Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Leśniczówka Pranie. Zagadają dwie gitary

2018-07-12 08:00:00 (ost. akt: 2018-07-12 04:16:00)
Marek Napiórkowski i Artur Lesicki zagrają koncert „Celuloid”

Marek Napiórkowski i Artur Lesicki zagrają koncert „Celuloid”

Autor zdjęcia: Archiwum Muzeum K.I.Gałczyńskiego

KULTURA\\\ Wirtuozi gitary w ponadczasowych kompozycjach muzyki fil­mowej, Bach na skrzypce, altówkę i wiolonczelę, a do tego natchniona poezja Mistrza Konstantego. Przed nami prański weekend. Kunsztowny, wysmakowany, finezyjny...Warto być!

Sobota (14 lipca) godz.18.00 koncert „Celuloid”.
Wirtuozi gitary: Marek Napiórkowski i Artur Lesicki zagrają kompozycje polskich mistrzów muzyki filmowej. Czo­łowi polscy gitarzyści jazzowi, a także przy­jaciele od lat dzieciństwa – po raz pierwszy w karierze nagrali płytę w duecie, wydobywając to co najpiękniejsze w muzyce Krzysztofa Komedy, Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza, Andrzeja Korzyńskiego i Jerzego “Dudusia” Matuszkiewicza.

Zestaw ponadczasowych kompozycji polskich mistrzów muzyki fil­mowej uzupełniają premierowe, autorskie utwory gitarzystów, utrzymane w podobnym klimacie. Nagrany na płytę program „Celuloid” był nominowany do nagrody Fryderyka 2016. Choć nawiązuje do czasów, gdy wspaniałe polskie filmy powstawały głównie na taśmie czarno-białej, to „Celuloid” skrzy się kolorami.

Większość partii jest wykonywanych na gitarach akustycznych i klasycznych, zbudowa­nych przez najlepszych lutników na świe­cie. W nagraniach słychać też frapujące dźwięki gitary dwunastostrunowej, mini Martina, charango i gitar elektrycznych.

Marek Napiórkowski – “pierwsza gitara Rzeczpospolitej” jak mówi o nim Anna Maria Jopek, z którą przez osiemnaście lat współpracował na scenie i studiach nagraniowych. Opinię tę potwierdzają czytelnicy magazynu “Jazz Forum” od 2012 r. nieprzerwanie przyznając mu tytuł “Jazzowego gitarzysty roku”. Dziesięciokrotnie był nominowany do nagrody Fryderyka. Nagrał 150 płyt z różnymi wykonawcami oraz siedem albumów solowych. Ostatni WAW-NYC ukazał się w 2017 r. Grał i nagrywał m.in. z Patem Methenym, Richardem Boną, Mino Cinelu, Marcusem Millerem, Klausem Doldingerem, Ivanem Linsem, Dhaferem Youssefem, Angelique Kidjo, Gregoirem Maretem, Adamem Holzmanem, Johnem Taylorem, Sugar Blue, Hadrienem Feraudem i niemal wszystkimi najważniejszymi artystami współczesnej polskiej sceny jazzowej

Artur Lesicki – gitarzysta, kompozytor, uprawia różne gatunki muzyki – głównie jazz. W swoim dorobku ma ponad trzydzieści płyt, z których pięć, to nagrane jako lider bądź współlider autorskie propozycje gitarzysty. Wraz z Markiem Napiórkowskim prowadził czołową polską grupę Funky Groove – według magazynu Jazz Forum najlepszy zespołu jazzu elektrycznego 2003 i 2004 roku. Artur Lesicki jest także autorem cenionych edukacyjnych wydawnictw multimedialnych: dwuczęściowej szkoły gitarowej DVD „Rzemiosło i sztuka” oraz książki poświęconej grze akordowej „Jak oni to robią”.
Gitarzysta pracuje także jako muzyk sesyjny nagrywając muzykę teatralną oraz filmową m.in.: do filmu „Papusza”, obrazów Waldemara Krzystka czy kompozycji teatralnych Leszka Możdżera. Uczestniczył w dużej liczbie programów telewizyjnych oraz jako członek orkiestry i solista w festiwalach Sopot Festiwal, Top Trendy i Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.Prowadzi klasę gitary na Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa. Wykłada także we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Bilety na koncert: 30 zł

Niedziela (15 lipca) godz. 12.00 „Zabawy z Zieloną Gęsią”Specjalna oferta dla dzieci: teatralno-plastyczno- literackie zajęcia warsztatowe. Czas trwania: ok. 1 godz. Prowadzenie: Grażyna Nalewajek.
Bilety: 10 zł
Niedziela (15 lipca) godz. 17.00 - XXXV edycja koncertów “Muzyka u Gałczyńskiego”W programie: poezja K. I. Gałczyńskiego w interpretacji Grzegorza Daukszewicza, muzyka: Arnaud Kaminski – skrzypce, Krzysztof Komendarek-Tymendorf – altówka, Tadeusz Samerek – wiolonczela (wariacje Goldbergowskie J.S. Bacha BWV 988).

Arnaud Kaminski – absolwent paryskiego konserwatorium w klasie Rolanda Daugareil’a (koncertmistrza-solisty Orkiestry Paryskiej oraz wychowanka Yehudi Menuhina i Henryka Szerynga) i Hratchy Haroutunian’a (byłego ucznia i asystenta Leonida Kogana w Konserwatorium Moskiewskim). Ukończył także studia drugiego stopnia w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest laureatem międzynarodowego konkursu “L’archet d’or” w Paryżu (2001). Kilkakrotnie był stypendystą polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Występował z wieloma różnymi orkiestrami pod batutą znakomitych dyrygentów, w tym: Jeana Claude’a Casadesusa, Jacquesa Grimberta, Jerzego Maksymiuka, Wojciecha Rajskiego, Tadeusza Strugały czy Krzysztofa Pendereckiego.

Krzysztof Komendarek-Tymendorf – pochodzący z muzycznej rodziny artysta – daleki potomek kompozytora z przełomu XVIII i XIX wieku Michała Kleofasa Ogińskiego, autora słynnych polonezów, jest altowiolistą, absolwentem klasy Akademii Muzycznej, gdzie dziś uczy kolejne pokolenia specjalistów w grze na altówce. Jest członkiem zespołów kameralnych Balthus Quartet i Duo del Gesu, chętnie współpracuje z innymi muzykami. Przez kilka lat był dyrektorem EURO Chamber Music Festivalu w Gdańsku, jest jurorem konkursów dla młodych muzyków, pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Artystów Zdolni Do Wszystkiego, udziela się w kampanii społecznej Save The Music.

Tadeusz Samerek - ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku i obecnie jest profesorem tej uczelni. Był laureatem czterech kolejnych edycji konkursów organizowanych przez Katedrę Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Gdańsku, stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, otrzymał też stypendium Medyceuszy Gdańskich. Jego występy z trio fortepianowymi, które współtworzył były nagradzane na międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej. Ważną pozycję w jego programach zajmuje muzyka współczesna, m.in. Marka Czerniewicza z którym współpracuje.

Bilety: 17 zł (normalny), 12 zł/os. (dla rodzin z dziećmi do lat 18)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć:

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages