Sobota, 23 marca 2019. Imieniny Feliksa, Konrada, Zbysławy

Historyczna podróż z Bogusławem Wołoszańskim

2018-05-15 14:59:24 (ost. akt: 2018-05-15 15:04:50)

Autor zdjęcia: Muzeum Ziemi Piskiej

Znakomity wykład o historii naszego kraju, w którym znalazło się wiele wątków dotyczących Pisza i naszego regionu zaprezentował w piątek Bogusław Wołoszański. Autor popularnych programów telewizyjnych i książek historycznych był gościem Muzeum Ziemi Piskiej.

Piątkowe spotkanie trwało blisko półtorej godziny. Bogusław Wołoszański w swoim wystąpieniu nawiązał do wydarzeń militarnych z okresu I wojny światowej. To pierwszy z dwóch dużych konfliktów zbrojnych w XX wieku sprawił, że Polacy podjęli udaną próbę wyzwolenia się spod panowania zaborców. Ważne dla losów wojny okazały się wydarzenia odbywające się w naszym regionie, o których dzisiaj mówią niszczejące obiekty czy mogiły żołnierzy.

Po wystąpieniu Bogusław Wołoszański odpowiadał na pytania z sali, poruszając bardzo wiele wątków historii naszego kraju z minionego stulecia, a także podpisywał książki, które można było nabyć. Zaprosił także do obejrzenia za kilka miesięcy programów telewizyjnych, do których materiały zbierał podczas kilkudniowej wizyty w Piszu.

– To była prawdziwa przyjemność gościć Bogusława Wołoszańskiego – mówi dr Aneta Agnieszka Karwowska, dyrektor Muzeum Ziemi Piskiej. – Podczas spotkania w Piszu zdał sobie sprawę, że swoje poszukiwania historyczne dokumentuje w popularnych programach telewizyjnych i książkach już od 35 lat. Piszan zachęcał do uważnego oglądania śladów historii w naszym regionie, których pozostało bardzo wiele, a dzięki zaangażowaniu różnych osób i instytucji są one ratowane od zapomnienia i zniszczenia oraz udostępniane do zwiedzania.
Spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko piszan, ale mieszkańców całego regionu. Mimo, że Muzeum Ziemi Piskiej zorganizowało je w Piskim Domu Kultury, w sali widowiskowej mogącej pomieścić blisko 250 osób, to bezpłatne bilety rozeszły się już pierwszego dnia. Gość nie wykluczył jednak, że w przyszłości ponownie odwiedzi nasze miasto, a w planach zarezerwuje także czas na spotkanie z pasjonatami historii. Serdeczne przyjęcie z pewnością zapisze mu się w pamięci.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages