Ponad 100 tysięcy złotych na szkolenia

2018-08-28 13:00:00(ost. akt: 2018-08-28 12:57:52)

Autor zdjęcia: Paweł Kicowski

WYDARZENIA/// 18 gmin z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymało granty na bezpłatne szkolenia dla mieszkańców w programie „Ja w internecie”. Wśród beneficjentów znalazła się gmina Ruciane-Nida. Pierwsze zapisy na zajęcia mają ruszyć 15 września.
Ponad 100 tys. zł na szkolenia z zakresu bezpiecznego korzystania z internetu otrzymała gmina Ruciane-Nida. Pieniądze pochodzą z programu „Ja w internecie”, który realizuje Fundacja Legalna Kultura. — Program jest skierowany do mieszkańców od 25. roku życia. Szkolenia mają nauczyć bezpiecznego korzystania z internetu, pokazać, jak internet przydaje się w prowadzeniu własnego biznesu i wzmocnić ich pozycję na rynku pracy. Ważne jest również przygotowanie mieszkańców do korzystania z usług publicznych online (np. załatwianie spraw urzędowych, składanie wniosków o dopłaty dla rolników czy 500+), poruszania się w portalach społecznościowych czy wykorzystywania internetu we własnej działalności biznesowej — mówi Szymon Majewski z Fundacji Legalna Kultura.

Jak poinformował nas Marek Kaczmarczyk, inspektor ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych Urzędu Miasta i Gminy w Rucianem-Nidzie, zapisy na szkolenia mają ruszyć 15 września. W sumie w zajęciach ma wziąć udział 180 osób.
— Rekrutacja będzie prowadzona przez Urząd Miasta i Gminy Ruciane-Nida, przy wsparciu Szkoły Podstawowej nr 1 i Domu Kultury. Szczegóły dotyczące tego, w którym pokoju i u kogo można będzie złożyć swoje zgłoszenie są w trakcie ustalania — mówi Marek Kaczmarczyk. Szkolenia rozpoczną się w październiku br. i potrwają do kwietnia przyszłego roku.

Mieszkańcy będą mieli do wyboru pięć modułów. Każdy z nich będzie dotyczył odrębnej tematyki. W pierwszym bloku zajęć zatytułowanym „Rodzic w Internecie” będzie mogło wziąć udział 120 osób (10 grup po 12 osób - przyp.red). Zajęcia adresowane są do rodziców i opiekunów. Uczestnicy szkolenia poznają źródła wartościowych i pochodzących z legalnych źródeł treści dostępnych w bibliotekach i muzeach cyfrowych oraz nauczą się jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci i reagować na zagrożenia. Rodzice i opiekunowie nauczą się m.in. jak korzystać z podstawowych usług e-administracji dla rodzin takich, jak złożenie wniosku Rodzina 500+, uzyskanie Karty Dużej Rodziny, a także z usług związanych ze zdrowiem.

Moduł 2 - „Mój biznes w sieci”. Tu jest tylko 12 wolnych miejsc. Kurs przeznaczony jest przede wszystkim dla przygotowujących się do otwarcia własnego biznesu. Uczestnik nauczy się jak może wykorzystać zasoby internetu, aby podnieść skuteczność działania w ramach poszczególnych funkcji biznesowych (komunikacja, marketing, zaopatrzenie, finanse itp.). W szczególności pozna dedykowane dla biznesu usługi e-administracji.

„Moje finanse i transakcje w sieci” - to nazwa trzeciego modułu. Weźmie w nim udział 24 osoby. Blok zajęć przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się załatwiać skutecznie sprawy prywatne, biznesowe, finansowe i urzędowe za pośrednictwem internetu. Po zakończeniu szkolenia każdy uczestnik będzie potrafił wykorzystując sieć zarządzać kontem bankowym, dokonywać płatności, realizować zakupy, rezerwować podróż, płacić podatki oraz nauczy się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji m.in. wnioskując o zaświadczenia, świadczenia czy też występując o dowód osobisty - wszystko w sposób elektroniczny, szybko i bezpiecznie.
Będzie też coś dla rolników, a to za sprawą cyklu szkoleń „Rolnik w sieci”. Tu jest 12 wolnych miejsc. Rolnicy dowiedzą się gdzie i jakie przydatne informacje, aplikacje i e-usługi mogą znaleźć w sieci, jak z nich bezpiecznie korzystać, jak regulować swoje rachunki bez konieczności odwiedzania placówki bankowej czy urzędu. W ramach nauki pozyskiwania informacji z sieci uczestnicy szkolenia zapoznają się z najpopularniejszymi portalami rolniczymi), dedykowanymi forami wymiany informacji rolniczych oraz portalami meteorologicznymi. Ponadto nauczą się jak korzystać m.in. z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.

Ostatnim modułem, jaki będą mieli do wyboru mieszkańcy, jest „Kultura w sieci”. Na ten cykl szkoleń czeka 12 wolnych miejsc.
Przeznaczony jest on dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się gdzie w internecie szukać ciekawych i przydatnych zasobów szeroko pojętej kultury i zasobów edukacyjnych z legalnych źródeł oraz jak wykorzystywać je do nauki lub własnej twórczości. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z ogólnodostępnymi portalami prezentującymi dorobek polskiej kultury (Ninateka – Filmoteka Narodowa, Polona, Encyklopedia Teatru Polskiego, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Poznają praktyczne podstawy prawa autorskiego, niezbędne do korzystania z kultury w sieci i zdobędą umiejętność wyszukiwania legalnych źródeł kultury, w tym korzystania z Bazy Legalnych Źródeł. Uczestnicy dowiedzą się jak odtworzyć historię własnej rodziny, miejscowości czy regionu bazując na informacjach z sieci i jak stworzyć drzewo genealogiczne.

18 gmin Warmii i Mazur skorzystało do tej pory z grantów w programie „Ja w internecie”. Teraz szansa dla kolejnych miejscowości w regionie! Do 20 września trwa drugi nabór wniosków. Gminy biorące udział w programie mogą otrzymać do 150 tysięcy złotych na bezpłatne szkolenia dla mieszkańców (w tym na zakup komputerów), dofinansowanie wynosi 100 procent, nie jest potrzebny wkład własny. Wszystkie niezbędne dokumenty i szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie www.jawinternecie.edu.pl.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:

Podziel się informacją:




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5