wygląda jak wielki betonowy garnek z prostokątnym wejściem z boku.

Obrazek w tresci

- W trakcie przygotowania Prus Wschodnich do obrony przed Rosjanami w 1944 masowo ustawiano je w transzejach jako stanowiska karabinów maszynowych, stanowiska obserwacyjne, nisze amunicyjne czy ukrycia dla żołnierzy - opowiada Sławomir Wolski. - Jeszcze na początku lat osiemdziesiątych było ich całkiem sporo na terenie Pisza. Do chwili obecnej zachował się ostatni tzw. ,,fabryczny”, czyli produkowany w zakładach betoniarskich i dowożony na miejsce przeznaczenia. Pod Piszem, na polach i w lasach jest ich wiele, ale są to obiekty wylewane na miejscu – te są wykonane niestarannie i są mniej trwałe.

Obrazek w tresci

Dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia Historycznego ,,Piska Pozycja Ryglowa” udało się odnaleźć i uratować przed zniszczeniem ten ciekawy eksponat. Po uzyskaniu zgody właścicielki pani Grażyny Szymanowskiej został on wykopany i przewieziony pod ,,bunkier przy cegielni”, gdzie po niezbędnych zabiegach konserwacyjnych będzie udostępniony zwiedzającym obok wcześniej pozyskanych obiektów stalowego ,,Ein-mann"-bunker i schronu ,,kolejowego".

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:

Podziel się informacją:

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5