Śladami najwybitniejszych

2018-09-12 12:51:45(ost. akt: 2018-09-12 12:59:51)

Autor zdjęcia: Muzeum Ziemi Piskiej

Postać Wojciecha Kętrzyńskiego oraz założenia wojewódzkiego konkursu dla uczniów z okazji 100-lecia niepodległości przybliżono podczas piątkowego spotkania w Muzeum Ziemi Piskiej.
Muzeum Ziemi Piskiej zainaugurowało powakacyjną część Obchodów Jubileuszu Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, goszcząc uczestników konferencji „Mazury, Polska i Wojciech Kętrzyński”. Do Pisza przybyli m.in. dr Jerzy Kiełbik, dyrektor Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, który był współgospodarzem i prelegentem piątkowego spotkania, Marek Nowacki – warmińsko-mazurski kurator oświaty, a także przedstawiciele wojewody warmińsko-mazurskiego. Uczestników powitali dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej oraz burmistrz Pisza Andrzej Szymborski i Lech Borak, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę wskazują, że konieczne jest odnalezienie postaci najwybitniejszych, najbardziej reprezentatywnych. Takich, które jak w soczewce skupiają zdarzenia i przemiany społeczne, są świadkami i uczestnikami wydarzeń historycznych - mówiła dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu. - I właśnie Wojciech Kętrzyński jest takim człowiekiem. Polak z wyboru, ale posiadający korzenie niemieckie i polskie, historyk, badacz kultury i dziejów swego narodu na obszarze Prus.

Omówienie życia i działalności mazurskiego działacza było jednym z wydarzeń konferencji. W Muzeum Ziemi Piskiej oficjalnie zainaugurowano konkurs dla uczniów pt. „Śladami Polskości – Warmia i Mazury na drodze do Niepodległości” organizowany przez Artura Chojeckiego, wojewodę warmińsko-mazurskiego. Zadaniem uczestników jest przygotowanie filmu lub prezentacji multimedialnej na temat dziejów polskości na Warmii i Mazurach, regionalnych zmagań o odzyskanie niepodległości, działaczy ruchu polskiego, ech odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r.

Chętni mają czas na przygotowanie prac konkursowych do końca września. Uczestnicy będą oceniani w dwóch kategoriach wiekowych: kl. VI-VII i gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. W obu grupach nagrody główne wynoszą po 2100 zł. Z regulaminem konkursu można zapoznać się na stronie internetowej www.obn.olsztyn.pl lub www.muzeumziemipiskiej.pl.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:

Podziel się informacją:


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Asia #2581409 | 37.47.*.* 16 wrz 2018 11:06

    A pozostali to zdrowi w rodzinie ?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Śladami najwybitniejszych samorządowców. #2579084 | 85.248.*.* 12 wrz 2018 20:38

    LLI Oto dwaj Panowie: Burmistrz z Pisza Andrzej Szymborski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Piszu Lech Borak, którzy nie dopuścili do upadku miasta Pisz i wyprowadzili miasto i Gminę Pisz z zapaści finansowej, do której doprowadziła piska władza poprzedniej kadencji wraz z burmistrzem Jankiem A. Są najwybitniejszymi samorządowcami. Dziękujemy, Piszanie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5