Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Chcą przyciągnąć tu inwestorów. I Konferencja Mazury to Biznes

2018-09-26 15:13:00 (ost. akt: 2018-09-27 12:28:06)
Panel gospodarczo-polityczny

Panel gospodarczo-polityczny

Autor zdjęcia: Beata Smaka

— Na świecie jest mnóstwo kapitału. Naszą rolą jest ten kapitał ściągnąć. Ściągnąć kapitał mądry i szanujący przyrodę — powiedział burmistrz Pisza podczas otwarcia I Konferencji „Mazury to Biznes", która trwa w Hotelu nad Pisą.

Dwudniowe wydarzenie jest największą regionalną konferencją branżową oraz jednym z najważniejszych wydarzeń biznesowych roku dla Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 w partnerstwie z 11 samorządami: miasto Giżycko, gmina Giżycko, Węgorzewo, Miłki, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, Mikołajki, miasto Mrągowo, gmina Mrągowo oraz Ryn.

Oficjalna otwarcie konferencji odbyło się w środę (26 września) w Hotelu nad Pisą. Zgromadzonych gości przywitał prezes Stowarzyszenia oraz burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski. Przemówienie inauguracyjne wygłosił burmistrz Pisza Andrzej Szymborski. Samorządowiec przedstawił założenia projektu "7 Cudów Mazur", skierowanego do przedsiębiorców. — Jak Kowalski skarżył się do Pana Boga, że nie wygrywa w lotto, Pan Bóg po jakimś czasie odpowiedział: Kowalski, wypełnij kupon. Chcąc się rozwijać, samorządy i przedsiębiorcy muszą podejmować wspólne działania. „7 Cudów Mazur” jest projektem, który ma służyć rozwojowi Mazur, ma służyć naszym przedsiębiorcom. Głównymi celami projektu jest zwiększenie rozpoznawalności regionu Wielkich Jezior Mazurskich jako atrakcyjnego obszaru prowadzenia działalności gospodarczej oraz stworzenie trwałego mechanizmu współpracy sektora biznesu z lokalnymi władzami. Bo samorząd powinien tworzy klimat do inwestowania, sprzyjać przedsiębiorcom — stwierdził burmistrz Pisza.

„Projekt 7 Cudów Mazur” ma przede wszystkim sprowadzić tu nowych inwestorów. Tych krajowych, jak i zagranicznych. Pomóc ma w tym m.in utworzenie Mazurskiego Systemu Obsługi Inwestora i Eksportera. System ma uprościć procedury i maksymalnie skrócić czas rozpoczęcia inwestycji. Będą go tworzyli pracownicy urzędów oraz stowarzyszenia. W ramach projektu ma również powstać system informatyczny, z którego korzystać będą zarówno urzędy, jak i przedsiębiorcy. Do tego mnóstwo spotkań konsultacyjnych z przedsiębiorcami oraz materiały promujące Mazury, gdzie można prowadzić nowoczesny biznes.
Stowarzyszenie ma w planach ogólnopolską kampanię reklamową. Szacuje się, że dotrze ona aż do ponad 80 milionów osób. Ważnym aspektem będą misje gospodarcze, czyli działania promocyjne nakierowane na inwestorów i kontrahentów zagranicznych - z Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Danii, Szwecji, Rosji i Ukrainy. — Na świecie jest mnóstwo kapitału. Naszą rolą jest ten kapitał ściągnąć. Ściągnąć kapitał mądry, szanujący przyrodę, po to, byśmy wszyscy z tego korzystali. Po to, żebyśmy wykorzystali to co dała nam natura. Taka jest nasza rola — podsumował Andrzej Szymborski.

Podczas oficjalnego otwarcia konferencji głos zabrał także Mateusz Szkaradziński. Przedstawiciel wojewody warmińsko-mazurskiego odczytał list okolicznościowy. Artur Chojecki zapewniał w nim, że polskie firmy muszą mieć dobre warunki do rozwoju i tworzenia innowacji, a rząd włączył się efektywnie w poprawę funkcjonowania polskich przedsiębiorstw. Zaangażował się także w tworzenie instrumentów pomocy i planów inwestycyjnych.

Konferencja zgromadziła czołowych ekspertów branży, którzy rozmawiają o najważniejszych aspektach związanych z biznesem na terenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Panele dyskusyjne, prelekcje, stoiska wystawiennicze, możliwość nawiązania kontaktów biznesowych. To tylko część tego, co oferują organizatorzy. Samorządowcy zachęcają przedsiębiorców do przystąpienia do projektu. - Przedsiębiorcy są solą naszej ziemi. Nie ma przedsiębiorców, nie ma zatrudnienia. Nie ma przedsiębiorców, nie ma podatków. Nie ma podatków, nie możemy się rozwijać. Musimy się uzupełniać i przygotować dla inwestorów potężny miecz, którym możemy zawalczyć o nasz region - mówił Piotr Feliński, który był jednym z uczestników panelu polityczno-gospodarczego. Burmistrz Rucianego-Nidy podkreślał, że samorządowcy są chętni do pomocy. Jak zaznaczył, jedną z form takiej pomocy powinne być niskie podatki, które na przykład w gminie Ruciane-Nida nie były podwyższane od kilku lat.AKTUALIZACJA. Drugiego dnia konferencji, uczestnicy zwiedzali Wieżę Ciśnień w Piszu. Poznali też zasady funkcjonowania Piskiego Zakładu Aktywności Zawodowej "Wieża". Przed nimi jeszcze rejs Smętkiem.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages