Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Dziś w Praniu Marek Napiórkowski i Artur Lesicki zagrają koncert Celuloid

2018-08-02 10:40:00 (ost. akt: 2018-08-02 10:35:35)
Marek Napiórkowski i Artur Lesicki zagrają koncert „Celuloid”

Marek Napiórkowski i Artur Lesicki zagrają koncert „Celuloid”

Autor zdjęcia: Archiwum Muzeum K.I.Gałczyńskiego

KULTURA\\\ Wirtuozi gitary zagrają ponadczasowe kompozycje muzyki fil­mowej. Koncert miał się odbyć 14 lipca, ale przeszkodził w tym ulewny deszcz. Zapraszamy dziś (czwartek, 2 sierpnia) na godz.18.00 do Leśniczówki Pranie.

Wirtuozi gitary: Marek Napiórkowski i Artur Lesicki zagrają kompozycje polskich mistrzów muzyki filmowej. Czo­łowi polscy gitarzyści jazzowi, a także przy­jaciele od lat dzieciństwa – po raz pierwszy w karierze nagrali płytę w duecie, wydobywając to co najpiękniejsze w muzyce Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego “Dudusia” Matuszkiewicza.

Zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki fil­mowej uzupełniają premierowe, autorskie utwory gitarzystów, utrzymane w podobnym klimacie. Nagrany na płytę program „Celuloid” był nominowany do nagrody Fryderyka 2016. Choć nawiązuje do czasów, gdy wspaniałe polskie filmy powstawały głównie na taśmie czarno-białej, to „Celuloid” skrzy się kolorami.

Większość partii jest wykonywanych na gitarach akustycznych i klasycznych, zbudowa­nych przez najlepszych lutników na świe­cie. W nagraniach słychać też frapujące dźwięki gitary dwunastostrunowej, mini Martina, charango i gitar elektrycznych.

Marek Napiórkowski – “pierwsza gitara Rzeczpospolitej” jak mówi o nim Anna Maria Jopek, z którą przez osiemnaście lat współpracował na scenie i studiach nagraniowych. Opinię tę potwierdzają czytelnicy magazynu “Jazz Forum” od 2012 r. nieprzerwanie przyznając mu tytuł “Jazzowego gitarzysty roku”. Dziesięciokrotnie był nominowany do nagrody Fryderyka. Nagrał 150 płyt z różnymi wykonawcami oraz siedem albumów solowych. Ostatni WAW-NYC ukazał się w 2017 r. Grał i nagrywał m.in. z Patem Methenym, Richardem Boną, Mino Cinelu, Marcusem Millerem, Klausem Doldingerem, Ivanem Linsem, Dhaferem Youssefem, Angelique Kidjo, Gregoirem Maretem, Adamem Holzmanem, Johnem Taylorem, Sugar Blue, Hadrienem Feraudem i niemal wszystkimi najważniejszymi artystami współczesnej polskiej sceny jazzowej

Artur Lesicki – gitarzysta, kompozytor, uprawia różne gatunki muzyki – głównie jazz. W swoim dorobku ma ponad trzydzieści płyt, z których pięć, to nagrane jako lider bądź współlider autorskie propozycje gitarzysty. Wraz z Markiem Napiórkowskim prowadził czołową polską grupę Funky Groove – według magazynu Jazz Forum najlepszy zespołu jazzu elektrycznego 2003 i 2004 roku. Artur Lesicki jest także autorem cenionych edukacyjnych wydawnictw multimedialnych: dwuczęściowej szkoły gitarowej DVD „Rzemiosło i sztuka” oraz książki poświęconej grze akordowej „Jak oni to robią”.
Gitarzysta pracuje także jako muzyk sesyjny nagrywając muzykę teatralną oraz filmową m.in.: do filmu „Papusza”, obrazów Waldemara Krzystka czy kompozycji teatralnych Leszka Możdżera. Uczestniczył w dużej liczbie programów telewizyjnych oraz jako członek orkiestry i solista w festiwalach Sopot Festiwal, Top Trendy i Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.Prowadzi klasę gitary na Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa. Wykłada także we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Bilety na koncert: 30 zł

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages