Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Orzysz tej szansy nie zmarnował

2018-07-27 08:22:00 (ost. akt: 2018-07-27 08:21:58)
— Oczekiwaną inwestycją w Orzyszu jest budowa nowego ekologicznego bloku ciepłowniczego, który dostarczy ciepło do wszystkich budynków wielorodzinnych i jednostki wojskowej— twierdzi Zbigniew Włodkowski

— Oczekiwaną inwestycją w Orzyszu jest budowa nowego ekologicznego bloku ciepłowniczego, który dostarczy ciepło do wszystkich budynków wielorodzinnych i jednostki wojskowej— twierdzi Zbigniew Włodkowski

Autor zdjęcia: M.Kraśnicki

ROZMOWA\\\ — Ostatnie cztery lata to czas zmiany wizerunku naszego miasta i gminy, a także wprowadzenie Orzysza na turystyczną mapę regionu i Polski — mówi Zbigniew Włodkowski. Z O zmianach i rozwoju Gminy rozmawiamy z Burmistrzem Orzysza.

— Panie Burmistrzu, to już ostatnie miesiące obecnej kadencji, czy może Pan ten okres podsumować? Co Pana zdaniem było w nim najbardziej istotnego?

— Celem tej kadencji było ustabilizowanie finansów naszej gminy. Wdrożony przeze mnie gminny program oszczędnościowy już po dwóch latach funkcjonowania pozwolił na systematyczną spłatę ze środków własnych rat wcześniej zaciągniętych kredytów. Dzięki temu w corocznych budżetach generujemy nadwyżkę budżetową zabezpieczającą wkłady własne do już rozliczonych inwestycji, a także zabezpieczamy pieniądze na dofinansowanie gminnych programów, takich jak: Działaj Lokalnie, Wspólne Podwórko, rozwój sportu, promocja miasta.
Mijająca kadencja to prawdopodobnie ostatnia, w której można było otrzymać tak duże dofinansowanie z funduszy UE na inwestycje samorządowe. Orzysz tej szansy nie zmarnował. W czasie mijających czterech lat przygotowaliśmy dokumentację na wiele inwestycji w naszej gminie. Otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację ponad 20 inwestycji poprawiających infrastrukturę w mieście i na wsi, na wsparcie działań inwestycyjnych w oświacie i kulturze, budowę instalacji wod – kan i na modernizację dróg. No i oczywiście na termomodernizację budynku byłego hotelu. Łączna wartość inwestycji to ponad 25 mln zł. Oprócz inwestycji infrastrukturalnych, ważne są inwestycje w kapitał ludzki. Mijająca kadencja to czas pozytywnego pobudzenia mieszkańców naszej gminy do aktywności społecznej i współdziałania na rzecz dobra wspólnego. Utworzona Rada Seniorów Gminy Orzysz, Młodzieżowa Rada Gminy Orzysz, gminny program „Wspólne Podwórko”, to inicjatywy, które dały impuls do szerokiej aktywności środowiska senioralnego, młodzieży i wspólnot mieszkaniowych. Konkretne owoce tej działalności widać każdego dnia.

— Wyborcy oceniają włodarza głównie poprzez jego dokonania w sferze inwestycji: co zmieniło się na lepsze, czy żyje nam się lepiej, czy mamy pracę i pieniądze. Słowem co my z tego mamy? Czy i na ile Pana zdaniem poprawiło się życie mieszkańców?

— Ostatnie cztery lata to czas zmiany wizerunku naszego miasta i gminy, a także wprowadzenie Orzysza na turystyczną mapę regionu i Polski. Rok miniony to początek budowania nowej marki turystycznej „Orzysz – Wojskowa Stolica Polski”. Realizację tej strategii promocyjnej rozpoczęliśmy od utworzenia Muzeum Wojska. Daliśmy nowy wymiar naszej sztandarowej imprezie „Bieg Tygrysa”, podnosząc ją do rangi dwudniowego pikniku militarnego. Od ubiegłego roku wspólnie z naszymi niezawodnymi partnerami 15. GBZ, OSPWL w Bemowie Piskim i Stowarzyszeniem Combat Alert, realizujemy nowe przedsięwzięcie promocyjne pn. „Walka Czołgów”, które w tym roku odbyło się pod patronatem MON i po raz kolejny ściągnęło tysiące turystów do Orzysza. Niemałe znaczenie dla medialnego nagłośnienia naszej marki turystycznej „Orzysz – Wojskowa Stolica Polski” miała decyzja MON o usytuowaniu w pobliżu Orzysza kontyngentu wojsk NATO, co wzbudziło zainteresowanie mediów krajowych naszą gminą. W efekcie w Orzyszu odnotowujemy znaczący wzrost turystów, wzrost liczby restauracji i ciągle rosnące zapotrzebowanie na miejsca restauracyjne i hotelowe. Wypadkową tej promocji są m.in. owe inwestycje w branży turystycznej, budowa nowego centrum handlowego, wzrost inwestycji budowlanych w wojsku i gminie (realizacja projektów dofinansowanych z funduszy UE). Rosnące zatrudnienie w jednostkach wojskowych i turystyce, zniwelowało bezrobocie w naszej gminie do jednocyfrowego wskaźnika. Dzięki tym zintegrowanym działaniom nasza gmina ma jeden z najwyższych w województwie wskaźników dochodu na jednego mieszkańca, a w Powiecie Piskim jesteśmy gminą o najniższym wskaźniku zadłużenia na jednego mieszkańca.

— Jak Pan sądzi, które inwestycje najbardziej przyczyniły się do rozwoju miasta i gminy?

— Trudno utworzyć taki ranking. Każda inwestycja jest ważna, szczególnie dla tych, którym bezpośrednio poprawia warunki życia, dojazdu, edukacji czy dostępu do kultury. Dla mnie największym sukcesem jest zrealizowanie najtrudniejszego zobowiązania wyborczego, jakim było nabycie hotelu i zrealizowanie pomysłu na jego nową funkcję społeczną oraz uzyskanie dwumilionowego dofinansowania na termomodernizację. Nakładem pracy niemałej rzeszy ludzi zadanie to zostanie zrealizowane. W budynku byłego hotelu trwają prace wykończeniowe, termomodernizacyjne i urządzanie parkingów. Od października po kolei przenosimy do ratusza Urząd Miejski, MOPS, biura ZUK i ZEC oraz bibliotekę.
Na pewno ważnym zadaniem dla rozwoju miasta jest uzbrojenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Rozpoczęta przebudowa nawierzchni ul. Wierzbińskiej daje początek tej koncepcji. Równie ważne są dla mieszkańców wsi nowe drogi asfaltowe (Gaudynki, Grzegorze, Drozdowo, Szwejkówko, Odoje, Rostki Skomackie, Nowe Guty, Ogródek – trzy ostatnie to drogi powiatowe).
Natomiast inwestycje, które podnoszą walory turystyczne Orzysza to „Park militarny przy Muzeum Wojska” i „Promenada pieszo-rowerowa wzdłuż rzeki Orzyszy wraz z placami zabaw”. Natomiast w obszarze oświaty i kultury to trudna, ale już zrealizowana i rozliczona inwestycja Polsko – Litewska, jaką jest sala gimnastyczna przy ZSP w Dąbrówce oraz zrealizowany remont pałacyku po przedszkolu wojskowym „Orzyski Pałac Kultury”, a także remont czterech baraków przy Domu Kultury.

— Jakich zmian mieszkańcy mogą się spodziewać w najbliższym czasie – zmian, których sprawcą będzie samorząd – i czy będą inne nowe inwestycje?

— Oczekiwaną inwestycją w Orzyszu jest budowa nowego ekologicznego bloku ciepłowniczego, który dostarczy ciepło do wszystkich budynków wielorodzinnych i jednostki wojskowej. Umożliwi ona podłączenie kolejnych budynków, których mieszkańcy od dawna na to czekają. Wyłoniona została już firma, która poprowadzi cały proces inwestycyjny. Zakończenie inwestycji połowa 2021r.
W ramach funduszy INTERREG Polska-Rosja, złożyliśmy trzy projekty. Pierwszy to przebudowa Ogródka Jordanowskiego, sceny i skweru z pomnikiem. Drugi to modernizacja budynku przy ul. Giżyckiej 11, na potrzeby muzeum oraz budowa sieci wod – kan na ul. Wierzbińska (dalsze uzbrajanie SSE), Wyzwolenia i Mazurska.
Przygotowujemy nowe kierunki promocji turystycznej naszej gminy w ramach marki ORZYSZ NATURALNIE - „Orzyska Wioska Wędkarska” i „Rzeka Orzysza Amazonką Mazur”.
Pracujemy nad nową koncepcją promocji gospodarczej terenów inwestycyjnych gminy. Koncepcja przewiduje zintegrowaną i spójną promocję terenów inwestycyjnych publicznych i niepublicznych
Ważne będą inwestycje drogowe, tak na terenach wiejskich, jak i w mieście. Będziemy kontynuować koncepcję – „Droga asfaltowa w każdej wsi” oraz systematyczne utwardzanie asfaltem lub kostką brukową ulic w mieście.

— Czy może Pan powiedzieć o swojej największej porażce i o tym, co uważa Pan za największy sukces?

— Pani Redaktor, tak naprawdę to wielkich wpadek nie było. Są jednak dwie, które zapamiętałem, a nawet jedna, która trochę zabolała. Pierwsza to załamanie się koncepcji budowy na plaży amfiteatru z panoramą na jezioro Orzysz. Powód wynika z tego, że teren między ul. Leśną i 1 Maja okazał się terenem leśnym, a nie parkowym, jak się spodziewałem. Odlesienie tej przestrzeni to koszt ok. 3 mln zł. Mam jednak inną koncepcję na zagospodarowanie naszego lasku miejskiego. Druga to nieudana współpraca z jedną z organizacji pozarządowych przy organizacji Pikniku Militarnego. Szczęśliwie to już przeszłość, a nasz MOSiR znakomicie sobie radzi z organizacją tego wydarzenia.
Jeżeli chodzi o największy sukces, to remont budynku po byłym hotelu, dzięki któremu znika „orzyskie straszydło”. Druga sprawa, to stworzenie znakomitego zespołu ludzi, zatrudnionych w Urzędzie Miejskim i podległych placówkach. Ludzi pracowitych, rozumiejących, że tylko zgodne współdziałanie w zespole daje efekty. To oni zmieniają naszą gminę i miasto Orzysz w coraz piękniejszą krainę turystyczną.

— Panie burmistrzu wszyscy widzimy Pana niezwykłą aktywność. Na zakończenie proszę powiedzieć jak Pan się regeneruje, czy znajduje Pan czas dla rodziny, na przeczytanie książki?

— Nie jest tak źle. Staram się każdy weekend spędzać z rodziną, szczególnie z moimi wnukami. I tak jest dużo lepiej niż przez lata pracy w Warszawie. Jeśli chodzi o regenerację sił witalnych, to uważam, że trzeba mieć zainteresowania i pasje. Moje hobby, któremu oddaję się od prawie 40 lat, to modelarstwo lotnicze i historia. Sklejanie modeli to doskonały sposób na odstresowanie. Obecnie sklejam kolekcję na Stulecie Niepodległości Polski. Kolekcja będzie składała się z 17 modeli samolotów, każdy inny i w barwach jednego z państw, które wzięły udział w Wielkiej Wojnie. Książki również czytam, może nie tak systematycznie jak kiedyś. Wykorzystuję każdy wyjazd, podróż, żeby poczytać. Ostatnio przeczytałem książkę autorstwa Piotra Zychowicza, pracownika IPN pod tytułem „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych”. Polecam.

Rozmawiała Elżbieta Żywczyk


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kaska #2605707 | 195.117.*.* 19 paź 2018 11:43

  Alicki niszczył Pisz jak mało kto. Za grosz nie ma ambicji, ponieważ teraz ubiega się o mandat radnego powiatowego. Może myśli, że zostanie Starostą?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Andy #2547528 | 31.1.*.* 1 sie 2018 16:57

  Inwestycje przez 4 lata 25 milionow.Dochod na mieszkanca najwyzszy.Malo Pan podrozowal po Polsce,zobacz Pan jak wygladaja centra miast,malych gmin,a budzety w przeliczeniu na mieszkanca wynosza 3000zl.Brak w Orzyszu prawdziwego gospodarza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. RN #2546292 | 46.169.*.* 31 lip 2018 09:26

  A gdzie jest pan wiceburmistrz Gryciuk? Ruciane-Nidę wyciągnął z największego kryzysu finansowego ( groził komornik), za jego kadencji Ruciane było czyściutkie,a tutaj brud... !

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. 0górek #2545758 | 212.244.*.* 30 lip 2018 10:24

  Może pochwalić się kosztami wody +ścieki które są jednymi z większych w Polsce a miało być tak pięknie

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Emil #2545703 | 188.146.*.* 30 lip 2018 08:06

  Już nie wspomnę o stadionie miejskim w tym mieście który jest w fatalnym stanie.ale pijar musi byc

  Ocena komentarza: warty uwagi (19) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages