Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Gdzie po bezpłatne szczepionki?

2018-10-04 09:06:00 (ost. akt: 2018-10-04 09:04:45)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum

Wkrótce ruszy program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla seniorów. Powiat piski przeznaczy na to blisko 16 tys. zł. Taka forma profilaktyki cieszy się u nas dużym zainteresowaniem. Rok temu zaszczepiło się ponad 800 osób.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez wiele typów wirusów. Wirusy grypy rozmnażają się w drogach oddechowych, powodują uszkodzenie nabłonka i otwierają drogę bakteriom chorobotwórczym. — W przebiegu grypy występować też może wiele powikłań świadczących o uszkodzeniu innych narządów: układu nerwowego, mięśni, stawów i serca. Niewyleczona grypa, o ile dotyczy ludzi z osłabioną odpornością, może spowodować bardzo poważne komplikacje pogrypowe, które niejednokrotnie kończą się śmiercią. Światowa Organizacja Zdrowia, jako najskuteczniejszą metodę zapobiegającą zachorowaniom na grypę sezonową, zaleca szczepienia ochronne — mówi Dorota Wlazłowska, Inspektor ds. Zdrowia, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Piszu.

Jedną z grup ryzyka, najbardziej narażoną na powikłania spowodowane przez grypę, są osoby w podeszłym wieku, powyżej 65. roku życia. Dlatego samorząd powiatu piskiego po raz kolejny organizuje dla seniorów program profilaktycznych szczepień ochronnych przeciwko grypie. I przeznaczy na niego blisko 16. tys. zł. Taka forma profilaktyki cieszy się u nas dużym zainteresowaniem. W 2017 roku zaszczepiło się ponad 800 osób. Nic więc dziwnego, że niektórych seniorów niepokoją informacje, jakie docierają do nich na temat tegorocznej edycji programu. — W ubiegłym roku chętni bez problemu mogli zaszczepić się u swojego lekarza rodzinnego. O zakwalifikowaniu się do programu decydowała jedynie kolejność zgłoszeń. Niedawno słyszałem, że w tym roku szczepienia będzie prowadził tylko jeden ośrodek zdrowia. Jeśli okaże się, że będzie to na przykład ośrodek zdrowa z Białej Piskiej to seniorzy z Rucianego-Nidy będą musieli tam dojechać. A jak wiadomo, nie każdy będzie miał taką możliwość — powiedział nam w rozmowie telefonicznej nasz Czytelnik, który poprosił o wyjaśnienie sprawy.

Wysłaliśmy w tej sprawie pytania do Starostwa Powiatowego w Piszu. Okazuje się, że w tym roku szczepienia będą odbywały się na innych zasadach, które z resztą reguluje ustawa. Został przeprowadzony konkurs ofert, w którym wyłoniono realizatora zadania. Zostało nim Stowarzyszenie „Zdrowie” w Piszu. Szczepienia będą odbywały się w Piszu oraz Kumielsku. Jednak jak zapewnia Dorota Wlazłowska, stowarzyszenie zobowiązało się do zorganizowania przynajmniej jednego dnia szczepień na terenie każdej z gmin w powiecie piskim. Kiedy ruszą zapisy na szczepienia? Gdzie dokładnie będą one prowadzone? O tym wszystkim już wkrótce ma poinformować piskie stowarzyszenie. Wiadomo, że o przystąpieniu do programu dalej będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

— Z bezpłatnych szczepień będą mogły skorzystać osoby w wieku 60 lat i więcej, zameldowane na terenie powiatu piskiego, bez względu na przynależność do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Kampanię informacyjną dla mieszkańców powiatu będzie prowadził realizator zadania, czyli Stowarzyszenie „Zdrowie” w Piszu — dodaje Dorota Wlazłowska.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages