środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Piscy ułani wzięli udział w uroczystościach w Lemanie

2018-08-29 13:52:19 (ost. akt: 2018-08-29 14:03:21)

Autor zdjęcia: Archiwum

Dwunastu konnych uczestniczyło w I Rajdzie Pisz – Leman. Wymarsz w niedzielny poranek spod kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela w Piszu odbył się pod patronatem Muzeum Ziemi Piskiej.

Niedzielny rajd był inicjatywą członków Stowarzyszenia im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. Konni wyruszyli z Pisza do Lemana, by wziąć udział w uroczystościach upamiętniających ofiary bitwy, która miała miejsce pod koniec sierpnia 1920 roku. Rajd wpisywał się także w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wymarsz z Pisza zaplanowano o godz. 6.00 spod kościoła Św. Jana Chrzciciela w Piszu. Na zbiórkę stawiło się 12 jeźdźców z Pisza, Białej Piskiej i Grabowa. Uczestników powitał ks. dr. Wojciech Kalinowski, proboszcz parafii. Następnie głos zabrał Jerzy Knyżewski, pomysłodawca wydarzenia, przekazując na koniec dowództwo rajdu rotmistrzowi Zdzisławowi Kijorze.

Muzeum Ziemi Piskiej włączyło się w organizację wydarzenia, obejmując patronatem wymarsz ułanów z Pisza. Konni pokonali ok. 30 km przez Jabłoń, Zdunowo i Zimną. W Lemanie, mimo deszczowej pogody, odbyły się polowa Msza św., apel pamięci oraz rekonstrukcja bitwy.

źródło: Muzeum Ziemi PiskiejCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages