środa, 24 kwietnia 2019. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Spotkanie z Adamem Wajrakiem

2018-05-16 09:35:00 (ost. akt: 2018-05-16 09:36:55)

RUCIANE-NIDA\\\Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna i Dom Kultury w Rucianem-Nidzie zapraszają do sali widowiskowej DK na kolejną odsłonę cyklu "Spotkanie z kimś...". Gościem Jagienki Kass będzie Adam Wajrak. Spotkanie odbędzie się we wtorek (22 maja) o godz.18.00. Wstęp wolny.

Adam Wajrak urodził się w 1972 roku w Warszawie. W roku 1997 przeniósł do Puszczy Białowieskiej i do dzisiaj mieszka, wraz ze swoją partnerką życiową Nurią Selvą Fernandez, w Teremiskach. Dziennikarz specjalizujący się w tematyce zwierząt, przyrody oraz zagadnień środowiska. Od 1990 roku pracuje dla Gazety Wyborczej.

Jest autorem ponad 700 artykułów i trzech książek - "(Za)piski Wajraka", "Zwierzaki Wajraka", "Kuna za Kaloryferem". Współpracownik programów: 1991- 99 Animals (Program 2 TVP), od 1999 Arka Noego (Program 2 TVP).

Wielokrotnie wyróżniany za pracę na rzecz promocji przyrody. W 1993 roku odznaczony tytułem "Przyjaciela Przyrody" przez Pracownię na Rzecz Wszystkich Istot, jedną z głównych polskich organizacji działających na rzecz ochrony środowiska za serie artykułów o dużych drapieżnikach.

Otrzymał srebrny medal od Polskiego Ministra Ochrony Środowiska i medal od Ligi Ochrony Przyrody. W 1999 roku został laureatem "Polskiego Pulitzera" w kategorii tekst specjalistyczny oraz otrzymał wyróżnienie od Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za osiągnięcia zawodowe. Towarzystwo Ochrony Puszczy Białowieskiej nadało Adamowi Wajrakowi Honorowy Tytuł Przyjaciela Puszczy Białowieskiej.

Towarzystwo Niepełnosprawnych Artystów "Nike" nagrodziło go za opiekę nad niepełnosprawnymi zwierzętami a w 2000 roku otrzymał nagrodę od Polskiej Fundacji Nauki za swoją rolę w popularyzowaniu nauki i wiedzy na temat przyrody.

Brał udział w kilku ekspedycjach polarnych. W 2000 roku wraz z trzema przyjaciółmi przekroczył na nartach granicę między Kanadą i Grenlandią. Jest członkiem wielu naukowych instytucji, między innymi Instytutu Oceanograficznego oraz pracownikiem Polskiej Akademii Nauk, jest aktywnie zaangażowany w projekt naukowy dotyczący ptaków padlinożerczych i ssaków w Parku Białowieskim.

Współpracował z Animal Planet zapowiadając wieczorne programy na tym kanale. Jako jedyny Polak został w 2005 roku uznany za Bohatera Europy przez amerykański tygodnik TIME za obronę środowiska naturalnego.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages